Certyfikat ESTA – jaka jest jego przydatność w podróży do USA?
Spis treści
W 2019 roku Polska dołączyła do Visa Waiver Program, dzięki czemu podróże do Stanów Zjednoczonych stały się o wiele prostsze i bardziej dostępne. Od tamtej pory możemy wybrać się do USA w celach turystycznych i biznesowych bez regularnej wizy amerykańskiej wydawanej w Konsulacie lub Ambasadzie. Dziś wystarczy wypełnić elektroniczny wniosek i otrzymać certyfikat ESTA, który pełni funkcję autoryzacji i zezwolenia. Czym dokładnie jest certyfikat ESTA? Kto może z niego skorzystać? Jaka jest jego przydatność w podróży do USA? Kiedy wystarczy certyfikat ESTA, a kiedy wiza?
Czym się różni certyfikat ESTA i wiza do USA?
Certyfikat ESTA potocznie nazywany jest wizą ESTA, lecz trzeba pamiętać, że nie jest to regularna wiza amerykańska, którą wydaje Konsulat Stanów Zjednoczonych lub Ambasada. Regularna wiza do USA wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, uiszczenia opłaty i odbycia stacjonarnej rozmowy z konsulem amerykańskim. Wiza może zalegalizować kilkuletni pobyt w USA, naukę lub pracę i mogą się o nią ubiegać obywatele kraju należącego do Programu Ruchu Bezwizowego i obywatele kraju nienależącego, gdyż najprościej mówiąc – wiza dostępna jest dla każdego.
Certyfikat ESTA nie jest regularną wizą, lecz zezwoleniem na bezwizowe przekroczenie granicy i krótki pobyt w USA w celach turystycznych lub biznesowych, które otrzymać może wyłącznie obywatel kraju objętego Programem Ruchu Bezwizowego. Tym samym nie spełnia on tych samych kryteriów i nie daje nam takich samych praw jak regularna wiza amerykańska. Aby uzyskać zezwolenie, musimy mieć biometryczny paszport i bilet powrotny do kraju oraz podróżować liniami lotniczymi uznanymi przez rząd amerykański. Musimy też udowodnić, że nasz pobyt na ziemi amerykańskiej nie przekroczy 90 dni. Certyfikat ESTA nie zostanie nam wydany, jeśli mieliśmy kiedykolwiek kłopoty z amerykańskim prawem lub jeśli w przeszłości nasz wniosek ESTA został już odrzucony.
Czy certyfikat ESTA gwarantuje wjazd do Stanów Zjednoczonych?
Głównym założeniem Visa Waiver Program jest zwiększenie bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych, dlatego też wszyscy podróżni – i mali i duzi – muszą posiadać elektroniczny certyfikat ESTA pozwalający na odbycie podróży do USA. Z systemu ESTA mogą skorzystać wyłącznie obywatele kraju należącego do Programu Ruchu Bezwizowego, którzy planują krótką podróż do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych, biznesowych, służbowych lub wypoczynkowych. Certyfikat ESTA jest ważny przez 2 lata od daty jego wydania i pozwala na wielokrotne przekraczanie granicy Stanów. Oznacza to, że jeśli dotrzymamy wszystkich warunków koniecznych do utrzymania statusu, to przez 2 lata możemy podróżować do USA dowolną ilość razy. Musimy jednak pamiętać, aby żaden jednorazowy pobyt nie przekraczał 90 dni.
Należy jednak pamiętać, że certyfikat ESTA nie gwarantuje nam wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Autoryzacja ESTA jest jedynie uprzednim zezwoleniem na odbycie podróży, lecz ostateczna decyzja zawsze zależy od oficera imigracyjnego na przejściu granicznym. Uważa się jednak, że pomyślnie rozpatrzona aplikacja w systemie ESTA daje nam 99% szans na wjazd na terytorium USA.
Na co pozwala certyfikat ESTA?
Jak już wspomnieliśmy certyfikat ESTA to nie to samo co regularna wiza amerykańska, którą wydaje Konsulat USA lub Ambasada. Certyfikat ESTA spełnia zatem inne kryteria i daje nam inne prawa niż regularna wiza do USA.
Certyfikat ESTA pozwala nam na bezwizowe przekraczanie granicy Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych, biznesowych lub tranzytowych oraz na krótkotrwały pobyt przez 90 kolejnych dni. Możemy zatem skorzystać z autoryzacji w systemie ESTA, gdy wybieramy się do USA na krótki urlop, wakacje lub na biznesowe spotkanie. W tym czasie możemy podróżować po Stanach według własnego uznania, a także zapisać się na kursy, o ile nie przyznają one punktów do uzyskania stopnia uniwersyteckiego. Możemy też uczestniczyć w zajęciach społecznych organizowanych przez organizacje, w zajęciach sportowych, muzycznych czy kulturalnych, lecz pod warunkiem, że działamy w wolontariacie. Certyfikat ESTA nie pozwala bowiem na otrzymywanie żadnego wynagrodzenia.
Jeśli podróżujemy służbowo i w interesach, możemy negocjować i podpisywać umowy, uczestniczyć w profesjonalnych spotkaniach, konferencjach, zjazdach i krótkoterminowych szkoleniach, ale również i te działania nie powinny się wiązać z uzyskaniem żadnego wynagrodzenia. Na to wszystko pozwala nam certyfikat ESTA.
Na co nie pozwala nam certyfikat ESTA?
Z systemu ESTA możemy skorzystać, kiedy planujemy krótką podróż do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych. Niezależnie od profilu i powodu naszego wyjazdu, certyfikat ESTA nie pozwala nam na podejmowanie nauki i pracy. Zezwolenie ESTA nie pozwala nam na uczestnictwo w programach studiów w celu uzyskania dyplomu uniwersyteckiego ani na ubieganie się o przyznanie statusu imigracyjnego.
Certyfikat ESTA daje nam prawo do krótkotrwałego pobytu na ziemi amerykańskiej, co 90 kolejnych dni maksymalnie. Przekroczenie pobytu, choćby o 1 dzień, będzie równoznaczne ze złamaniem warunków utrzymania statusu i traktowane jako naruszenie amerykańskiego prawa imigracyjnego. To oznacza, że autoryzacja ESTA zostanie nam odebrana i cofnięta.