Cło z USA – ile wynosi podatek przy przesyłce z Ameryki?

Sprzedaż internetowa z każdym rokiem jest coraz bardziej popularna. Nic w tym dziwnego – Potrzebny jest nowy laptop, smartfon, ubrania i ekskluzywne kosmetyki? Nie ma nic prostszego, niż zamówić je prosto z Ameryki! Dziś mamy już powszechny dostęp do katalogów, a ceny produktów niewątpliwie kuszą – zdarza się, że są o połowę niższe niż w Polsce! Wystarczy zatem wejść na stronę, zatwierdzić transakcję i spodziewać się kuriera. Czy to już wszystko? A co z cłem i podatkiem? Ile wynosi cło z USA? Czy opłaty celne z USA obejmują takie produkty jak ubrania i kosmetyki? Jakie jest cło na elektronikę z USA? Kiedy je zapłacimy, a kiedy nie musimy?

Cło z USA – kiedy należy je zapłacić?

Ogólnie zasada jest prosta – Zakłada się, że każdy towar sprowadzony spoza granic naszego kraju powinien zostać oclony i opodatkowany. W rzeczywistości jednak, kiedy robimy drobne zakupy w krajach Unii Europejskiej, to podatek i opłata za cło w zasadzie w ogóle nas nie dotyczy. A jak to wygląda w przypadku innych krajów? Teoretycznie ze względu na różnice w systemach podatkowych, zamawiając produkty spoza UE, zawsze powinniśmy ponieść dodatkowe koszty. W praktyce jednak istnieje sporo wyjątków, które pozwalają nam ominąć dodatkowe koszty i po prostu ich nie płacić. Lista produktów zwolnionych z opłaty celnej, jest bardzo długa. Kiedy nie musimy płacić podatku VAT? Jak możemy ominąć opłaty celne z USA?

Opłaty celne z USA nie obejmują towarów o niewielkiej wartości, które zamawiamy na własny użytek. Będą to więc produkty, których wartość rynkowa nie przekracza 150 euro za przesyłkę. Ten właśnie wyjątek stosuje się w handlu internetowym, gdyż kupowane w ten sposób produkty rzadko warte są więcej niż 150 euro. 23% podatku VAT nie zapłacimy natomiast wtedy, gdy wartość przesyłki nie przekracza 22 euro, albo gdy w paczce znajduje się… prezent. Ulga na prezenty wynika bowiem z tego, że upominki nie mają charakteru handlowego. Większość sprzedawców z Ameryki domyślnie używa więc oznaczenia GIFT, lecz na wszelki wypadek warto zwrócić uwagę podczas robienia zakupów. Trzeba jednak pamiętać, że ulgom nie podlegają produkty tytoniowe, alkoholowe, perfumy i wody toaletowe, gdyż te grupy towarów objęte są dodatkowo osobną akcyzą.

Wartość przesyłki a cło w USA – od jakiej kwoty trzeba zapłacić?

Dzięki powyższym ulgom wiele towarów możemy zamawiać bezcłowo. Co więcej, paczki kontrolowane są jedynie wyrywkowo i większość z nich uniknie kontroli celnej. Dlatego szanse, że przy niewielkich zakupach poniesiemy opłaty celne są naprawdę niewielkie, ale kosztowne wydatki lepiej planować z głową. Jeśli towar wart kilkaset euro zostanie poddany kontroli celnej, to podatku na pewno nie da się uniknąć. Za droższe zakupy, a zwłaszcza za elektronikę, poniesiemy dodatkowe koszty ok. 3-8% wartości przesyłki. Dlatego warto zapamiętać następujące przeliczniki:

 • towary do 22 EUR – zwolnione są z cła i podatku VAT (z wyjątkiem towarów objętych akcyzą);
 • towary od 22 do 150 EUR – za takie przesyłki zapłacimy podatek VAT, ale ominą nas opłaty celne z USA;
 • towary od 150 EUR wzwyż – tego typu paczki wymagają uiszczenia wszystkich opłat celnych – i cła i podatku VAT.

Ile wynosi cło z USA?

Wysokość cła zależy od wielu czynników, a opłaty celne obliczane są na podstawie wartości celnej towaru, czyli zarówno wartości produktów, jak i kosztów transportu. Ważne są tu m.in. waga, kategoria i wartość całej paczki. Poza tym znaczenie może mieć także to, czy produkt jest nowy, czy używany. Wartość cła z USA waha się od zera do kilkudziesięciu procent, ale nie jest stała. Większość stawek nie obowiązuje jednak zakupów i przesyłek o wartości do 150 euro na osoby fizyczne. Wiele towarów nie jest nim też objęte w ogóle. Za jakie towary płacimy cło, a za które nie są naliczane opłaty celne z USA?

Oto kilka przykładowych stawek celnych z USA:

 • samochody osobowe – 5%,
 • części samochodowe – 4,5%,
 • świeże ryby – 8-12%,
 • owoce i orzechy – 0-9%,
 • narzędzia ręczne i maszynowe – 1,7%,
 • maszyny biurowe – 0-2,2%,
 • wyroby optyczne – 3%,
 • olejki eteryczne – 0-7%,
 • produkty chemiczne – 0-6%,
 • parasole ogrodowe – 4,7%,
 • Zegary ścienne elektryczne – 4,7%,

Jakie towary są całkowicie zwolnione z cła? Są to między innymi:

 • leki, produkty terapeutyczne i urządzenia medyczne,
 • statki, łodzie i konstrukcje pływające,
 • pasze dla zwierząt,
 • sprzęt telekomunikacyjny,
 • sprzęt elektroniczny,
 • wyroby z metali nieszlachetnych.

Cło na elektronikę z USA

Wśród towarów całkowicie wolnych od cła z USA, są również sprzęty elektroniczne. Cło na elektronikę z USA jest zerowe, więc nie musimy go płacić. W związku z tym, za zakup takich produktów, jak laptop, komputer, telefon czy cyfrowy aparat fotograficzny, nie ponosimy żadnych opłat celnych! Dzięki temu możemy pozwolić sobie na kupno lepszych i droższych sprzętów, bez obaw, że zostaną nam naliczone dodatkowe opłaty celne. Jednak mimo że sprzęty elektroniczne są całkowicie zwolnione z cła, to nie ominie ich podatek VAT. Trzeba więc pamiętać, że za przesyłkę zapłacimy podatek według obowiązujących aktualnie stawek.

Cło na ubrania z USA

Interesuje Cię zakup butów i ubrań z USA? W tej sytuacji opłata za cło i podatek VAT zależą od wartości przesyłki. Jeśli produkty zamawiasz na użytek własny, a wartość paczki nie przekracza 150 euro, to przesyłka będzie zwolniona z cła, ale zostanie naliczony podatek VAT. Amerykański VAT, czyli tzw. sales tax, przy zakupach stacjonarnych nigdy nie jest wliczony w cenę, tylko naliczany przy płaceniu. W przypadku zakupów internetowych bywa różnie – w zależności od sklepu i aplikacji.

W niektórych transakcjach automatycznie dolicza się VAT i cło związane z wysyłką do Polski, więc produkty zostaną nam doręczone bez żadnych opłat pobieranych przez kuriera. Czasem jednak sklep nie dolicza dodatkowych kosztów cła i VAT, a wtedy zapłacimy je podczas odbioru w Polsce. Cło na ubrania z USA wynosi najczęściej 12%, w przypadku obuwia jest to zwykle 8 i 17%. Odnośnie podatku VAT obowiązuje zazwyczaj stawka krajowa, która zarówno w przypadku obuwia, jak i odzieży wynosi 23%.

Cło na kosmetyki z USA

W przypadku kosmetyków sprawa wygląda bardzo podobnie. Jeśli wartość przesyłki nie przekracza 150 EUR, nie zapłacimy cła, a jeśli jest niższa niż 22 euro, ominie nas również podatek VAT. Przy droższej paczce zostanie naliczony podatek 23% od wartości przesyłki. Warto pamiętać jednak, że na perfumy i na wody toaletowe, nałożona jest jeszcze dodatkowa akcyza i te produkty nie podlegają żadnym ulgom celnym.

Opłaty celne USA – Co zrobić, jeśli paczka z USA zostanie zatrzymana przez Urząd Celny?

Jeśli nasza paczka zostanie zatrzymana na granicy do kontroli celnej, dalsze procedury są dość proste. W tym przypadku celnicy skontaktują się z adresatem i odbiorcą przesyłki oraz poinformują go o zaistniałym problemie. Nadawca paczki nie jest zaangażowany w polskie procedury celne. Czego możemy się zatem spodziewać w takiej sytuacji? Najpierw otrzymamy list z prośbą o przesłanie potwierdzenia zakupu. Może to być dowolny dokument transakcji lub też wydruk zawierający informacje dotyczące wartości naszej przesyłki. Następnie otrzymamy już zawiadomienie o możliwości odbioru paczki w najbliższej placówce Urzędu Pocztowego i to właśnie tutaj, przy odbiorze, pokryjemy wszystkie dodatkowe opłaty, na które mogą się składać:

 • cło – w wysokości 3-8% wartości przesyłki,
 • podatek VAT – 23% wartości towaru,
 • opłaty manipulacyjne – wynoszące od kilku do kilkunastu złotych.

Jeżeli okaże się, że opłaty dodatkowe przewyższają wartość przesyłki, mamy prawo odmówić odbioru, a wówczas paczka zostanie odesłana z powrotem do nadawcy.