Co zabrać ze sobą do USA? Lista najważniejszych rzeczy

Od 11 listopada 2019 roku, możemy podróżować do USA bez wizy turystycznej. W związku z tym, coraz więcej osób zastanawia się nad urlopem w Stanach Zjednoczonych, a linie lotnicze rozszerzają ofertę o kolejne, bezpośrednie połączenia.

Jeśli i Ty właśnie planujesz podróż za ocean, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co powinno znaleźć się w Twojej walizce, żeby od razu po przylocie, nie biegać po sklepach w poszukiwaniu niezbędnych rzeczy. Jak się spakować? Co zabrać ze sobą do USA?

Co zabrać ze sobą do USA? Lista najważniejszych rzeczy

1. Karta kredytowa

W Stanach Zjednoczonych karty kredytowe i karty debetowe są najpowszechniejszym środkiem płatniczym. Amerykanie są bardzo wygodni i wyczuleni w kwestii bezpieczeństwa. Bez karty, możesz mieć problem, nawet z rezerwacją hotelu i kupnem niektórych biletów wstępu na najpopularniejsze atrakcje.

Dlatego, jeszcze przed wyjazdem wyrób kartę, najlepiej kredytową! Zwłaszcza jeśli planujesz wypożyczyć auto. Z kartą debetową nie wypożyczysz samochodu, ale z kredytową, już tak. Najpopularniejsze i szeroko akceptowane w USA są karty: VISA, MasterCard, American Express i Discover.

2. Przejściówki do prądu

Wybierając się w podróż pewnie zabierasz ze sobą telefon, laptop, ładowarkę, suszarkę do włosów, ale nie zapomnij o najważniejszym! – Nie włożysz polskiej wtyczki do amerykańskiego gniazdka, gdyż gniazdka w USA są zupełnie inne! Polska wtyczka ma zupełnie inny kształt i inny rozstaw bolców, niż amerykańska.

Dlatego, co zabrać ze sobą do USA? Odpowiednią przejściówkę! W Stanach również bez problemu ją kupisz, ale jeśli telefon rozładuje Ci się w podróży, nie naładujesz go, dopóki… nie pobiegasz po sklepach!

Warto również wiedzieć, że napięcie w amerykańskich gniazdkach elektrycznych jest inne, niż w Polsce. W Ameryce wynosi 120V, a w Polsce 230V. Jeśli więc chcesz wziąć np. suszarkę do włosów lub inne podobne urządzenia, to sprawdź czy są one uniwersalne. Jeśli nie są, moc będzie za mała i bez transformatora nie będą dobrze działać.

3. Leki i melatonina!

Warto się przygotować, na wypadek gdyby w podróży dopadł Cię ból głowy lub ból brzucha. Wysokie ciśnienie podczas lotu, może pogorszyć dolegliwości, takie jak zatkane zatoki i ból gardła oraz może powodować ból głowy.

Do USA można wziąć praktycznie wszystkie leki, które są dostępne w aptekach bez recepty. Muszą być jednak zamknięte w oryginalnych opakowaniach. Jeśli na coś chorujesz i potrzebujesz lekarstw na receptę, pamiętaj, że musisz mieć oryginalną receptę (lub kopię) wystawioną przez lekarza, z informacją określającą dokładną ilość, niezbędną w czasie pobytu w Stanach.

Przyda Ci się rówież melatonina, która jest najlepszym rozwiązaniem na uciążliwy jet-lag, związany ze zmianą stref czasowych. W Nowym Jorku jest 6 godzin wcześniej, niż w Polsce, a w Kalifornii 9 godzin! Przestawić się może być ciężko. Melatonina sprawdzi się świetnie.

4. Odpowiednie słuchawki do samolotu

Podczas lotów transatlantyckich mamy zwykle do dyspozycji spory wybór filmów. Słuchawki oczywiście też, ale nie są one najlepszej jakości i są bardzo niewygodne, dlatego warto mieć swoje. Najlepiej takie, które dodatkowo wyciszają szumy, ponieważ podczas lotu, nieustannie słychać odgłos silników samolotu.

Słuchawki od niektórych telefonów, nie będą pasowały do monitora na pokładzie, więc na wszelki wypadek, warto wgrać do telefonu ulubioną muzykę. Lot z Polski do USA, trwa około 9 godzin…

5. Power bank do telefonu

Lecąc na urlop do Stanów, na pewno zrobisz miliony zdjęć i nagrasz tysiąc filmów. Jeśli zamierzasz wykorzystać do tego aparat, który masz w telefonie, koniecznie noś przy sobie power bank, bo bateria w telefonie szybko się wyczerpie, a w Stanach na każdym kroku są atrakcje i zniewalające widoki, które trzeba uwiecznić.

6. Długopis

Niby taka błahostka, a przyda Ci się już w samolocie, kiedy dostaniesz do wypełnienia deklarację celną. Odprawa na lotniskach amerykańskich może wyglądać różnie, ale podchodząc do urzędnika imigracyjnego, Twoja deklaracja musi być już uzupełniona.

A poza tym, czym wypiszesz kartki, które w hurtowych ilościach będziesz wysłać rodzinie i znajomym?! W Stanach czeka Cię tyle atrakcji, że nie będziesz sobie zawracać głowy kupnem długopisu!

Jak się ubrać lecąc do USA?

Oczywiście, o wygodzie nie trzeba wspominać, ale pamiętaj, że panowie chodzą tu na plażę w szortach, a nie w kąpielówkach, a poza tym, Amerykanie nie przywiązują uwagi do swojego codziennego stroju i nie patrzą na to, jak ubierają się inni!

Ludzie chodzą po ulicach w sportowych butach, japonkach, spodniach do ćwiczeń, a nawet w spodniach od piżamy! Nie spodziewaj się wystrojonych kobiet, które przemierzają ulice w szpilkach i strojach Gucci! Tak Ameryka wygląda tylko w filmach, więc nie musisz zabierać najlepszych ubrań.

Odzież dopasuj sam do pory roku i miejsca pobytu, ale nie zapomnij o tym, że strefy klimatyczne w Polsce i Ameryce bardzo się różnią. Latem, praktycznie wszędzie jest gorąco, a zwłaszcza jeśli wybierasz się tam, gdzie jest duża wilgotność powietrza, np. do Waszyngtonu lub Nowego Jorku. Tak więc koniecznie zwróćcie uwagę w jakiej rejony USA się wybieracie, gdyż wszystkie stany w USA posiadają odmienny od siebie klimat. 

Postaw na ubrania przewiewne, ponieważ pot będzie się z Ciebie lał strumieniami, ale nie zapomnij o czymś ciepłym, ponieważ klimatyzacja w USA, niekoniecznie będzie dla Ciebie wybawieniem. Klimatyzacja chłodzi tu tak intensywnie, że w niektórych miejscach, może być Ci po prostu zimno!

W Nowym Jorku lato jest upalne i wilgotne. Na stacji metra jest duszno, ale w samym wagonie, jest jak w… lodówce!

Czego NIE MOŻNA zabrać ze sobą do USA?

Polacy bardzo często próbują brać do Stanów rzeczy, których wziąć nie można. W niektórych przypadkach może grozić za to nawet deportacja z USA.  A najczęściej są to zakazane produkty spożywcze.

Produkty których nie można zabrać do USA:

  • Nieprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego – wszystkie produkowane w domu kiełbasy są zabronione! Można jedynie wziąć oryginalnie zapakowane puszki, które na nalepce z nazwą, posiadają informacje, że jest to mięso przetworzone i można je bezpiecznie przechowywać poza lodówką.
  • Surowe owoce i cytrusy
  • Surowe warzywa
  • Sadzonki, kwiaty i wszelkie inne żywe rośliny.

Czy do USA można wziąć papierosy?

Nad tym, zastanawia się każdy palacz. Do USA można wziąć max. 200 sztuk papierosów, ale nie własnego wyrobu i max. 100 sztuk cygar, ale UWAGA – obowiązuje embargo na przewóz cygar z Kuby do USA. Jeżeli chcecie zabrać więcej papierosów lub cygar będzie musieli zadbać o to aby Wasza deklaracja celna do USA posiadała odpowiednie ilości towarów, które będą podlegać opłacie celnej. 

Można też wziąć alkohol, ale trzeba pamiętać, że do USA może wwieźć go jedynie osoba, która ma ukończone 21 lat, czyli jest pełnoletnia, według prawa amerykańskiego.

Udanej podróży do USA!