Co warto zobaczyć w USA? TOP 20 niezwykłych miejsc

Stany Zjednoczone to duży i bardzo zróżnicowany kraj. Atrakcyjnych miejsc tam nie brakuje, a my chcielibyśmy zobaczyć je wszystkie. Warto jednak pamiętać, że 2 tygodnie to zdecydowanie za mało. Jest to niewykonalne! Na papierze zmieścimy wszystko, lecz doba ma tylko 24 godziny. Zdarza się, że nawet mniej, w Stanach obowiązuje bowiem kilka stref czasowych.

Jeśli jednak macie trochę wolnego czasu lub poszukujecie niezwykłych, lecz niekoniecznie popularnych miejsc, warto sprawdzić naszą listę unikalnych atrakcji. Większość z nich nie pojawia się w standardowych zestawieniach na blogach podróżniczych. Nasze zestawienie jest bardzo nietypowe i znacznie od nich odbiega. Wiele z tych miejsc można znaleźć gdzieś na uboczu, przy rzadko uczęszczanych szlakach, w mniej znanych rejonach USA. Kto wie, może staną się celem Twojej kolejnej podróży?

1. Alaska – Lodowce w miasteczku Valdez

Alaska to niezwykle piękne, lecz rzadko odwiedzane miejsce w USA… a szkoda! Czy wiesz, że ponad połowa lodowców na świecie leży właśnie na Alasce? Jest ich ponad tysiąc i wiele z nich stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną. Znajdziemy je np. w nadmorskiej miejscowości Valdez, do której prowadzi jedna z najpiękniejszych dróg. Już podczas podróży przez przełęcz Thompson Pass podziwiać można lodowce, góry i wodospady, a to dopiero przedsmak wrażeń, które czekają nas podczas spacerów pod lodowcem. Wyobraź sobie odgłosy pękającego gdzieś wewnątrz lodowca… Emocje nie do opisania.

Równie atrakcyjnym miejscem jest Park Narodowy Denali. Autem przejedziemy zaledwie 15 km, a resztę zwiedzimy autobusem wycieczkowym, gdyż w parku spotkać można m.in. łosie, karibu, wilki i niedźwiedzie Grizzly. Warto też wspomnieć, że Alaska to jedno z miejsc, gdzie obserwować można zorzę polarną. Największe szanse na podziwianie jednego z najbardziej malowniczych naturalnych zjawisk, są między wrześniem a kwietniem, w Fairbanks i Anchorage.

2. Kalifornia – Badwater, Dolina Śmierci

Badwater to najgorętsze miejsce zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całej Ziemi! Wiosną temperatury dochodzą tam do 40°C, a latem jest jeszcze gorzej… Najwyższą temperaturę odnotowano tam w lipcu 1913 roku, a wynosiła ona aż 56.7°C! Badwater to wyschnięte słone jezioro z najniżej położonym punktem – 86 m p.p.m. – drugim na półkuli zachodniej.

Niezwykła kamienna pustynia mieści się w Parku Narodowym Doliny Śmierci w Kalifornii na powierzchni liczącej 7800 km²! Najlepiej wybrać się tam z samego rana, z dużym zapasem wody, nakryciem głowy i kremem z wysokim filtrem. Z powodu upałów po godzinie 10 zwiedzanie nie jest już zalecane. Pamiętajcie również, że nie ma tam zasięgu…

3. Kalifornia – Park Narodowy Sekwoi

Jeśli chcesz się poczuć naprawdę malutki, wybierz się do Parku Narodowego Sekwoi i stań obok drzew-gigantów. Cudowne widoki i jedyne w swoim rodzaju doznania gwarantowane! Sekwoje to największe pod względem objętości drzewa na świecie, lecz również ich wysokość licząca sobie mniej więcej tyle, co długość boiska do piłki nożnej, jest bardzo imponująca! Największe z drzew to General Sherman Tree, które mierzy osiemdziesiąt trzy metry wysokości i liczy sobie około dwóch i pół tysiąca lat!

Prawdziwy z niego staruszek! W lesie gigantycznych drzew natura bardzo wyraźnie pokazuje nam swoją potęgę i daje do zrozumienia, że jesteśmy tacy mali… W Parku Sekwoi panuje niesamowity mistyczny wręcz klimat. Nie do opisania jest atmosfera, którą poczuć tam można zwłaszcza o poranku – Gdy o wschodzie słońca, rozpoczyna się gra świateł, a spośród delikatnej mgły, wyłania się zarys potężnego lasu… Gęsia skórka gwarantowana!

4. Kalifornia – Bodie Ghost Town

Pozostaniemy przez chwilę w klimacie grozy i udamy się do opuszczonego miasteczka Bodie – Prawdziwego miasta duchów! Jeśli planujecie podróż po wschodniej części gór Sierra Nevada, to wybierzcie się również na spacer po opuszczonym mieście. Popadające w ruinę budynki, puste ulice, skrzypiące okiennice i hulający wiatr… pozwolą poczuć atmosferę prawdziwego miasta widmo, które było niegdyś jednym z najbogatszych miasteczek w Kalifornii. Ostatni mieszkaniec opuszczał Bodie w 1950 roku i nie przypuszczał zapewne, że jego dotychczasowy dom, stanie się wkrótce najbardziej znanym miastem widmo w Stanach Zjednoczonych.

5. Kalifornia – Yosemite, Wodospad Horsetail Falls

Sezonowy wodospad Horsetail leżący w parku Yosemite u zbocza bajkowych gór Sierra Nevada, wygląda jakby ze skał spływy wąskie smużki wulkanicznej lawy! Pomarańczowa poświata przywodzi na myśl Mordor z „Władcy Pierścieni”, lecz pozorna przemiana wody w ogień, to w rzeczywistości promienie zachodzącego słońca. 650-metrowy wodospad Horsetail można podziwiać tylko zimą i wczesną wiosną, przez kilka dni w roku, kiedy to słońce znajduje się na odpowiedniej wysokości i oświetla wodospad pod odpowiednim kątem. Tylko wówczas strumień spadającej wody może przybrać różne odcienie czerwieni i złota przypominając ognistą lawę.

6. Oregon – Jezioro Crater Lake

Crater Lake to najgłębsze i najbardziej samotne jezioro w USA. Leżące na terenie Parku Narodowego jezioro zachwyca kryształowo czystą, błękitną wodą. Jest to jezioro kalderowe, które powstało ok. 7700 lat temu z wierzchołka wulkanu Mount Mazama. Krater wulkanu wypełniał się wodą opadową ze śniegu i deszczu. Krystalicznie czyste jezioro jest efektem pracy natury, gdyż do Crater Lake nie wpływa żadna rzeka! Nie znajdziecie tam piaszczystych plaż… ale można udać się w rejs łodzią po jeziorze. Wycieczka zapewnia niecodzienne widoki! Jezioro można również objechać dookoła.

7. Floryda – Plaże nad Zatoką Meksykańską

Co innego znajdziemy na Florydzie, jeśli nie lazurową wodę oceanu i najpiękniejsze plaże? Kilometrowe, piaszczyste plaże nad Zatoką Meksykańską to najlepsze miejsce do odpoczynku. Jeśli więc lubicie nurkować, surfować, leniuchować lub spacerować wzdłuż tropikalnego wybrzeża, zdecydowanie musicie odwiedzić plaże nad Zatoką Meksykańską i w okolicach Key West.

8. Arizona – formacje skalne White Pockets

Formacje skalne White Pockets w Arizonie to część “Vermilion Cliffs National Monument”, czyli Amerykańskiego Narodowego Pomnika Przyrody. Wejście wciąż jest dostępne bez żadnego pozwolenia, lecz niewielu turystów odwiedza to miejsce. Unikalne kształty i kolory, które się tu znajdują, sprawiają, że widoki są naprawdę tak niesamowite, że wręcz nierealne! Ciężko bowiem uwierzyć, iż natura mogła stworzyć coś tak pięknego!

9. Colorado – Rzeka Colorado River

Rzeka Colorado River bez wątpienia jest najpiękniejszą rzeką w USA. Jej źródło znajduje się w Górach Skalistych Rocky Mountains, a ujście w Meksyku. Po drodze przepływa jednak przez takie stany, jak np. Utah i Arizona, gdzie pokazuje się w pełnej krasie. Prezentuje tam swoje niesamowite piękno, tworząc takie cuda natury, jak Kanion Kolorado, Horseshoe Bend czy słynne jezioro Mead z zaporą Hoovera, gdzie łamane są prawa grawitacji…

10. Wyoming – Gorące źródła w Yellowstone Grand Prismatic Spring

Gorące źródła w Yellowstone cieszą się dużą popularnością, lecz wciąż nie należą do ścisłej czołówki atrakcji USA. Grand Prismatic Spring to trzecie pod względem wielkości gorące źródło i prawdopodobnie najbardziej kolorowe! Zachwyca bowiem bogactwem kolorów, które zmieniają się w zależności od pory roku. Co jednak najciekawsze, pochodzą w 100% od natury! Jest to wynik działania dużej ilości bakterii znajdujących się na brzegach akwenu. Cyjanobakterie i sinice tworzą kolor żółty, glony i grzyby – zielony, protozoa – pomarańczowy, a mech – brązowy. Źródła powstały dzięki obecności komory magmowej z gorącą lawą.

W strategicznym punkcie mierzą 37 metrów głębokości, mieszczą ponad 2 tysiące litrów wody, a ich temperatura osiąga ponad 80°C! Jest to prawdziwy cud natury! Podziwiają je tłumy odwiedzających, warto jednak pamiętać, że nie jest to fontanna, do której wrzuca się monety na szczęście. Takie zachowanie zanieczyszcza akwen i sprawia, że zmniejsza się otwór, przez który ciepło wydostaje się na zewnątrz…

11. Utah – Szlak The Zion Narrows

Szlak The Zion Narrows znajduje się w Parku Narodowym Zion w stanie Utah. Prowadzi korytem rzeki Virgin River, lecz tylko ok. 30% dostępne jest dla turystów. Pozostała część jest bardzo trudna i bez odpowiedniego sprzętu, przygotowania technicznego i zezwolenia od władz parku jest niemożliwa do przejścia. Bezapelacyjnie jest to jednak najpiękniejszy szlak w Stanach Zjednoczonych. Wody rzeki wyrzeźbiły w czerwonych skałach piaskowca przepiękny kanion!

12. Kalifornia – Bixby Bridge, Autostrada State Route 1

Highway 1 zajmuje pierwsze miejsce pośród wszystkich tras widokowych w USA i nikt nie ma ku temu żadnych wątpliwości! Aby pokonać jedynkę, należy przejechać nieco ponad 655 mil od Dana Point w południowej Kalifornii aż do Leggett w Redwoods. Najpiękniejszy odcinek, możliwy do przejechania w jeden dzień prowadzi brzegiem Pacyfiku, z San Francisco do Los Angeles. Zakręty słynnej kalifornijskiej trasy pięknie wtapiają się w skaliste wybrzeże Oceanu.

13. Wyoming – Pasmo górskie Grand Teton

Grand Teton to pasmo górskie znajduje się w stanie Wyoming, będące częścią Parku Narodowego Grand Teton National Park. Można uznać, że są to najładniejsze góry w USA i z pewnością zgodzi się z tym określeniem wiele osób, które miały przyjemność podziwiać zachwycające widoki. Najmłodsze łańcuchy górskie w USA bardzo często pojawiają się na okładkach magazynów podróżniczych, gdyż śmiało mogą konkurować z Kanionem Kolorado czy Parkiem Yosemite. Każde wykonane tutaj zdjęcie wygląda jak pocztówka z wakacji.

14. Kalifornia/Nevada – Jezioro Lake Tahoe

Krystalicznie czyste, turkusowe i zadziwiająco piękne jezioro Lake Tahoe, leży na granicy stanów Kalifornia i Nevada. Wciąż jest mało znane wśród turystów, gdyż ukryło się między szczytami gór Sierra Nevada. Przepiękne kolory i przejrzyście czysta woda, która zapewnia widoczność sięgającą do 21 m i liczne szlaki hikingowe sprawiają, że Lake Tahoe to jedno z najpiękniejszych jezior w całych Stanach Zjednoczonych.

15. Oregon – Wodospad Multnomah Falls

Najwyższy, bo mierzący aż 165 m wodospad Multnomah Falls, znajduje się w stanie Oregon, niedaleko ujścia, gdzie rzeka Kolumbia tworzy kanion w Górach Kaskadowych. Wodospadu nie można zobaczyć z drogi turystycznej, która wiedzie dnem kanionu, prowadzi do niego jednak krótka, wygodna ścieżka. Jadąc drogą turystyczną od zachodu, jest on ok. 1 km za Wahkeena Falls. Bez wątpienia warto zboczyć z trasy, gdyż malownicza sceneria na głowę bije słynne wodospady Niagara, gdyż zapewnia niecodzienne widoki rodem z najpiękniejszych baśni.

16. Arizona – Miasto Sedona

Zapomnijcie o Nowym Jorku, San Francisco czy Los Angeles… Najładniej położonym miastem w USA jest Sedona w stanie Arizona! Miasto otoczone jest malowniczym łańcuchem czerwonych formacji skalnych, które wznoszą się na ponad 1900 m. Znajdują się tutaj atrakcyjne szlaki turystyczne, które przyciągają ludzi z każdego zakątka świata. Sedona słynie również z bogatego życia kulturowego i artystycznego.

17. Utah – Mesa Arch w Parku Narodowym Canyonlands

Trasa prowadząca do Mesa Arch jest bardzo krótka i łatwa technicznie. Po opuszczeniu auta jedynie 15-minutowy spacer dzieli nas od krawędzi 300-metrowego klifu, skąd podziwiać możemy najbardziej spektakularny wschód słońca! Mesa Arch mieści się w Parku Narodowym Canyonlands i jest najlepszym punktem widokowym, do zrobienia unikalnych zdjęć z wakacji.

18. Nevada – Fly Geyser

Fly Geyser w stanie Nevada to dzieło, które powstało w 1916 roku przy pomocy człowieka, w trakcie poszukiwania wód gruntowych, które umożliwiłyby produkcję rolną. Zupełnie przez przypadek wykonano odwiert do zbiornika wód termalnych, z którego wciąż wydobywa się woda. Rozpuszczone w wodzie minerały utworzyły kolorową skałę o wysokości 3,7 m, która stała się istną fontanną tryskającą strumieniem o wysokości 1,5 metra. Fly Geyser znajduje się na prywatnej posiadłości, ale jest bardzo dobrze widoczny z drogi.

19. Oregon – Cape Perpetua, Studnia Thora

Na zachodnim wybrzeżu USA, w centralnej części pasa nadmorskiego, znajduje się cypel Cape Perpetua. To tam, wśród pięknych krajobrazów, kryje się tajemnicza otchłań. Mówi się, że Thor’s Well to “brama do podziemi” i “wrota do lochów”. W rzeczywistości jest to wejście do dużej podwodnej jaskini, z której „wyjście” ukryte jest pod wodą. Studnia Thora głęboka jest na 6 m i zazwyczaj jest pusta lub w całości wypełniona wodą.

Jeśli jednak dotrzesz tutaj na godzinę przed przypływem lub godzinę po nim, masz szansę zaobserwować wyjątkowe widowisko – woda będzie wypełniała studnię przez dolny otwór! — Ta niezwykła fontanna zdecydowanie należy do najbardziej malowniczych miejsc na Ziemi! Jest jednak nie tylko piękna, ale i niebezpieczna. Dlatego zawsze przyglądaj się z bezpiecznej odległości! Nawet z daleka, po kilku chwilach widowiska będziemy też cali… mokrzy.

20. Arizona – Kanion Antylopy

Kanion Antylopy, nazywany także Kanionem Korkociągu, to wyjątkowo piękne szczeliny skalne, znajdujące się na terenie rezerwatu plemienia Nawaho. Powstawały one przez miliony lat wskutek wymywania piaskowca, tworząc nierealistyczne wręcz formacje skalne ukryte pod powierzchnią pustynnych terenów Arizony. Antelope Canyon to miejsce zjawiskowe i jedyne w swoim rodzaju! Można tam dotrzeć, ale najlepiej z indiańskim przewodnikiem. Kaniony Antylopy są dwa – górny (Upper Antelope Kanion) oraz dolny (Lower Antelope Canyon). Oba oferują zupełnie inne wrażenia, lecz tak samo niesamowite zdjęcia!