Stany w USA – ile stanów jest i co warto o nich wiedzieć?

Stany Zjednoczone są ogromne! Ich całkowita powierzchnia wynosi 9 631 418 km²! Stany Zjednoczone mają 50 stanów oraz jeden Dystrykt Kolumbii. Wszystkie stany z wyjątkiem Alaski i Luizjany dzielą się również na hrabstwa, których jest łącznie 3048.

Alabama

„Sweet home Alabama”… Rejony zamieszkiwane były niegdyś przez plemię Alibamu, które rzekę i swoje ziemie nazwało Alabamą… i tak już zostało. Dziś stolicą stanu jest Montgomery, najludniejszym miastem Birmingham, a najstarszym, założone w 1702 Mobile. Alabama to jeden z najciekawszych stanów na południu USA!

Alaska

Stolicą Alaski jest Juneau. Patrząc na mapę USA, ma się wrażenie, że stan jest zupełnie oderwany od reszty kraju… Graniczy z Kanadą i z Rosją przez cieśninę Beringa, ale nie z resztą USA. Pewnie dlatego, że w 1867 roku Stany kupiły Alaskę od Rosji za 7,2 mln dolarów.

Alaska kojarzy się ze śniegiem, łosiami i chłodem. Taki wizerunek pozostał nam w pamięci po serialu „Przystanek Alaska” z lat 90. Jest w tym dużo prawdy, gdyż zima trwa tam aż 9 miesięcy i temperatury mogą spadać nawet do −51°C! Dodatkowo wieją tam silne wiatry i występują burze śnieżne. Nic więc dziwnego, że choć Alaska jest największym stanem USA, to jednocześnie jednym z najmniej zaludnionych. Zamieszkuje ją zaledwie 731 tys. mieszkańców.

Arizona

Dawno temu na Dzikim Zachodzie toczyły się zmagania Indian, kowbojów, bandytów i szeryfów… Obraz odbiega od rzeczywistości, ale Arizonę dobrze znamy właśnie z westernów. Jest to jeden z najbardziej zaludnionych stanów w USA, ze stolicą w popularnym Phoenix. I co najważniejsze, znajduje się tam zachwycający cud natury – Wielki Kanion Kolorado.

Arkansas

Stolicą i największym miastem w Arkansas jest Little Rock. Nazwa Arkansas pochodzi od Indian Quapaw, którzy zamieszkiwali tereny wzdłuż rzeki Missisipi. Dziś zamieszkuje go ponad 3,5 mln mieszkańców.

California

Słoneczna Kalifornia to najgęściej zaludniony stan, który zrzesza prawie 1/8 całej populacji Stanów Zjednoczonych. Mieszka tam ponad 38 mln ludzi, więc więcej niż w całej Polsce! Stolicą stanu Kalifornia jest… – nie, wcale nie Los Angeles, ale Sacramento. Miasto Aniołów jest tylko największym miastem, gdzie warto się wybrać! Choćby po to, żeby pospacerować pod palmami i zobaczyć zachód słońca nad jedną z plaż Pacyfiku.

Colorado

Za górami, za lasami… Tak można by było zacząć każdą opowieść o urokach Colorado. Wiele osób, twierdzi, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. I bez wątpienia o Wielkim Kanionie można by mówić godzinami. Stolicą Colorado jest Denver, a nazwa stanu pochodzi od słowa „colorado”, co znaczy “pokolorowany”. Na cześć czerwonej rzeki Colorado.

Connecticut

Connecticut to jedna z trzynastu pierwotnych kolonii. Pierwszymi osadnikami byli Indianie Algonkinowie, następnie przybyli tam Holendrzy i Anglicy. Stolicą Connecticut  jest Hartford – kraina kontrastów.

Delaware

Malutki niepozorny stan Delaware i jego stolica Dover, zostały całkowicie przesłonięte potęgą USA. Delaware jest drugi od końca pod względem wielkości, mieszkańców również nie ma za wiele, ale może pochwalić się ciekawą historią! Pierwszymi osadnikami byli Holendrzy, nazwa stanu pochodzi od nazwiska Tomasza Westa, lorda De La Warr. Początkowo nazwano tak rzekę i plemię zamieszkujących te tereny Indian.

Florida

Miami boskie Miami… właśnie na Florydzie! Floryda to jeden z najgęściej zaludnionych stanów w USA, który kiedyś należał do Hiszpanii. Latynoskie wpływy można tu dostrzec do dziś, gdyż na stałe wpisały się one w krajobraz tego miejsca. Największym miastem jest Jacksonville, a stolicą Tallahassee. Dziś to miejsce tętni życiem dzięki bohaterom Disneya! Welcome to Disney World!

Georgia

Georgia to jeden z najszybciej rozwijających się stanów USA, gdyż wyprzedza ją tylko Texas. Stolicą stanu jest Atlanta – piękna, siedziba znanego koncernu Coca Cola! Pierwotnie tereny zasiedlali Czirokezi i Indianie Creek. Atlanta jest jedenastą względem wielkości aglomeracją w Stanach. Tymczasem młodzież marzy o studiach, by móc się w końcu wyrwać z tego małego miasteczka…

Hawaii

Hawaje zaliczane są do Polinezji i należą do USA zaledwie od 1959 roku. Stolicą jest Honolulu. Hawaje to tropiki, błękitne niebo, lazurowe wody Pacyfiku, palmy, plaże i czynne wulkany… Stan numer 50, jak go zwą sami Amerykanie – ostatni, odległy, gdzie toczy się zupełnie inne życie! Takie mało amerykańskie…

Idaho

Stolicą Idaho jest Boise. I choć nieoficjalną nazwą stanu jest „potato state”, to jednak głównym jego bogactwem naturalnym są kamienie szlachetne! Znaleziono tam dotychczas niemal wszystkie rodzaje kamieni szlachetnych, które występują na świecie!

Illinois

Illinois to piąty pod względem ludności stan w USA, który jest najbliższy Polakom. Chicago zamieszkuje największa grupa polskich imigrantów. Międzynarodowe lotnisko w Chicago jest tak ruchliwe, że od lat łeb w łeb idzie z nowojorskim JFK! Stolicą Illinois nie jest Chicago… ale Springfield.

Indiana

Stolicą Indiany jest miasto Indianapolis, a nazwa pochodzi od Indian, którzy zamieszkiwali tereny przed pojawieniem się najeźdźców z Europy. Indiana leży na zachód od gór Appalachów i na południe od Wielkich Jezior Amerykańskich.

Iowa

Stan Iowa żyje własnym życiem… Jakby zupełnie oderwanym od amerykańskiej rzeczywistości. Stolicą jest Des Moines, o którym mało kto w ogóle słyszał. Porównując je do Nowego Jorku, gdzie ludzie żyją w wiecznym biegu, to Iowa wydaje się miejscem wymarłym i opuszczonym! Ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach, według których Iowa to najbezpieczniejszy stan w całych Stanach.

Kansas

Nazwa Kansas pochodzi od plemion Indiańskich, a ”Kansa” w ich języku oznaczało “wielki wiatr”. Dziś stolicą stanu jest Topeka. Kansas to mało turystyczny, typowo rolniczy stan w USA.

Kentucky

Stolicą Kentucky jest Frankfort, a największym miastem Louisville. Kentucky słynie z gęstych zielonych lasów, dzikiej zwierzyny oraz najdłuższej na świecie jaskini. Stan kojarzy się z szybkim jedzeniem i popularnymi wśród Amerykanów wyścigami Kentucky Derby, na których już niejeden ładnie się wzbogacił!

Louisiana

Największe miasto Louisiany to New Orlean, ale stolicą jest Baton Rouge. Louisiana to stan niezwykle barwny i multikulturowy, gdzie miesza się wiele kultur i narodowości.

Maine

Maine należy do Nowej Anglii w USA, a jego stolicą jest Augusta. Stan najbardziej znany jest z wykwintnej kuchni – to tu skosztujesz dorodnego kraba, homara i najlepsze na świecie krewetki i ośmiornice!

Maryland

Kolejny malutki stan, jeden z najmniejszych pod względem powierzchni, ale za to gęsto zaludniony. Największym miastem w Maryland jest znane z seriali Baltimore, a stolicą Annapolis. Maryland znajduje się niedaleko Nowego Jorku, jeśli więc planujesz wycieczkę do NY lub Waszyngtonu to warto odwiedzić Maryland.

Massachusetts

Stan Massachusetts znamy przede wszystkim ze względu na jego stolicę, którą jest Boston. To tam znajduje się jeden z najlepszych i najpopularniejszych uniwersytetów na świecie – Uniwersytet Harvarda.

Michigan

Największe miasto w Michigan to Detroit, które było kiedyś jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast w USA. Stolicą Michigan jest jednak Lansing. Mieszka tam 10 mln ludzi, co zapewnia 9 miejsce wśród najbardziej zaludnionych stanów USA.

Minnesota

Stan dziesięciu tysięcy jezior na granicy z Kanadą. Niemal 60% populacji Minnesoty mieszka w Minneapolis, ale stolicą jest Saint Paul. Minnesota to jeden z najzdrowszych stanów w USA.

Missisipi

Stolicą Missisipi jest Jackson. Nazwa pochodzi oczywiście od znanej rzeki Missisipi, która jest znakiem rozpoznawczym regionu i całych Stanów. Missisipi graniczy z Alabamą, Zatoką Meksykańską, Tennessee i Luizjaną.

Missouri

Stan Missouri leży w środkowej części USA, a jego stolicą jest Jefferson City. Największym miastem jest Kansas City. Missouri zamieszkuje duża populacja potomków niemieckich imigrantów, która do dziś stanowi największą mniejszość etniczną w Missouri.

Montana

To jeden z największych i zarazem najmniej zaludnionych stanów USA. Jego nazwa pochodzi od słowa „montana”, co oznacza góry. Stan graniczy z Kanadą, a jego stolicą jest Helena.

Nebraska

Stolicą Nebraski jest Lincoln. Stan  jest mało turystyczny, lecz gęsto porośnięty charakterystyczną prerią i bardzo często nawiedzany jest przez Tornada, jakie znamy z filmów.

Nevada

Nevada to głównie tętniące życiem Las Vegas – Miasto Grzechu wypełnione kasynami, hotelami i kolorowymi neonami. Najbardziej szalone i kontrowersyjne, które nie jest oczywiście stolicą stanu Nevada. Zaszczyt ten dosięgnął skromne Carson City. Jeśli wybierasz się na zachodnie wybrzeże USA, koniecznie musisz się tam pojawić!

New Hampshire

New Hampshire to stan doskonale znany miłośnikom książek Irvinga, gdyż to właśnie tu rozgrywa się akcja większości powieści. To region we wschodniej części USA, jeden z najmniejszych stanów ze stolicą w Concord.

New Jersey

New Jersey to nieodłączny towarzysz miasta Nowy Jork, gdyż dzieli je tylko rzeka Hudson. Wiele osób pracujących w Nowym Jorku, mieszka właśnie w New Jersey ze względu na niższe ceny wynajmu mieszkania i niższe koszty utrzymania niż w NYC. Stolicą New Jersey jest Trenton, choć największym miastem jest Newark i Jersey City.

New Mexico

Nowy Meksyk to jeden z najciekawszych stanów na zachodfzie USA. Piąty pod względem wielkości i aż 37 pod względem ludności! W Nowym Meksyku mieszka 2 mln osób, a jego stolicą jest Santa Fe.

New York

Stan Nowy Jork sąsiaduje z Ontario w Kanadzie, a miasto Nowy Jork jest niekwestionowanym diamentem całych Stanów Zjednoczonych! Najbardziej zaludnione miasto na świecie. Nowy Jork, niegdyś Nowy Amsterdam, to dziś światowe centrum biznesu i finansów. Wywiera wpływ na sztukę, modę, naukę, technologię, edukację i rozrywkę. Najbardziej turystyczne miasto z najczęściej odwiedzanymi miejscami, takimi jak Statua Wolności, WTC, Brooklyn Bridge, Central Park czy słynna Piąta Aleja. Manhattan w 1626 roku Holendrzy kupili od Indian za równowartość $24! I cóż, żadna to niespodzianka, że stolicą stanu Nowy Jork jest Albany, prawda?

North Carolina

Największą atrakcją Północnej Karoliny jest park narodowy Great Smoky Mountains National Park, Biltmore Estate, okręt wojenny USS North Carolina Battleship, Museum of Life and Science, North Carolina Zoo i Discovery Place. 4 lipca 1584 na wybrzeżu stanu wylądowała angielska ekspedycja z zamiarem założenia kolonii. Założono ją rok później, lecz jednak nie przetrwała. Pierwsi stali osadnicy przybyli z sąsiedniej Wirginii w XVII wieku. Stan zawdzięcza nazwę ojcu króla Anglii – Karolowi I Stuartowi. Stolicą Północnej Karoliny jest Raleigh.

North Dakota

Północna Dakota to jeden z najmniej zaludnionych stanów USA, gdyż liczy tylko 700 tys. mieszkańców. Stolicą stanu jest Bismarck. W innym mieście – Rugby znajduje się natomiast punkt, który  wyznacza geograficzne centrum kontynentu Północnej Ameryki.

Ohio

Ohio to w przeciwieństwie do Północnej Dakoty jeden z najgęściej zaludnionych stanów i zamieszkuje go ok. 12 mln ludzi. Stolicą Ohio jest Columbus. Jest to bardzo bogaty stan z doskonale rozwiniętą infrastrukturą drogową.

Oklahoma

Stolicą i największym miastem Oklahomy jest Oklahoma City. Stan jest mało turystyczny, ale bardzo rozwinięty pod względem rolnictwa i bogaty w ropę naftową.

Oregon

Oregon zalicza się do Pacific Northwest. Stolicą jest Salem, a największym miastem Portland. Stan Oregon najbardziej kojarzy się z puszczami, lasami, wodospadami i piękną dziką przyrodą.

Pennsylvania

Pennsylvania to kolejny rejon, który kojarzony jest z Nowym Jorkiem. Rzeczywiście odległość jest niewielka, lecz Pennsylvania i Nowy Jork mają ze sobą niewiele wspólnego. Pennsylvania to region bardzo uprzemysłowiony, gęsto zaludniony i niezbyt atrakcyjny turystycznie. Stolicą stanu jest Harrisburg, największym miastem, które stanowi atrakcję, jest Philadelphia.

Rhode Island

Rhode Island to jeden z najmniejszych stanów w USA. Mimo niewielkiej powierzchni znajduje się tam kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć  – stolicę Providence oraz Warwick, Newport, Cranston, Westerly, Pawtucket.

South Carolina

Południowa Karolina leży na trasie między słoneczną Florydą a Nowym Jorkiem. Jest to teren niezwykle urokliwy, bardzo naturalny i gęsto porośnięty dziką przyrodą. Sąsiaduje z Georgią, Karoliną Północną i Atlantykiem. Znajduje się w dorzeczu rzeki Savannah. Stolicą i zarazem największym miastem w regionie jest Columbia.

South Dakota

Stolicą Południowej Dakoty jest miasto Pierre, największym zaś Sioux Falls. Południowa Dakota to niewielki pod względem ludności stan, który liczy tylko 850 tys. mieszkańców. Jest to jeden z najrzadziej zaludnionych i najmniejszych stanów. Południowa Dakota zawdzięcza nazwę pierwszym osadnikom, którymi byli Indianie Dakota z grupy wodza Wielkiej Stopy.

Tennessee

Tennessee opiera się głównie na rolnictwie, hodowli bydła, drobiu i przetwórstwie rolnym. Będąc w USA, koniecznie zajrzyj do Memphis i posiadłości Graceland, gdzie znajduje się rodzinny dom Elvisa Presleya. Stolicą zarówno stanu, jak i muzyki country jest Nashville.

Texas

Texas to drugi po Alasce największy stan w USA, który liczy 26 mln mieszkańców. Jednym z najciekawszych i najbardziej turystycznych miast jest San Antonio. Stolicą stanu jest Austin, a największym miastem Houston – Houston mamy problem…

Utah

Utah to jeden z najbardziej naturalnych regionów, gdzie przeważa dzika przyroda. Najwięcej ludzi mieszka w okolicach stolicy Salt Lake City. Przeważająca część stanu Utah jest niezamieszkała.

Vermont

Vermont to jeden z najmniejszych stanów w USA, którego stolicą jest Montpelier. Największe miasto to Burlington. Vermont prowadzi pod względem produkcji syropu klonowego w Stanach, lecz nie dorównuje oczywiście Kanadzie, która jest niewątpliwie światowym pionierem.

Virginia

Virginia to rodzinne rejony aż 8 prezydentów, którzy zapisali w historii Stanów Zjednoczonych. W Virginii powstała również pierwsza kolonia przybyszów z Wielkiej Brytanii. Stolicą stanu jest Richmond, a największym miastem położona nad brzegiem Atlantyku Virginia Beach.

Washington

Wiemy już, że USA to odrobinę skomplikowany kraj, gdzie najpopularniejsze miasta w stanach, niekoniecznie muszą być stolicami… Podobnie jest w przypadku stanu Washington, którego nie należy mylić ze stolicą Stanów, którą jest Washington D.C. Stan Washington leży w zachodniej części USA, czyli po przeciwnej stronie stolicy kraju. Największym i najpopularniejszym miastem jest deszczowe Seattle, gdzie mieszka około 60% całej ludności, a stolicą Stanu jest Olympia.

West Virginia

Virginia Zachodnia obfituje w bogactwa naturalne, a najważniejszymi gałęziami przemysłu jest przemysł drzewny i górnictwo. Stolicą stanu jest miasto Charleston. Virginia to kraina gór, lasów i dzikiej przyrody. Stan urzeka swoim naturalnym pięknem i jednocześnie przeraża, gdyż nikt nie chciałby zabłądzić w górach porośniętych gęstwiną dzikiego lasu…

Wisconsin

Stan Wisconsin leży w północno-centralnej części USA, którą nazywa się także regionem Wielkich Jezior. Stolicą stanu jest Madison. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, to Wisconsin będzie idealnym dla Ciebie miejscem na wakacyjny wypoczynek!

Wyoming

Wyoming to spory, lecz najmniej zaludniony stan w USA, który liczy zaledwie 60 tys. mieszkańców! Jego stolicą jest Chayenne. Region zamieszkiwało niegdyś kilka plemion Indian – Wrony, Arapaho, Lakota i Szoszoni. Dziś Wyoming to piękne, ale odludne, ciche i wyjątkowo spokojne miejsce leżące u stóp Gór Skalistych. Znajduje się tam popularny Park Yellowstone, który warto zobaczyć!