ESTA - co to jest i jak złożyć wniosek?

Co to jest autoryzacja ESTA?

Program ESTA (Visa Waiver Program) wszedł w życie w dniu 12 stycznia 2009, jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na terytorium USA. Podróżni, którzy przylatują na teren USA za pomocą Programu Ruchu Bezwizowego muszą posiadać elektroniczną autoryzację ich podróży do USA.

ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży) to automatyczny system, który sprawdza uprawnienia podróżnych do podróżowanie do Stanów Zjednoczonych. Wyłącznie obywatele państw biorących udział w Programie Ruchu Bezwizowego mogą aplikować za pomocą tego systemu.

Wszyscy podróżni z krajów biorących udział w Programie Ruchu Bezwizowego musza posiadać autoryzację ESTA, żeby wejść na pokład samolotu, który leci do portów lotniczych w USA. Dotyczy to osób, które nie posiadają regularnej wizy.

 

Aplikuj o ESTA

Żeby aplikować przez system ESTA muszą zostać spełnione wszystkie poniższe warunki:

 • Jesteś obywatelem kraju, który bierze udział w Programie Ruchu Bezwizowego;
 • Planowany pobyt nie przekracza 90 dni;
 • Posiadasz ważny paszport;
 • Korzystasz z linii lotniczych lub armatora , które są autoryzowane i akceptowane przez rząd amerykański.
 • Dodatkowo musisz posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż do kraju, który nie przylega  do terytorium USA. Wyjątkiem jest  bycie obywatelem kraju przylegającego do terytorium Stanów Zjednoczonych.
Jeżeli masz jakiekolwiek problem z wypełnienie formularza to skorzystaj z naszego poradnika lub skontaktuj się z nami

Jak uzyskać autoryzację ESTA?

System ESTA umożliwia aplikowanie przez Internet oraz otrzymanie stosownego potwierdzenia mailowego. To system, który został wprowadzony przez rząd amerykański i obsługiwany jest przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

 

Jego zadaniem jest sprawdzenie pasażerów przed autoryzowaniem ich wjazdu na teren USA. Aplikowanie o ESTA odbywa się wyłącznie poprzez Internet. Za poprawne funkcjonowanie systemu odpowiada amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy specjalny poradnik, który pomoże Państwu bezbłędnie wypełnić nasz formularz o autoryzację ESTA. Możecie go Państwo znaleźć tutaj – nasz poradnik.  

wiza amerykanska

Co przygotować do złożenia wniosku?

Do wypełnienia formularza będziemy potrzebować aktualnego paszportu, który jest ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy, ważny adres e-mail, adres zamieszkania oraz numer telefonu do kontaktu. Należy również przygotować numer telefonu do osoby z którą należy się kontaktować w nagłych wypadkach. 

O czym należy pamiętać?

 • Koniecznie trzeba pamiętać o tym żeby złożyć wniosek ESTA maksymalnie na 72 godziny przed wylotem. Późniejsze złożenie wniosku może okazać się zbyt krótkim czasem na rozpatrzenie wniosku. 
 • Jeżeli posiadają Państwo nowy paszport lub wcześniejsza autoryzacja ESTA wygasła, to w tym przypadku trzeba koniecznie złożyć kolejny wniosek o ESTA. 
 • Przy składaniu wniosku trzeba uważać aby nie pomylić się przy podawaniu danych osobowych. W przypadku pomyłki możemy nie zostać wpuszczeni na teren USA. 

Przed rozpoczęciem aplikacji musimy upewnić się czy po 1 marca 2011 roku nie odwiedzaliśmy jednego z następujących krajów:

 • Irak;
 • Iran;
 • Jemen;
 • Korea Północna;
 • Libia;
 • Somalia;
 • Sudan;
 • Syria;

Osoby, które posiadają podwójne obywatelstwo np. polsko-irackie, mogą mieć problem z uzyskaniem autoryzacji ESTA. W tym przypadku radzimy umówić spotkanie z konsulem i aplikować o regularną wizę do USA. 

Każda autoryzacja ESTA jest ważna przez okres dwóch lat lub do czasu wygaśnięcia paszportu. Wszyscy podróżni muszą posiadać ważny, możliwy do zeskanowania paszport, który należy mieć przy sobie w trakcie całej podróży do USA. Więcej informacji o podróży do USA z pomocą Esta Visa, znajdziecie na naszym blogu.

Kto może skorzystać z systemu ESTA?

Podróżujący do USA będący obywatelami Programu Ruchu Bezwizowego mogą korzystać z systemu ESTA. Powodem podróży może być turystyka oraz biznes, lecz długość pobytu nie może przekraczać 90 dni.

Estavisa.pl jest prywatną stroną i nie jest wspierana przez żadną organizację rządową. Pomagamy podróżnym uzyskać komplet dokumentów potrzebnych do wjazdu na teren USA. Nasze usługi wiążą się z kosztem 84$, który zawiera już opłatę dla amerykańskiego rządu w wysokości 14$.

Możesz zdecydować się na skorzystanie z naszych usług lub odwiedzić stronę Departamentu Stanu oraz Bezpieczeństwa Wewnętrznego i ubiegać się o zezwolenie na podróż do USA za mniejszą opłatą. Więcej informacji można znaleźć na stronie – CBP.GOV.