Ile trwa wyrobienie wizy do USA?

W 2019 roku Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne wizy do Stanów odeszły już w zapomnienie… Wciąż wymieniać można sytuacje, w których niezbędna jest wiza wydana przez konsula. Marzy Ci się urlop w Hollywood? Błogie lenistwo pod palmami? – Żaden problem! Wypełnisz ESTA i jedziesz!

Jeśli zamierzasz jednak podjąć w Stanach pracę, rozpocząć naukę lub pozostać dłużej niż 90 dni, wciąż potrzebujesz tradycyjnej wizy! Poszczególne etapy procesu wizowego mogą trwać od kilku minut do kilku tygodni. Warto zatem już wcześniej wiedzieć, ile czasu zajmie wyrobienie wizy i ile czasu trzeba na to przeznaczyć.

Ile czasu trwa wypełnienie wniosku wizowego?

Pierwszym krokiem rozpoczynającym proces ubiegania się o wizę do USA, jest wypełnienie wniosku wizowego. Samo przygotowanie dokumentu nie zajmuje zwykle zbyt wiele czasu, ale… i tak lepiej mieć go w nadmiarze. Formularz DS-160 składa się bowiem z wielu różnych pytań w języku angielskim, a mnogość zagadnień przy słabej znajomości języka angielskiego, może nas co najmniej bardzo stresować. Dlatego najlepiej wypełniać dokument uważnie i bardzo powoli.

Formularz wypełniamy w całości online i składamy za pośrednictwem strony https://pl.usembassy.gov/pl/. Możemy więc przygotować wniosek w najbardziej dogodnym dla nas momencie. Po przesłaniu dokumentu dokonujemy jeszcze opłaty wizowej i wybieramy termin rozmowy z konsulem.

Cały ten etap zajmuje łącznie od 1 do 2 godzin, warto jednak pamiętać, żeby przed wypełnieniem wniosku przygotować aktualne zdjęcie w wersji elektronicznej. Fotografia musi spełniać konkretne wymogi, inne niż zdjęcie do paszportu, prawa jazdy czy dowodu.

Jak długo czeka się na rozmowę z konsulem USA?

Zaraz po zaksięgowaniu opłaty wizowej, możemy zarezerwować termin rozmowy z konsulem. Czas oczekiwania na spotkanie z przedstawicielem placówki zależy od ilości złożonych wniosków i możliwości pracowników ambasady. Zazwyczaj okres ten wynosi od kilku dni do kilku tygodni.

Aby poznać dokładniejszy czas oczekiwania na rozmowę, możemy wejść na stronę https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/visa-information-resources/wait-times.html. Po wybraniu rodzaju wizy i miasta uzyskamy informacje na temat długości kolejek. Warto pamiętać, że dzieci do 14. roku życia i seniorzy powyżej 80 lat, w ogóle nie muszą umawiać się na rozmowę z konsulem, o ile nie postanowił on inaczej.

Ile czasu zajmuje wizyta w ambasadzie i rozmowa z konsulem USA?

Wspominaliśmy kiedyś, że strach ma wielkie oczy… A już na pewno nie trzeba się bać rozmowy z konsulem USA! Jeśli nie wystąpią żadne niejasności, to sama rozmowa potrwa tylko chwilę! Możesz nam wierzyć – po 3 minutach będzie już po wszystkim! Więcej czasu zajmują procedury, które czekają po wejściu do ambasady. Musimy bowiem przejść kontrolę bezpieczeństwa, zostawić telefon w depozycie, udać się na kontrolę dokumentów, zeskanować odciski palców, pobrać numerek i cierpliwie poczekać… Cała wizyta potrwa około godziny, ewentualnie trochę dłużej – Tego jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć. Na pewno jednak lepiej będzie skończyć wcześniej, niż nerwowo spoglądać na zegarek.

Jak długo czeka się na paszport z wizą USA?

Od razu po rozmowie z konsulem, dowiemy się, czy wiza została nam przyznana. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, zostawimy konsulowi swój paszport, a on uzupełni go o promesę wizową. Dokument wróci do nas za pośrednictwem firmy kurierskiej TNT.

Możemy odebrać przesyłkę sami, udając się do jednego z oddziałów firmy lub poprosić o dostarczenie jej pod wskazany wcześniej adres. W obu przypadkach musimy poczekać 3-5 dni roboczych.

Ile łącznie trwa wyrobienie wizy do USA?

Wyrobienie wizy do Stanów Zjednoczonych tylko z pozoru wydaje się tak trudne i skomplikowane. W rzeczywistości jednak łączny czas jej uzyskania może wynosić zaledwie… tydzień! Na wszelki wypadek przyjmuje się jednak gorszy scenariusz i zaleca rozpocząć starania co najmniej 6 tygodni przed planowanym wylotem. Wszystko zależy bowiem od ilości wniosków złożonych w placówce i czasu oczekiwania na rozmowę z konsulem.

W przypadku ubiegania się o wizę studencką lub pracowniczą, potrzebne są również inne dokumenty, których skompletowanie zajmuje zwykle trochę czasu. Na odbiór niektórych formularzy trzeba nawet czekać ok. 2 tygodnie. Najwięcej czasu potrzebują jednak osoby, które nie mają ważnego paszportu. One muszą zacząć od wyrobienia dokumentu, co może trwać nawet do 30 dni roboczych.