Deportacja z USA – kto i kiedy może zostać wydalony z Ameryki?
Spis treści
Stany Zjednoczone to kraj, który bardzo rygorystycznie podchodzi do imigrantów. Prawo jest surowe, a zezwolenie na stały pobyt wydaje się bardzo ostrożnie. Z badań MPI wynika, że w 2019 r. w USA żyło ok. 12 mln osób o nieuregulowanym statusie.
Zwiększono więc uprawnienia agencji ICE zajmującej się przestępstwami imigracyjnymi, przez co wielu imigrantów może zostać usuniętych z USA bez procedury deportacyjnej.
Brzmi groźnie i sama myśl przyprawia niektórych o ból głowy! Jednak czasem strach ma wielkie oczy, bo zamiast biletu powrotnego, można otrzymać… Zieloną Kartę!
Kto może zostać deportowany z USA?
Z USA wydalony może zostać każdy obcokrajowiec, który przebywa w Stanach legalnie lub nielegalnie. Nie uchroni od tego ważna wiza, zielona karta wydana w USA czy nawet amerykański paszport!
Deportacja nielegalnego imigranta
Aby znaleźć się na celowniku ICE wystarczy złamać jakiekolwiek przepisy – przepisy prawa imigracyjnego, karnego, podatkowego. Nawet 1 dzień pobytu po upływie terminu ważności wizy jest już naruszeniem prawa. Nawet tuż po przylocie można zostać deportowanym, kiedy nasza deklaracja celna do USA została sfałszowana.
Najczęstszym powodem deportacji Polaków są wykroczenia drogowe – prowadzenie auta pod wpływem alkoholu lub narkotyków, a zaraz potem zaległe alimenty.
W ręce ICE często wpada się przy zwykłych kontrolach drogowych lub wyrywkowych “łapankach” na ulicy, które po ostatnich zmianach w przepisach, dodatkowo zaostrzono. Ma na celu zatrzymanie imigrantów, którzy:
- nie reagują na wezwania sądu,
- otrzymali wyrok skazujący i unikają odbycia kary,
- nie opuścili USA mimo nakazu sądu imigracyjnego,
- poświadczyli nieprawdę we wnioskach rządowych,
- mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa,
- nielegalnie przekroczyli granicę.
Jeśli przebywasz w USA nielegalnie, to do wszczęcia procesu deportacyjnego wystarczy sam akt oskarżenia, a od 2019 r. osoby, które przebywają w Stanach mniej niż 2 lata, lub nie mogą udowodnić, że jest inaczej, mogą zostać deportowane bez decyzji sądu.
Deportacja rezydenta
Wiele osób myśli, że zielona karta chroni już przed deportacją. Cóż, są w błędzie. Nawet rezydent, który dopuści się przestępstwa, może zostać wydalony z USA. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma kwalifikacja czynu i to kiedy został on popełniony. Rezydent może zostać wezwany przed sąd, jeśli:
- W ciągu 5 lat od uzyskania zielonej karty dopuścił się czynu niemoralnego, np. rozboju, podpalenia, włamania, kradzieży, oszustwa, pobicia z użyciem niebezpiecznych przedmiotów;
- W dowolnym czasie od uzyskania zielonej karty min. dwukrotnie dopuścił się podobnego czynu;
- W dowolnym czasie dopuścił się przestępstwa ciężkiego, np. gwałt, morderstwo, handel bronią, handel narkotykami, lub akt przemocy, za który grozi kara powyżej roku pozbawienia wolności, nawet jeśli sąd wyznaczył ostatecznie niższy wymiar kary;
- W dowolnym czasie dopuścił się aktu terroryzmu, sabotażu, szpiegostwa, fałszowania dokumentów lub bezprawnie głosował w wyborach i podawał się za obywatela USA.
Deportacja obywatela USA
Nawet tutaj istnieją wyjątki! Deportowany może zostać też obywatel USA, który uzyskał obywatelstwo w wyniku naturalizacji i wyszło na jaw, że otrzymał je, posługując się kłamstwem lub fałszywymi dokumentami. Obywatelstwo zostanie mu odebrane, a on wydalony z USA.
Czy można uniknąć deportacji z USA?
Zapewne każdy imigrant w USA powiedziałby, że jeśli otrzymałeś wezwanie do sądu imigracyjnego, to MUSISZ się tam stawić! Dlatego, że tak będzie dla Ciebie lepiej. Warto też zatrudnić dobrego adwokata lub zgłosić się do organizacji pomagającej imigrantom. Samo wezwanie do sądu nie musi oznaczać deportacji.
Jeśli nie popełniłeś ciężkiego przestępstwa, to z aresztu zapewne wyjdziesz za kaucją, a póki nie zapadnie wyrok, nie zostaniesz deportowany. Wszystkie stany USA posiadają podobne prawo związane z deportacją, więc można mieć niemal pewność, że prawo jest w tym przypadku zunifikowane.
Proces może ciągnąć się latami, a zanim się skończy, być może wydarzy się coś, dzięki czemu zamiast deportacji… otrzymasz zieloną kartę! Zdarza się tak, np. gdy:
- zostanie ogłoszona amnestia,
- nastąpi reforma przepisów imigracyjnych,
- poślubisz obywatela USA,
- upłynie co najmniej 10 lat pobytu i wśród członków najbliższej rodziny masz obywatela bądź rezydenta, któremu Twoja deportacja przysporzy poważnych problemów.
Sąd może też zamknąć sprawę bez nakazu lub zezwolić na dobrowolny wyjazd – niekoniecznie natychmiast – który nie ma tak poważnych konsekwencji, jak deportacja. Jeśli jednak nie stawisz się w sądzie, sąd może wydać zaoczny werdykt deportacyjny z nakazem aresztowania.
Jak jeszcze można uniknąć wydalenia z USA?
Udowodnij, że:
- Do rozpoczęcia procedury przebywałeś w USA min. 7 lat, a przez 5 lat miałeś zieloną kartę. Nie otrzymałeś wcześniej wezwania do sądu, a przestępstwo nie ma ciężkiego charakteru;
- Choć przebywasz nielegalnie, to do wszczęcia procedury przebywałeś w Stanach min. 10 lat, nie popełniłeś żadnego przestępstwa, a przez deportację poważnie ucierpi Twoja rodzina;
- Cierpisz na chorobę, której nie możesz leczyć w swoim kraju,
- A jeżeli zostanie wydany nakaz deportacji, możesz się odwołać,
- Gdy odwołanie zostanie oddalone, możesz złożyć wniosek o ponowne otwarcie lub rozpatrzenie sprawy.W