Jak radzić sobie z różnicą czasu między Polską a USA?
Spis treści
Jet lag to chyba jedyne, co może nam popsuć podróż do Stanów Zjednoczonych. Nagła zmiana strefy czasowej dotyczy podróży ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód. Różnica czasu zaburza nasz stały rytm dnia, co dla organizmu może być bardzo męczące. Występować może uczucie zmęczenia, ból głowy, ból brzucha i odczuwanie silnego pragnienia. Co zrobić, aby zmiana czasu przebiegała łagodnie? Znamy kilka sposobów, które mogą się sprawdzić także u Ciebie!
Ile jest stref czasowych w USA?
W Stanach Zjednoczonych obowiązuje nie jedna, lecz kilka stref czasowych. Dokładnie jest ich 6 – Cztery w kontynentalnej części USA i kolejne dwie na Alasce i na Hawajach. Jest to na już stałe wpisane w amerykańską rzeczywistość i nawet na kanałach informacyjnych, takich jak CNN, można zobaczyć w rogu ekranu czas lokalny i oznaczenie strefy czasowej. Jednak ciężko wyobrazić sobie, że osoba mieszkająca w Waszyngtonie, dzwoniąc do znajomej w Los Angeles, zastanawia się, czy telefon nie zbudzi jej w samym środku nocy…
Aby łatwiej to sobie wyobrazić, posłużmy się konkretnym przykładem. Florydę na wschodnim wybrzeżu dzieli 3-godzinna różnica czasu od Kalifornii na wybrzeżu zachodnim. Przyjmując, że w Nowym Jorku, jest godzina 8:00 rano, to w Kalifornii będzie wówczas 5:00 rano, a na Hawajach 3:00 w nocy! W tej sytuacji oczywiste jest, że na trasie Polska a Nowy Jork czy Polska a Chicago, również występuje różnica czasu… Jak duża?
Jaka jest różnica czasu między Polską a USA?
Różnica czasowa między Polską a USA może wynosić od 6 do 9 godzin. Chyba że lądujesz na Alasce lub na Hawajach – wówczas będzie to 10 i 11 godzin. Kiedy my w Polsce zasiadamy do kolacji, wielu Amerykanów parzy dopiero poranną kawę. W Nowym Jorku, w Miami lub innym mieście na wybrzeżu wschodnim, zegar wskazuje 6 godzin wcześniej, niż w Polsce.
Oznacza to, że kiedy w Warszawie jest północ, to w Nowym Jorku jest dopiero 18:00, a my przyzwyczajeni do polskiego czasu, czujemy się już senni i zmęczeni. W Los Angeles i na całym wybrzeżu zachodnim jest jeszcze gorzej. Jeśli wylądujesz tam o północy czasu polskiego, będzie tam dopiero godzina 15:00! Musisz więc cofnąć zegarek aż o 9 godzin, gdyż jest tam 9 godzin wcześniej niż w Polsce.
Jaka jest różnica czasu między Polską a różnymi stanami w USA?
Sprawdźmy, w której strefie czasowej znajdują się poszczególne stany USA. Zwróć jednak uwagę, iż niektóre z nich mogą znajdować się na terenie dwóch stref czasowych, a Hawaje, jako jedyne nie zmieniają czasu na letni!
- Polska a Miami – 6 godzin
Polska 12:00 w południe – Miami 6:00 rano
- Polska a Nowy Jork – 6 godzin
Polska 12:00 w południe – Nowy Jork 6:00 rano
- Polska a Waszyngton D.C. – 6 godzin
Polska 12:00 w południe – Waszyngton D.C. 6:00 rano
- Stany w USA – 6 godzin mniej niż w Polsce:
Connecticut, Floryda, Dystrykt Kolumbii (D.C.), Delaware, Georgia, Indiana, Kentucky, Maine, Massachusetts, Michigan, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Karolina Północna, Ohio, Pensylwania, Rhode Island, Karolina Południowa, Tennessee, Vermont, Maryland, Wirginia, Wirginia Zachodnia.
- Polska a Chicago – 7 godzin
Polska 12:00 w południe – Chicago 5:00 rano
- Stany w USA – 7 godzin wcześniej niż w Polsce:
Alabama, Arkansas, Dakota Południowa, Dakota Północna, Floryda, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Luizjana, Michigan, Minnesota, Missisipi, Missouri, Nebraska, Oklahoma, Tennessee, Teksas, Wisconsin.
- Polska a Denver – 8 godzin
Polska 12:00 w południe – Denver 4:00 rano
- Stany w USA – 8 godzin wcześniej niż w Polsce:
Arizona, Dakota Południowa, Dakota Północna, Kolorado, Idaho, Kansas, Montana, Nebraska, Nowy Meksyk, Oregon, Teksas, Utah, Wyoming.
- Polska a Los Angeles – 9 godzin
Polska 12:00 w południe – Los Angeles 3:00 rano
- Polska a San Francisco – 9 godzin
Polska 12:00 w południe – San Francisco 3:00 rano
- Polska a Las Vegas – 9 godzin
Polska 12:00 w południe – Las Vegas 3:00 rano
- Stany w USA – 9 godzin mniej niż w Polsce:
Idaho, Kalifornia, Nevada, Oregon, Washington.
- Polska a Anchorage Alaska – 10 godzin
Polska 12:00 w południe – Alaska 2:00 rano
- Polska a Hawaje – 11 godzin
Polska 12:00 w południe – Hawaje 1:00 rano
Męczy Cię różnica czasu? Poznaj najlepsze sposoby na jet lag
Przy zmianie czasu najczęściej pojawiają się problemy ze snem. Czujemy się zmęczeni i zamiast cieszyć się podróżą, brakuje nam sił i ochoty na intensywne zwiedzanie. To wina naszej fizjologii, gdyż organizm dopasowuje poziom hormonów do pory dnia i nocy. Dlaczego tak trudno zasnąć, kiedy świeci słońce? Światło obniża bowiem poziom melatoniny, podwyższając jednocześnie poziom kortyzolu. Organizm dostaje więc reprymendę, że skoro za oknem jest jasno, to nie jest czas na sen, lecz na aktywność i pobudzenie! Jak poradzić sobie z różnicą czasu między Polską a USA?
Zgranie się z nowym rytmem może zająć nam nawet kilka dni, ale zmianę czasu można zaplanować wcześniej. Dobrym pomysłem może być przestawienie zegarka i przestawianie się jeszcze przed podróżą. Spróbuj również zrelaksować się w samolocie. Wiemy, że warunki nie zastąpią Ci łóżka, lecz nawet krótka drzemka to dla organizmu cenna chwila odpoczynku. Załóż więc wygodne ubranie, przygotuj stopery i poduszkę do spania! Możesz też odpowiednio zaplanować czas po wylądowaniu.
Jeśli na miejscu będzie jeszcze jasno, zostaw walizki w hotelu i wyjdź na spacer. Aktywność trochę Cię pobudzi, a czasem lepiej się „przemęczyć” i położyć później niż zwykle, ale zgodnie z nowym rytmem dnia. Lądując na wschodnim wybrzeżu, gdzie różnica czasu wynosi tylko 6 godzin, warto wybrać lot nocny… Im później wylądujesz, tym szybciej położysz się spać.
Melatonina na jet lag – To naprawdę działa!
Każdy organizm może reagować na zmianę czasu nieco inaczej, gdyż wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Są osoby, które już pierwszego dnia po przylocie bez problemu funkcjonują według nowego czasu, innym często pomaga melatonina. Możesz zażywać ją przez kilka pierwszych nocy, aby łatwiej Ci było zasnąć. Melatonina jest stosunkowo bezpieczna, dostępna bez recepty i nic nie wskazuje na to, aby zagrażała naszemu życiu lub zdrowiu.
Pamiętaj jednak, że jest ona lekiem, a zbyt duże dawki mogą zaburzyć naturalny rytm organizmu i powodować bóle lub zawroty głowy. Zawsze najlepiej poradzić się lekarza i sprawdzić, czy nie widzi on dla Ciebie przeciwwskazań.