Wiza turystyczna do USA – krok po kroku. Ile kosztuje? Poznaj niezbędne formalności

Stany Zjednoczone już od wielu lat cieszą się wielką popularnością wśród Polaków. Z roku na rok, liczba osób, które zamierzają się tam wybrać, jest coraz większa. Celem podróży najczęściej jest wizyta u rodziny lub pobyt czysto turystyczny. Jak uzyskać wizę turystyczną do USA? Jakie są niezbędne formalności?

Wiza turystyczna do USA w 6 krokach

Wiza turystyczna do USA, nie jest aż tak trudna do zdobycia, jak się wydaje! O procesie przyznawania wiz do USA krążą już legendy! Tymczasem… rozmowa z konsulem trwa około 3 minuty!

Ubieganie się o wizę do USA, wiąże się z dokładnym wypełnieniem formularza w języku angielskim, opłatą za rozpatrzenie wniosku oraz wizytą w konsulacie w Krakowie, albo ambasadzie w Warszawie. Trzeba zadbać o odrobinę formalności, co może okazać się nieco skomplikowane, dlatego podpowiadamy, jak krok po kroku, zdobyć wizę turystyczną do USA.

 1. Skompletuj dokumenty – Zanim przejdziesz do wypełniania wniosku, przygotuj wszystko, co będzie Ci potrzebne:
 • kolorowe zdjęcie w wersji elektronicznej, w kształcie kwadratu o wymiarach 50 mm z wizerunkiem twarzy po środku. Na jasnym tle.
 • równowartość 160 USD na koncie bankowym,
 • aktualny paszport i wszystkie poprzednie,
 • drukarka, do wydrukowania dokumentów,
 1. Wypełnij wniosek wizowy DS-160 – Zaloguj się na stronie Biura Spraw Konsularnych Departamentu Stanu i kliknij w zakładkę wniosku DS-160. Następnie wybierz miejsce rozmowy z urzędnikiem – Kraków lub Warszawa i pamiętaj, że raz podjętej decyzji, nie będziesz mógł już zmienić. Następnie przejdź do wypełniania formularza. Uzupełnianie zajmie Ci około godziny, jednak dokładnie sprawdzaj, wszystkie informacje. Po wysłaniu, nie ma już możliwości edycji. Niekompletny wniosek zostanie odrzucony, a podanie fałszywych informacji, może całkowicie przekreślić wjazd do USA. W trakcie wypełniania wniosku możesz zrobić sobie przerwę, jednak po 20 minutach braku aktywności, sesja wygasa. Dlatego zanotuj sobie identyfikator, znajdujący się w prawym górnym rogu strony, by nie zaczynać od początku, ale w miejscu, w którym skończyłeś.
 1. Wgraj zdjęcie i wydrukuj potwierdzenie – Po wgraniu zdjęcia, wyślij formularz. Wówczas wyświetli się strona z kodem kreskowym, potwierdzająca złożenie wniosku. Musisz ją zapisać i wydrukować.
 2. Wykonaj przelew – Wpłata musi być w PLN, o równowartości 160 USD. Aktualny kurs walut znajduje się na stronie. Wydrukuj potwierdzenie dokonania zapłaty, gdyż będzie potrzebne podczas rozmowy z konsulem.
 3. Wybierz termin rozmowy – Kiedy wpłata zostanie zaksięgowana, możesz umówić się na rozmowę. Zarejestruj się na stronie, wpisz numeru wniosku, numer potwierdzenia przelewu, wybierz wolny pasujący Ci termin wizyty i wydrukuj kartę potwierdzenia spotkania.
 4. Wizyta w konsulacie lub ambasadzie – W placówce pojaw się o wyznaczonej godzinie, inaczej, będziesz czekać przed budynkiem. Podczas wizyty, nie możesz mieć torebki, komórki, ani butelki z wodą. Tylko niezbędne dokumenty:
 • wydruk potwierdzenia złożenia formularza DS-160,
 • potwierdzenie dokonania przelewu
 • kartę potwierdzenia spotkania
 • aktualny paszport i wszystkie poprzednie, jeśli takie masz.
 • zdjęcie wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy

Zanim porozmawiasz z konsulem, czeka Cię kilka kontroli bezpieczeństwa i pobranie odcisków palców, ale sama rozmowa, potrwa kilka minut. Konsul zada Ci kilka prostych pytań, np. w jakim celu lecisz do USA? Na jak długo? Gdzie się zatrzymasz? Gdzie pracujesz? (jeżeli chcesz pracować to obowiązkowa jest wiza pracownicza do USA) Decyzję poznasz od razu. Jeśli będzie ona pozytywna, Twój paszport zostanie uzupełniony o promesę wizową i wróci do Ciebie, w ciągu kilku dni. W przypadku negatywnej decyzji, każdemu turyście może grozić deportacja z USA.

Koszt wizy do USA – od czego zależy jej cena?

Wiza turystyczna do USA to jednorazowy koszt 160 dolarów i musi zostać uiszczona przed złożeniem wniosku. Jednak przelew, wykonuje się w polskiej walucie. W związku z tym, dokładna kwota, zależy od aktualnego kursu, który podany jest na stronie Biura Spraw Konsularnych Departamentu Stanu USA. Cena wizy może się różnić w zależności od jej rodzaju, ale 160 USD (około 640 zł) to regularna cena za wizę turystyczną typu B. Oprócz samych kosztów wizy zdecydowanie warto zakupić ubezpieczenie do USA.

Płatność za wizę musi odbyć się przez stronę Ambasady. Należy stworzyć konto i wejść w zakładkę “New Application/ Schedule Appointment”. Następnie postępować zgodnie z instrukcjami na stronie. Płatność może uregulować za pomocą karty kredytowej, debetowej lub klasycznego przelewu. 

Następnie zostaniecie przekierowanie na stronę, gdzie otrzymacie numer, który będzie potrzebny podczas rozmowy w ambasadzie. 

Warto jednak pamiętać, że opłata jest bezzwrotna, dotyczy rozpatrzenia wniosku i nie gwarantuje uzyskania wizy. 

Na ile można otrzymać wizę turystyczną?

Wiza turystyczna do USA wydawana jest zazwyczaj, na okres 10 lat i daje możliwość wielokrotnego przekraczania granicy. Choć to zawsze zależy od urzędnika.

Co ważne, wiza, która pojawi się w paszporcie, jest tylko promesą wizową i nie gwarantuje ona, że zostaniemy wpuszczeni na terytorium Stanów Zjednoczonych. Ostateczną decyzję, zawsze podejmuje Urzędnik Imigracyjny na lotnisku, który dopiero po indywidualnej rozmowie, ustala długość naszego pobytu na terenie USA, który może wynieść maksymalnie 6 miesięcy.

Ile trwa wyrobienie wizy do USA? Średni czas oczekiwania

Sam proces wyrabiania wizy trwa średnio od 3 do 5 dni. To jednak tylko czas potrzebny na zweryfikowanie i przygotowanie aplikacji. Najdłużej czeka się na rozmowę z konsulem, bo aż około 1 do 4 tygodni. Czas oczekiwania jest uzależniony od sezonu oraz ilości wniosków wizowych. 

Na końcu rozmowy z konsulem od razu dowiemy się czy przyznano nam wizę. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku musimy zostawić paszport w konsulacie, który otrzymamy po kilku dniach na podany przez nas adres. Należy pamiętać, żeby mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, który upoważni nas do odbioru paszport od kuriera. 

Po upłynięciu terminu ważności wizy nie ma możliwości jej przedłużenie. Aby uzyskać nową wizę trzeba ponownie złożyć wniosek o zgodę na pobyt w Stanach Zjednoczonych. W przypadku posiadania ważnej wizy i wygaśnięcia daty ważności paszportu , należy wyrobić nowy i podróżować z oboma dokumentami przy sobie.

Turystyczna wiza do USA – Wiza ESTA

W listopadzie 2019 roku, Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego. Istnieją różne rodzaje wiz do USA, ale dzięki temu, wyprawa do USA jest o wiele prostsza. Od tamtej pory, na wyjazdy turystyczne i biznesowe, nie potrzebujemy już wizy! Musimy otrzymać jedynie autoryzację na wyjazd, rejestrując się w systemie ESTA. Jest to o wiele prostsze i tańsze, niż ubieganie się o tradycyjną wizę turystyczną. Wiza ESTA, ważna jest przez 2 lata, umożliwia nam wielokrotne przekroczenie granicy i pobyt na terenie USA, nie dłuższy, niż 90 dni. Jeśli jednak zamierzamy zostać tam dłużej, nadal niezbędna jest tradycyjna wiza turystyczna do USA. Jak uzyskać wizę?Kosz