Emigracja do USA – jak przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych?
Spis treści
Marzysz o tym, aby przeprowadzić się do Stanów i rozpocząć nowe życie? Emigracja do USA nie jest prosta… ale możliwa! Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, gdyż wymaga to czasu i formalności. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie wymagania należy spełniać i co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse, to dobrze trafiłeś!
Czy można legalnie pracować w USA, jeśli Polska należy do ruchu bezwizowego?
Mimo że Polska dołączyła do ruchu bezwizowego, emigracja do USA nie wygląda tak samo, jak do krajów UE. Niestety, regulacje pozwalają nam podróżować wyłącznie w celach turystycznych i biznesowych, a pobyt w USA nie może przekraczać 90 dni. Nie możemy więc podjąć pracy ani zostać tam na stałe. Jeśli wybierasz się za ocean z zamiarem pozostania, wciąż potrzebujesz wizy imigracyjnej, którą wydaje się kilku kategoriach:
- wizy dla członków rodziny rezydenta i obywatela USA
- wizy pracownicze
- wizy Programu Loterii Wizowej
- wizy specjalnej kategorii
Jak zdobyć Zieloną Kartę USA?
Zielona Karta do USA pozwala na stały pobyt i legalną pracę w Stanach. Pierwsza karta, ważna jest przez rok, druga 2 lata, a następna 10 lat. Posiadacz Zielonej Karty po 5 latach może ubiegać się o obywatelstwo amerykańskie i rozpocząć proces naturalizacji. Jak zdobyć Zieloną Kartę do USA?
Sponsorowanie rodzinne to najłatwiejszy sposób, ale ktoś z naszej rodziny musi mieć status rezydenta lub obywatelstwo amerykańskie. Obywatel może sponsorować małżonka, dzieci, rodziców i rodzeństwo, a rezydent małżonka i dzieci. Jeśli nie masz w USA bliskich, pozostaje Ci Loteria Wizowa, emigracja do USA poprzez sponsorowanie pracownicze lub wiza dla Inwestorów, pod warunkiem, że dysponujesz dużymi środkami finansowymi…
Loteria wizowa USA wyłania osoby, które będą miały szansę otrzymać wizę imigracyjną dla siebie i rodziny. Emigracja do USA leży wtedy w rękach przypadku! Wystarczy odrobina szczęścia. Zgłoszenia przyjmuje się zazwyczaj od października do listopada każdego roku, a wyniki pojawiają się na początku maja.
Sponsorowanie pracownicze to Zielona Karta uzyskana dzięki pracodawcy. Aby ją zdobyć, trzeba posiadać nie tylko umiejętności, doświadczenie i wykształcenie, ale przede wszystkim zatrudnienie w amerykańskiej firmie. W tym przypadku to pracodawca składa aplikację o pracownika do Urzędu Imigracyjnego.
Ile czasu trwa proces ubiegania się o Zieloną Kartę?
Emigracja do USA to długotrwały i skomplikowany proces, który może ciągnąć się latami… Sporo zależy od tego, jakie miejsce w USA wybierzesz, gdyż im większa metropolia, tym dłuższy czas oczekiwania. Niestety nawet małżonkowie obywateli amerykańskich, posiadający pierwszeństwo, czekają na Zieloną Kartę ok. 2-3 lata.
W przypadku sponsorowania przez pracodawcę proces zajmie jeszcze więcej czasu. Donald Trump i jego rząd, nieustannie zaostrzają przepisy imigracyjne i bardzo krytycznie podchodzą do firm, które występują o wizy H1B dla zagranicznych pracowników. Więc obecnie cały proces wydłuża się o dodatkowe miesiące.
Emigracja do USA poprzez sponsorowanie pracownicze
Czy można przeprowadzić się do USA bez oferty pracy?
Nieimigracyjna wiza pracownicza do USA, taka jak L1 czy H1B wymagają ingerencji pracodawcy, ale wiza studencka, która pozwala wyjechać do USA nawet na 7 lat, nie wymaga oferty pracy. Zamiast tego trzeba się jednak zapisać do szkoły, co może być też znacznie łatwiejsze niż znalezienie pracodawcy. Podczas studiów możesz pracować na pół etatu na terenie kampusu lub wyruszyć na poszukiwania pracodawcy. W każdej chwili można ubiegać się o zmianę kategorii wizy, bez konieczności opuszczania Stanów.
Czy emigracja do USA jest możliwa, podczas delegacji do amerykańskiego oddziału firmy?
Oczywiście, ale wszystko zależy od pracodawcy. Teoretycznie jest to możliwe. Jeśli główny oddział firmy znajduje się w USA, to pracodawca może wystąpić o wizę L1 w ramach wewnętrznego transferu swoich pracowników. Delegowana osoba musi jednak pracować w firmie co najmniej rok. Jak taka emigracja do USA wygląda w praktyce? Przeniesienie zależy od pracodawcy, ponieważ to on musi wystąpić o wizę i on będzie jej właścicielem. Bez wsparcia pracodawcy, pracownik nie może ubiegać się o taki transfer. Jeśli jednak pracodawca wyrazi zgodę i zostaną spełnione wszystkie wymogi formalne, to jest spora szansa, że wizę otrzymasz, choć zajmie to ok. 6 miesięcy.
Czy po sponsorowaniu pracowniczym można zmienić pracodawcę?
To zależy od tego, jaką masz wizę. Może się to wiązać z kolejnymi formalnościami, ale w większość przypadków jest możliwość zmiany pracodawcy. Nie pozwala na to tylko wiza L1, gdyż obejmuje ona wewnętrzny transfer w konkretnej firmie i to nie Ty, ale pracodawca jest posiadaczem wizy. Nie można jej przenieść na inną osobę, jeśli więc zrezygnujesz z pracy, musisz opuścić Stany. Jednak mając wizę L1/H1B, możesz ubiegać się również o zieloną kartę dla wysoko wykwalifikowanych pracowników.
Jak znaleźć pracę w USA?
W Stanach, jak w każdym innym kraju, na jednych pracowników jest większe, a na innych mniejsze zapotrzebowanie. Jeśli jednak masz umiejętności, doświadczenie i wykształcenie w jednym z najbardziej pożądanych kierunków, to pracę znajdziesz bez problemu… W USA wyjątkowo ceni się wysokie kwalifikacje, dlatego, jeśli takie posiadasz, na pewno nie będziesz narzekać na niskie zarobki. Wśród najbardziej pożądanych kierunków królują obecnie wszelkie kierunki technologiczne – informatyk, programista, grafik, czy specjalista IT, żyje tam, jak pączek w maśle! Swój czas przeżywają również kierunki związane z prawem, medycyną i finansami. W tych zawodach jest duże zapotrzebowanie na pracowników i bardzo wysokie wynagrodzenie.
Jeśli Twoim celem jest USA, to uzupełnij profil na LinkedIn, gdyż jest to bogate źródło kontaktów. Portal pozwala też zaprezentować swoje umiejętności i doświadczenie. Szukaj pracy, odwiedzając strony firm, które najbardziej Cię interesują, ale nie celuj wyłącznie w USA. Wielu gigantów, posiada biura w USA i w całej Europie! Podejmując tam pracę, masz perspektywy!
Czy małżonek może pracować w USA?
To zależy od rodzaju wizy, którą posiada małżonek, który otrzymał ofertę pracy. Zazwyczaj jednak osoby, które posiadają wizę pochodną dla małżonków, mogą przebywać w USA, ale nie mają prawa do podjęcia pracy. Tak jest w przypadku, gdy współmałżonek otrzymał ofertę pracy na podstawie wizy H1B, wizy dla specjalistów lub choćby naukową, taką jak wiza studencka do USA. Wyjątek stanowi L1, gdyż osoba towarzysząca z pochodną L2, również może pracować w Stanach! Warto jednak zaznaczyć, że nawet wieloletni partner, z którym nie jesteśmy w związku małżeńskim, nie może korzystać z przywilejów wizy dla współmałżonka…