Czego nie można wwozić do USA?
Spis treści
Podróż do USA jest ekscytująca i bardzo stresująca. Wielogodzinny lot, sporo formalności, kontrola graniczna – to wszystko budzi niepewność. Warto zaoszczędzić sobie nerwów i zapoznać się z regulacjami przewozu towarów do Stanów Zjednoczonych. Co można wwieźć do USA? Czego lepiej nie pakować, aby uniknąć niemiłych niespodzianek podczas kontroli celnej w USA?
Deklaracja i kontrola celna – co musisz o nich wiedzieć?
Zaraz po przylocie do Stanów Zjednoczonych Twój bagaż może zostać poddany szczegółowej kontroli celnej. Na lotniskach sprawdza się oczywiście wszystkich podróżujących, lecz oprócz tego przeprowadza się dodatkowe, bardziej szczegółowe kontrole. Niespodziewana rewizja może przytrafić się każdemu, gdyż urzędnicy wyrywkowo wybierają przypadkowe osoby. Kontrola przebiegnie szybko i bezproblemowo, ale pod warunkiem, że nie masz nic do ukrycia. Jeśli w Twoim bagażu znajdą się niedozwolone towary lub zawartość nie będzie zgodna z deklaracją celną, możesz mieć kłopoty…
Rozporządzenie dotyczące przewozu towarów do USA zawiera też specjalne wytyczne dla wybranych produktów dozwolonych, które należy jednak uwzględnić w deklaracji celnej, wypełnianej w samolocie. Pamiętaj, że informacje podane w formularzu, muszą się zgadzać z rzeczywistym stanem bagażu! Nie pomijaj nawet kilku kabanosów, które miały być przekąską podczas podróży. Jeśli zostaniesz wybrany do wyrywkowej kontroli i okaże się, że zawartość bagażu nie pokrywa się z deklaracją, urzędnik może nałożyć grzywnę w wysokości do 10 tys. dolarów! Nie martw się, nikt nie będzie robił problemów o jabłko, które ująłeś w deklaracji – najwyżej będziesz musiał je wyrzucić. Jednak brak tej drobnej informacji, może wzbudzić podejrzenia…
Produkty, których nie można wwozić do USA
Wbrew pozorom regulacje dotyczące przewożenia towarów do USA, nie są wymysłem urzędników. Zakaz dotyczący niektórych owoców czy produktów odzwierzęcych ma na celu ochronę rodzimych gatunków, które mogą być nieodporne na choroby i szkodniki występujące w innych rejonach. Ma to sens, prawda? Dlatego poznaj ogólne zasady wwożenia żywności na teren USA przez osoby prywatne.
Mięso, ryby i owoce morza
Nie będzie zaskoczeniem, że my Polacy, najczęściej zostajemy przyłapani na próbie “przemytu” kabanosów, kiełbas i innych polskich wędlin. Nie od dziś wiadomo, że drugiej tak smacznej kiełbasy, jak nasza, nie znajdzie się nigdzie na świecie! Wędliny są naszą słabością, tymczasem do Stanów możemy wwozić tylko zapuszkowane produkty mięsne, które nie wymagają przechowywania w warunkach chłodniczych. Jeszcze do niedawna mogliśmy zabrać wędliny pakowane próżniowo, lecz przepis ten został już zniesiony. W przypadku ryb i owoców morza nie ma jednak prawie żadnych restrykcji. Możemy je wwozić praktycznie w każdej postaci – gotowane, mrożone, wędzone, a nawet surowe, ale tylko w rozsądnych ilościach. Muszą być również pakowane próżniowo, aby jedzenie zachowało świeżość i nie uwalniało przykrego zapachu w razie zepsucia.
Mięso, ryby i owoce morza | |
Dozwolone | Zakazane |
● wieprzowina w puszce, które nie wymaga chłodzenia | ● kabanosy, kiełbasy i inne wędliny, nawet pakowane próżniowo |
● hermetycznie pakowane ryby i owoce morza w dowolnej postaci | ● produkty z dodatkiem mięsa lub tłuszczu zwierzęcego np. buliony, zupy w proszku, makarony z przyprawą zawierającą mięso lub jaja |
Nabiał i jaja
Oryginalnie zapakowane przetwory mleczne, jak jogurt, masło, śmietana, czy sery są dozwolone, więc nie powinno być z nimi problemu. Sery nie mogą zawierać jednak mięsa i powinny być twardszej konsystencji. Nie wolno wwozić do USA serów miękkich, takich jak serki topione, ricotta czy serek wiejski, pochodzących z rejonów dotkniętych chorobą pryszczycą. Można również zabrać mleko dla dzieci i niemowląt, ale niewielkie ilości w zapasie najwyżej na kilka dni. Dozwolone są także słodycze i wypieki, gdzie mleko i jaja występują jako składniki. A same jaja? To nieco skomplikowane, gdyż ogólnie nie wolno, ale… wyjątek stanowią jaja ugotowane na twardo i jaja przywiezione z Meksyku.
Nabiał i jaja | |
Dozwolone | Zakazane |
● przemysłowo pakowane sery twarde i półtwarde | ● jaja, z wyjątkiem jaj na twardo i przywiezionych z Meksyku |
● przemysłowo pakowane przetwory mleczne – masło, jogurt, śmietana | ● sery miękkie z krajów zagrożonych pryszczycą
|
● niewielka ilość mleka dla dzieci i niemowląt |
Owoce, warzywa, orzechy i grzyby
Do USA możemy wwozić suszone i surowe grzyby, jeśli oczyścimy je wcześniej z ziemi i usuniemy grzybnię, czyli część, która znajduje się pod ziemią. Zabronione są jednak surowe owoce i warzywa, nawet jeśli są dodatkiem do słodyczy i wypieków. Owoce i warzywa mogą być suszone, kandyzowane i przetworzone, czyli przemysłowo zapakowane dżemy, sosy lub soki. Śliwki zapieczone w torbie zaliczają się do produktów przetworzonych, ale świeże, ułożone na wierzchu tarty – już nie. Przetworzone muszą być także orzechy, co oznacza, że mogą być suszone lub mielone, pozbawione łupiny.
Owoce, warzywa, orzechy i grzyby | |
Dozwolone | Zakazane |
● warzywa i owoce przetworzone: pieczone, suszone, kandyzowane – dżemy, soki, sosy i inne przetwory, ale bez mięsa | ● większość surowych owoców i warzyw – są jednak wyjątki, które znajdziesz w bazie amerykańskiego Departamentu Rolnictwa |
● grzyby surowe i suszone – oczyszczone i pozbawione grzybni | ● nieprzetworzone orzechy, czyli w łupinie
|
● orzechy bez łupiny, suszone lub mielone |
Alkohol, papierosy i leki – czy można je wwozić do USA?
Alkohol, papierosy i leki to produkty, które budzą największe wątpliwości. Z jednej strony alkohol i papierosy, możemy kupić w bezcłowej strefie, więc teoretycznie powinny być dozwolone. Z drugiej strony, mamy jednak wątpliwości. Czy alkohol i papierosy można wziąć do USA? Kupować je, czy nie? A co z lekami?
Czy do USA można wziąć alkohol?
Alkohol jest dozwolony. Ilości do własnego użytku bez problemu można wwozić do USA. Nie ma też znaczenia, czy kupiliśmy go w sklepie osiedlowym, w strefie bezcłowej, czy… zrobiliśmy go sami! Oprócz alkoholu z banderolą dozwolony jest również domowej produkcji bez względu, czy jest to piwo, nalewka, wódka czy wino. Musimy jedynie umieścić na butelce etykietę w języku angielskim z informacją, co jest w środku. Opis nie musi być szczegółowy, gdyż wystarczy informacja „homemade wine”, czyli „wino domowej roboty”.
W przypadku alkoholu regulacje określają za to konkretnie, że „na własny użytek” to 1 litr na osobę i do USA może go przewieźć jedynie osoba pełnoletnia. Musimy jednak pamiętać, że w USA, osoba pełnoletnia to ta, która ukończyła nie 18, a 21 lat!
Czy do USA można wziąć papierosy?
Choć alkohol domowej produkcji jest w USA mile widziany, to papierosy własnej produkcji są niedozwolone. Nie można również wwozić wyrobów tytoniowych pochodzących z Kuby. Legalnie weźmiemy za to:
- papierosy – maksymalnie 200 szt./na osobę; większa ilość wymaga oclenia ok. $50/1000 szt.;
- cygara – maksymalnie 100 szt./na osobę;
- tytoń – w ilości „na użytek własny”.
Czy do USA można wziąć leki?
Oryginalnie zapakowane leki bez recepty, suplementy i suszone zioła weźmiemy do USA raczej bez problemu. Jednak leki na receptę, a w szczególności antybiotyki i leki psychoaktywne, oprócz oryginalnych opakowań, wymagają też kopii recepty lub zaświadczenia lekarskiego. Pismo musi zawierać dokładną nazwę leku, dane pacjenta, któremu go przepisano i informację o dokładnej liczbie dawek, potrzebnych choremu podczas pobytu w Stanach. Co jednak ważne, całkowita ilość leku może pokryć zapotrzebowanie najwyżej na 90 dni.
Czego jeszcze nie można zabrać do USA?
Są jeszcze inne towary, których nie wolno zabierać do USA, gdyż wymagają one stosownego zezwolenia, które uzyskać można jedynie w wyjątkowych przypadkach.
Do USA nie można wwozić:
- żywych zwierząt – w ich przypadku obowiązują konkretne zasady np. kwarantanna, obowiązkowe szczepienia, zaświadczenia o stanie zdrowia;
- nasion i żywych roślin;
- ziemi i próbek gleby;
- różnego rodzaju próbek organicznych, zwłaszcza wirusów i bakterii;
- trofeów myśliwskich;
- unikatowych dzieł sztuki;
- gotówki powyżej $10,000 lub równowartości w innej walucie;
- broni;
- narkotyków.
W razie wątpliwości skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem USA, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje. Do USA możesz jednak zabrać dużo rzeczy, jeśli będziesz przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim Amerykański Urząd Celny nie precyzuje, co oznacza „ilość na własny użytek”, dlatego kieruj się zdrowym rozsądkiem.