Rejestracja w ESTA – jak złożyć wniosek o wizę w 2022 roku?

Długo na to czekaliśmy i w końcu – stało się! W listopadzie 2019 roku, Polska dołączyła do Visa Waiver Program, czyli Programu Ruchu Bezwizowego. Możemy teraz podróżować do USA, bez konieczności posiadania wizy.

Pobyt w celach turystycznych i biznesowych, nie dłuższy niż 90 dni, wymaga jedynie wypełnienia prostego wniosku elektronicznego i autoryzacji w systemie ESTA. Do przekroczenia granicy wymagana jest tylko wiza ESTA, paszport biometryczny oraz bilet powrotny.

Wniosek złożysz w kilku prostych krokach klikając w poniższy link!

Co to jest autoryzacja ESTA?

Na krótkie wizyty (do 90 dni) w USA nie potrzeba wizy. Polska uczestniczy w Programie Ruchu Bezwizowego, więc do wjazdu do Ameryki potrzeba jedynie potwierdzenia z Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży za które należy uiścić obowiązkową opłatę.

Proces uzyskania potwierdzenia ESTA jest dosyć prosty i wymaga posiadania aktualnego paszportu oraz udzielenia odpowiedzi na kilka pytań. Podanie numeru telefonu, adresu e-mail, szczegółów lotu lub adresu zamieszkania jest opcjonalne i można pominąć te pola przy wypełnianiu wniosku.

Warto złożyć wniosek ESTA z wyprzedzeniem, gdyż sam dokument jest ważny przez dwa lata lub do wygaśnięcia daty ważności paszportu.

Program ESTA (Visa Waiver Program) wszedł w życie w dniu 12 stycznia 2009, jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na terytorium USA. Podróżni, którzy przylatują na teren USA za pomocą Programu Ruchu Bezwizowego muszą posiadać elektroniczną autoryzację ich podróży do USA.

ESTA (Elektroniczny System Autoryzacji Podróży) to automatyczny system, który sprawdza uprawnienia podróżnych do podróżowanie do Stanów Zjednoczonych. Wyłącznie obywatele państw biorących udział w Programie Ruchu Bezwizowego mogą aplikować za pomocą tego systemu.

Wszyscy podróżni z krajów biorących udział w Programie Ruchu Bezwizowego musza posiadać autoryzację ESTA, żeby wejść na pokład samolotu, który leci do portów lotniczych w USA. Dotyczy to osób, które nie posiadają regularnej wizy.

Co to jest Program Ruchu Bezwizowego?

Program Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) to rządowy program Stanów Zjednoczonych, który pozwala obywatelom krajów należących podróżować do USA bez konieczności posiadania regularnej wizy wydanej przez Ambasadę lub Konsulat Stanów Zjednoczonych.

Program Ruchu Bezwizowego obejmuje wyłącznie te kraje, które spełniają określone kryteria i wyróżniają się bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. Polska dołączyła do grona uczestników Visa Waiver Program 11 listopada 2019 roku. Od tamtej pory możemy podróżować do Stanów w celach turystycznych i biznesowych bez wizy na maksymalnie 90 dni.

Aby wjechać do USA w ramach programu, trzeba posiadać paszport biometryczny wydany przez organ państwa należącego VWP i mieć bilet powrotny.

Trzeba również uzyskać autoryzację ESTA Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży. ESTA to specjalny system umożliwiający weryfikację podróżujących, którzy chcą przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych.Zezwolenie ESTA nazywane jest też również potocznie wizą ESTA.

Różnice między ESTA a regularną wizą – jakie są?

Zezwolenie ESTA nazywane jest potocznie wizą ESTA od nazwy Electronic System for Travel Authorization. Należy jednak pamiętać, że regularna wiza i tzw. “wiza” ESTA to nie jest to samo! Regularna wiza wydawana przez Ambasadę lub Konsulat Stanów Zjednoczonych, wymaga zarówno złożenia wniosku, jak i odbycia stacjonarnej rozmowy z konsulem amerykańskim.

Wiza ważna jest zazwyczaj 10 lat i może zalegalizować nawet kilkuletni pobyt w Stanach Zjednoczonych. O wizę ubiegać się może zarówno obywatel kraju objętego Programem Ruchu Bezwizowego, jak i obywatel kraju nienależącego.

ESTA nie jest natomiast wizą, ale jest zezwoleniem na bezwizowe przekroczenie granicy Stanów, które otrzymać może wyłącznie obywatel kraju Visa Waiver Program.

Zezwolenie ESTA ważne jest przez 2 lata i pozwala podróżować do USA w celach turystycznych i biznesowych, z tym że jednorazowy pobyt nie może przekroczyć 90 dni.

wiza amerykanska

Warunki aplikowania o ESTA

Żeby aplikować przez system ESTA muszą zostać spełnione wszystkie poniższe warunki:

 • Jesteś obywatelem kraju, który bierze udział w Programie Ruchu Bezwizowego;
 • Planowany pobyt nie przekracza 90 dni;
 • Posiadasz ważny paszport;
 • Korzystasz z linii lotniczych lub armatora , które są autoryzowane i akceptowane przez rząd amerykański.
 • Dodatkowo musisz posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż do kraju, który nie przylega  do terytorium USA. Wyjątkiem jest  bycie obywatelem kraju przylegającego do terytorium Stanów Zjednoczonych. 

Jak uzyskać autoryzację ESTA?

System ESTA umożliwia aplikowanie przez Internet oraz otrzymanie stosownego potwierdzenia mailowego. To system, który został wprowadzony przez rząd amerykański i obsługiwany jest przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Jego zadaniem jest sprawdzenie pasażerów przed autoryzowaniem ich wjazdu na teren USA. Aplikowanie o ESTA odbywa się wyłącznie poprzez Internet. Za poprawne funkcjonowanie systemu odpowiada amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy ten poradnik, który pomoże Państwu bezbłędnie wypełnić nasz formularz o autoryzację ESTA.

Co przygotować do złożenia wniosku ESTA?

Do wypełnienia formularza będziemy potrzebować aktualnego paszportu, który jest ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy, ważny adres e-mail, adres zamieszkania oraz numer telefonu do kontaktu. Należy również przygotować numer telefonu do osoby z którą należy się kontaktować w nagłych wypadkach. 

O czym należy pamiętać przy składaniu wniosku o autoryzację ESTA?

 • Koniecznie trzeba pamiętać o tym żeby złożyć wniosek ESTA maksymalnie na 72 godziny przed wylotem. Późniejsze złożenie wniosku może okazać się zbyt krótkim czasem na rozpatrzenie wniosku. 
 • Jeżeli posiadają Państwo nowy paszport lub wcześniejsza autoryzacja ESTA wygasła, to w tym przypadku trzeba koniecznie złożyć kolejny wniosek o ESTA. 
 • Przy składaniu wniosku trzeba uważać aby nie pomylić się przy podawaniu danych osobowych. W przypadku pomyłki możemy nie zostać wpuszczeni na teren USA. 

Przed rozpoczęciem aplikacji musimy upewnić się czy po 1 marca 2011 roku nie odwiedzaliśmy jednego z następujących krajów:

 • Irak;
 • Iran;
 • Jemen;
 • Korea Północna;
 • Libia;
 • Somalia;
 • Sudan;
 • Syria;

Osoby, które posiadają podwójne obywatelstwo np. polsko-irackie, mogą mieć problem z uzyskaniem autoryzacji ESTA. W tym przypadku radzimy umówić spotkanie z konsulem i aplikować o regularną wizę do USA. 

Każda autoryzacja ESTA jest ważna przez okres dwóch lat lub do czasu wygaśnięcia paszportu. Wszyscy podróżni muszą posiadać ważny, możliwy do zeskanowania paszport, który należy mieć przy sobie w trakcie całej podróży do USA. Więcej informacji o podróży do USA z pomocą Esta Visa, znajdziecie na naszym blogu.

Kto może skorzystać z systemu ESTA?

Podróżujący do USA będący obywatelami Programu Ruchu Bezwizowego mogą korzystać z systemu ESTA. Powodem podróży może być turystyka oraz biznes, lecz długość pobytu nie może przekraczać 90 dni.

Estavisa.pl jest prywatną stroną i nie jest wspierana przez żadną organizację rządową. Pomagamy podróżnym uzyskać komplet dokumentów potrzebnych do wjazdu na teren USA. Nasze usługi wiążą się z kosztem 84$, który zawiera już opłatę dla amerykańskiego rządu w wysokości 14$.

Możesz zdecydować się na skorzystanie z naszych usług lub odwiedzić stronę Departamentu Stanu oraz Bezpieczeństwa Wewnętrznego i ubiegać się o zezwolenie na podróż do USA za mniejszą opłatą. Więcej informacji można znaleźć na stronie – CBP.GOV.

Wniosek ESTA – rejestracja krok po kroku

 

 • Wypełnij dokument aplikacyjny ESTA
 • Zweryfikuj swoje dane personalne i wyślij wniosek
 • Opłać usługę
 • A swój dokument ESTA, otrzymasz błyskawicznie!

Wniosek ESTA, umożliwiający wjazd do USA, jest bardzo prosty do wypełnienia i każdy, bez problemu, sobie z nim poradzi. Należy tylko pamiętać, aby wprowadzane informacje, były zgodne z prawdą, a dane były takie same jak te, które znajdują się w paszporcie. Nie powinno się też używać polskich znaków, jeśli nie znajdują się one w naszym imieniu i nazwisku. A w razie wszelkich wątpliwości, wystarczy najechać kursorem na znak zapytania (?) przy danym pytaniu, a pojawi się chmurka z podpowiedzią.

1. DANE OSOBOWE
Pierwszym krokiem jest wprowadzenie swoich danych osobowych. W formularzu należy zawrzeć: imię i nazwisko, datę urodzenia, informacje o obywatelstwie, a także imiona oraz nazwiska rodziców.

 1. INFORMACJE DOTYCZĄCE PASZPORTU I DANE KONTAKTOWE
  Kolejne informacje, dotyczą danych z paszportu: numer paszportu, data jego wydania, data ważności, informacje o obywatelstwie i dane kontaktowe, takie jak: numer telefonu, adres e-mail oraz adres domowy.

 1. NUMER ALARMOWY
  Po uzupełnieniu tych pól, w kolejnej części formularza, musimy podać kontakt alarmowy, czyli numer telefonu osoby, która zostanie poinformowana w razie nagłego wypadku. Może to być, zarówno członek rodziny, jak i przyjaciel lub partner biznesowy. Jeśli nie masz kontaktu alarmowego, wpisz NIEZNANY.
 

 1. INFORMACJE O PODRÓŻY
  Jeżeli Stany Zjednoczone, nie są jedynie miejscem przesiadki, podczas dalszej podróży do innego kraju, rozwinie się kolejna część, gdzie musisz umieścić kontakt do osoby, u której zatrzymasz się po wylądowaniu w USA. Jeśli nie masz w Stanach krewnych, ani przyjaciół, możesz podać dane hotelu. A jeśli Twoje plany nie są jeszcze tak sprecyzowane, możesz po prostu wpisać NIEZNANY. Co więcej, pole “Adres linia 1” to miejsce na numer domu i nazwę ulicy, natomiast “Adres linia 2” to piętro, budynek itp. Nie wpisuj tam stanu ani miasta. A w razie wątpliwości, skorzystaj z podpowiedzi, ukrytej pod ikonką znaku zapytania.

 1. SOCIAL MEDIA
  To opcjonalne, nieobowiązkowe miejsce, gdzie możesz umieścić Twój profil na portalu społecznościowym. Po kliknięciu na strzałkę, rozwinie się lista portali, które możesz wybrać.
 

 1. INFORMACJE O ZATRUDNIENIU
  Następnym krokiem będzie wprowadzenie informacji o Twoim pracodawcy. Pola rozwiną się automatycznie, kiedy zaznaczysz potwierdzenie zatrudnienia. Musisz tam podać: nazwę firmy, adres siedziby oraz swoje stanowisko pracy.
 

 1. STAN ZDROWIA I KWESTIE BEZPIECZEŃSTWA
  Kolejna część to pytanie o członkostwo w Global Entry Program. Jeśli zaznaczysz twierdząco, formularz poprosi o Twój numer ID. Dalej będzie kilka pytań na temat stanu Twojego zdrowia i chorób zakaźnych oraz część dotycząca kwestii bezpieczeństwa, czyli pytania o Twoją przeszłość (i przyszłość 😉 kryminalną.
 

 

8.AKCEPTACJA REGULAMINU I OPŁATA
Po uzupełnieniu ostatniego punktu we wniosku ESTA, przyjdzie czas na sprawdzenie wprowadzonych danych i akceptacja regulaminu bezpieczeństwa. Finalizacją rejestracji w systemie ESTA, będzie uiszczenie opłaty. Strona wygeneruje się po kliknięciu pola zatwierdzającego.

ESTA – pytania i odpowiedzi [FAQ]

 1. Planujesz wyjazd do USA na okres 90 dni lub mniej w celach biznesowych lub turystycznych.
 2. Musisz być obywatelem kraju biorącego udział w Programie Ruchu Bezwizowego oraz posiadać aktualny paszport z datą ważności, która upływa co najmniej 6 miesięcy po wjeździe do USA.
 3. Trzeba posiadać paszport „machine readable”, który pozwala na odczyt za pomocą specjalnego skanera.

Proszę zwrócić uwagę, że w przypadku skorzystania z Programu Ruchu Bezwizowego, nie będzie możliwości przedłużenia wizyty w USA lub zmiany kategorii wizy. Innymi słowy, niezależnie od sytuacji trzeba opuścić teren USA przed upłynięciem 90 dni.

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) to Elektroniczny System Autoryzacji Podróży stworzony przez Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Celną i Straż Graniczną.

Jest to specjalny system służący do weryfikacji osób podróżujących do Stanów Zjednoczonych w ramach Visa Waiver Program. System ESTA pozwala zweryfikować każdą osobę, która zamierza wjechać do USA i ocenić ryzyko związane z wizytą.

Na podstawie wniosku ESTA wydawana jest decyzja zezwalająca na wjazd, a dane osobowe wprowadzane są do programu US-VISIT Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i kontrolowane przez oficera imigracyjnego na granicy USA. Służby amerykańskie pozostają też w stałym kontakcie z liniami lotniczymi, które również sprawdzają status weryfikacji ESTA pasażerów wsiadających na pokład samolotu. Od nazwy Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży, zezwolenie ESTA uprawniające do wjazdu na teren USA nazywane jest również wizą ESTA.

Najłatwiej złożyć wniosek na podstawie instrukcji, które znajdą Państwo na naszej stronie w sekcji „Aplikacje”. Można go składać wyłącznie, gdy są Państwo mieszkańcami Polski lub krajów biorących udział w Programie Ruchu Bezwizowego.

W przypadku ESTA, jedyną możliwość jest aplikacja online. Jeżeli nie posiadają Państwo stałego dostępu do Internetu, aplikację można złożyć poprzez agencję podróży lub po prostu z pomocą znajomej osoby, która użyczy Państwu komputera na czas składania aplikacji.

Z Programu Ruchu Bezwizowego ESTA mogą skorzystać osoby, które w przeszłości nie były karane. W innym przypadku należy składać aplikację o wizę bezpośrednio w ambasadzie, gdzie wniosek zostanie indywidualnie rozpatrzony.

Otrzymanie wizy ESTA nie gwarantuje wjazdu do USA. Zezwala ona jedynie na podróż do amerykańskiego portu lotniczego, gdzie urzędnik do spraw imigracji zezwala lub odrzuca możliwość naszego wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych.

Kandydaci nie mają możliwości zmiany kluczowych informacji w przesłanych wnioskach. Modyfikowalny jest jedynie adres e-mail, numer telefonu oraz szczegóły dotyczące podróży. Zalecamy szczególną uwagę przy wprowadzaniu personalnych danych z paszportu, gdyż tych danych nie będzie można zmienić.

Każdy obywatel kraju objętego Programem Ruchu Bezwizowego, który zamierza lecieć w podróż do Stanów Zjednoczonych w celu turystycznym, biznesowym lub tranzytowym na okres do 90 dni, musi otrzymać autoryzację ESTA. Wypełnienie formularza zajmuje średnio 20-25 minut, a zatwierdzenie wniosku i wydanie zezwolenia na przekroczenie granicy Stanów następuje zazwyczaj już po kilku minutach. Każdy kandydat otrzyma zatem automatyczną odpowiedź o wyniku weryfikacji i w ciągu kilku minut dowie się, czy proces aplikacji o ESTA przebiegł pomyślnie.

Na wszelki wypadek zaleca się jednak aplikowanie o autoryzację ESTA co najmniej 72 godziny przed planowanym wylotem. ESTA ważna jest przez 2 lata od dnia wydania, lecz może też wygasnąć wcześniej, jeśli skończy się termin ważności paszportu.

Jeśli jednak dokument jest ważny ponad 2 lata, możesz podróżować do Stanów wielokrotnie, bez konieczności składania wniosku o ESTA przed każdą wizytą w USA.

Twoja ESTA ważna jest przez 2 lata od daty wydania, lecz może też wygasnąć wcześniej. ESTA utraci też ważność wraz z upływem terminu paszportu lub może zostać Ci cofnięta i odebrana. Jeśli termin paszportu nie wygasa wcześniej, a ESTA nie zostanie cofnięta, to przez 2 lata możesz podróżować do Stanów wielokrotnie! Nie musisz przed każdą wizytą ponawiać autoryzacji ESTA. Jeśli jednak Twój paszport traci ważność wcześniej niż 2-letnia ESTA, to po wyrobieniu nowego dokumentu, musisz ponownie złożyć wniosek i otrzymać zezwolenie. Wypełnienie formularza nie potrwa dłużej niż 25 minut, a odpowiedź z wynikiem weryfikacji otrzymasz niemal od razu.

Najnowsza wiza ESTA jest aktualna. Dokumenty wydane przed nią stają się nieaktualne.

Obowiązkiem każdego podróżującego bez wizy jest złożenie wniosku o autoryzację ESTA, co najmniej na 72 godziny przez podróżą do USA. W innym przypadku należy posiadać wizę B-2. Jeżeli nie spełnia się jednego z warunków, nie zostanie się wpuszczonym na pokład samolotu.

Oczywiście, istnieje możliwość udzieleniu nieprawidłowej informacji o posiadaniu autoryzacji. Jednak w tym przypadku, po wylądowaniu zostaje się przekazanym do urzędu imigracyjnego na terenie lotniska, gdzie urzędnik może zdecydować o wydaleniu z USA. Oznacza to, że trzeba będzie wrócić do Polski najbliższym samolotem.

P: Jak długi pobyt w USA gwarantuje mi wiza turystyczna?
O: Turyści posiadający wizę B-2 mogą pozostać w USA na okres do 6 miesięcy. Z kolei Program Ruchu Bezwizowego gwarantuje nam możliwość pobytu na okres do 90 dni.

P: Jak długo należy czekać na otrzymanie autoryzacji podróży ESTA?
O: Decyzja o wydaniu dokumentu ESTA jest natychmiastowa. W większości przypadków trwa to nie więcej niż kilka sekund. Jednak w niektórych sytuacjach, wydanie decyzji może trwać do 72 godzin.

P: Jak uzyskać wizę do Ameryki?
O: Kandydaci ubiegający się o wizy czasowe powinny właściwie wypełnić dokument DS-160 i przesłać formularz online. Każda aplikacja musi zostać opłacona. Po opłaceniu, na tej samej stronie pokaże się potwierdzenie płatności, które koniecznie trzeba wydrukować.

Kolejnym krokiem w trakcie aplikacji jest wizyta w ambasadzie amerykańskiej, gdzie urzędnik przeprowadzi wywiad z kandydatem. Jeżeli wynik rozmowy będzie pozytywny, to wiza zostanie wydana w ciągu kolejnych 6 dni roboczych.

P: Jak długo mogę zostać w USA na turystycznej wizie?
O: Turyści posiadający wizę B-2 mogą pozostać w USA na okres do 6 miesięcy. Z kolei Program Ruchu Bezwizowego gwarantuje nam możliwość pobytu na okres do 90 dni.

P: Jak złożyć wniosek o wizę turystyczną?
O: Najpierw należy wysłać wypełnione dokumenty aplikacyjne oraz opłacić wniosek. Jeżeli kandydat właściwie odpowiednie na pytania postawione mu w trakcie procesu aplikacji, to wiza zostanie zaakceptowana.

P: Złożyłem podanie o wizę na 3 miesięczną podróż do Stanów Zjednoczonych. Muszę jednak udowodnić, że jestem mocno związany z Polską. W moim przypadku to dosyć trudne, gdyż mam dopiero 18 lat i niedawno ukończyłem szkołę.

W dodatku nie mam wiele dokumentów, które mogą służyć jako potwierdzenie moich słów. Cała moja rodzina i majątek rodzinny jest w Polsce. Czy są jakieś dodatkowe dokumenty, które mogą pomóc mi w trakcie wywiadu w ambasadzie?

O: Obywatele Polski nie muszą posiadać wizy wjazdowej w przypadku pobytu krótszego niż 90 dni. W tym przypadku można skorzystać z Programu Ruchu Bezwizowego. Wiza potrzebna jest tylko i wyłącznie w trakcie pobytów powyżej 3 miesięcy.

P: Czy istnieje możliwość bezpośredniego wjazdu do Puerto Rico z polskim paszportem? Z tego co wiem, to nie jest to możliwe. To wydaje się trochę dziwne, więc chciałbym to dodatkowo potwierdzić. Z informacji na tej stronie wynika, że do Puerto Rico mogę wjechać wyłącznie przez terytorium USA, w sytuacji gdy nie mam wizy a jedynie polski paszport.

Planuję odwiedzić Puerto Rico oraz Dominikanę bez konieczności wjazdu do USA. Czy ktoś pomoże mi znaleźć oficjalne informacje, które określają zasady wjazdu do Puerto Rico z USA?

O: Puerto Rico jest terytorium USA, więc obowiązuje tam jednakowe prawo imigracyjne jak w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiamy oficjalną informację opublikowaną przez amerykańską Straż Graniczną:

P: Za jakiś czas muszę odwiedzić Puerto Rico oraz na Wyspy Dziewicze w sprawach biznesowych. Będzie to wizyta zaledwie kilkudniowa. Czy muszę zgłaszać mój pobyt, jeżeli kraj z którego pochodzę jest objęty Programem Ruchu Bezwizowego?

O: Tak, autoryzacja podróż ESTA jest niezbędna w trakcie wizyty w wymienionych lokalizacjach. Trzeba aplikować o wizę ESTA do Puerto Rico, która wiążę się z dodatkową opłatą.

P: Wybieram się w tym roku do Chicago, właśnie złożyłem wniosek i został on zatwierdzony. Co powinienem zrobić po wydrukowaniu dokumentu? Czy wystarczy, że pokażę wydrukowany dokument? Moje drugie pytanie dotyczy pola wskazującego mój kraj zamieszkania w formularzu. Na moim wydruku to miejsce jest puste, gdyż nie zauważyłem go w trakcie wypełniania dokumentu. Czy to będzie problem?

Zarezerwowałem mój bilet przez portal Expedia i dostałem od nich informację, że otrzymany mail będzie służył jako e-bilet. Czy linia lotnicza wyślę mi właściwy bilet pocztą, czy po prostu mam pokazać bilet w mailu?

Dokument jest potwierdzeniem otrzymania pozwolenia na przylot do kraju, który należy mieć przy sobie. Wniosek został zaakceptowany, więc masz pełne prawo przylecieć do Stanów Zjednoczonych i ubiegać się o wpuszczenie na teren kraju.

Wydrukuj e-bilet i weź go ze sobą na lotnisko. Otrzymasz kartę pokładową zaraz po check-inie. Pamiętaj, żeby nie wyrzucać biletu, gdyż jest on jednym z potrzebnych dokumentów, który każdy podróżujący w ramach Programu Ruchu Bezwizowego powinien mieć przy sobie.

P: Jak najłatwiej otrzymać wizę wjazdową na Mariany Północne? Zaznaczam, że mieszka tam mój bliski przyjaciel. Nie wiem jak otrzymać taką wizę oraz nie znam zasad ani opłat związanych z procedurami. Proszę o poradę.

O: Amerykańskie prawo imigracyjne ustanowiło Program Ruchu Bezwizowego dla zespołu wysp Mariany Północne oraz Guan-GNMI, które weszło w życie 29 listopada 2009 roku. W przypadku obywateli Stanów Zjednoczonych nie ma potrzeby posiadania wizy, aby wjechać na terytorium wysp Mariany Północne. W ramach Programu Ruchu Bezwizowego, obywatele 36 państw mogą podróżować na Mariany Północne bez konieczności posiadania wizy. Ponadto, w tym przypadku autoryzacja ESTA również nie jest wymagana.

P: Mam pytanie dotyczące podróży do USA w ramach Program Ruchu Bezwizowego. W ramach mojej wycieczki planuję spędzić dwa tygodnie w Los Angeles oraz tydzień w San Diego. Złożyłem podanie w ramach Programu Ruchu Bezwizowego i otrzymałem potwierdzenie, które już wydrukowałem. Czy po przylocie do USA, będę musiał przedstawić komuś wydrukowaną kopię potwierdzenia? Czy w przypadku braku posiadania tego dokumentu, na granicy będą wiedzieli, że przeszedłem weryfikację pozytywnie? Czy ktoś nie został wpuszczony do kraju z powodu negatywnej decyzji?

O: Jeżeli otrzymałeś potwierdzenie z tytułem: ”Autoryzacja potwierdzona”, to nie masz się czym martwić. Numer potwierdzenia powinien mieć 16 znaków, który składa się z mieszanki cyfr i liter oraz datą wygaśnięcia zezwolenia na wjazd.  Nie musisz go zabierać ze sobą, jednak upewnij się, że na pewno je otrzymałeś, gdyż może to przysporzyć problemów. Można to sprawdzić na oficjalnej stronie poprzez wpisanie numeru wniosku, numeru paszportu oraz daty urodzin.

Wszystkie informacje dotyczące wniosku są elektronicznie przesyłane do Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA, gdzie porównywane są z rządową bazą danych. Jeżeli wystąpiłby jakiekolwiek problemy z wizą, to nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu w porcie początkowym.

P: Czy autoryzacja podróży jest niezbędna do odwiedzenia Nowego Jorku?

Zaznaczam, że jestem obywatelem Polski i mieszkam w Krakowie. W Nowym Jorku planuję pozostać przez cały tydzień. Znalazłem trochę informacji dotyczących Programu Ruchu Bezwizowego i zastanawiam się, jak to wygląda w praktyce. Czy muszę aplikować o wizę, jeżeli wybieram się do Nowego Jorku w celach turystycznych na okres 7 dni?

O: Jeżeli planujesz pozostać w USA krócej niż 90 dni, wiza nie jest potrzebna. Możesz skorzystać z Programu Ruchu Bezwizowego. Aplikuj co najmniej 72h przed wylotem. Jeżeli planujesz podróż w szczycie sezonu turystycznego, postaraj się aplikować wcześniej, gdyż czas oczekiwania może się wydłużyć. Pamiętaj o tym, że obywatelstwo kraju biorącego udział w Programie Ruchu Bezwizowego, nie gwarantuje możliwości wjazdu do USA.

P: Planuję pojechać na wakacje do USA. Czy to możliwe, gdy dopiero skończyłam 18 lat?

Po ukończeniu szkoły z dobrym świadectwem, ja i moi przyjaciele planujemy wyjechać na 1-2 tygodnie wakacji. Planujemy spędzić tydzień w mieście Nashville w Tennessee, bo zawsze chciałam tam pojechać. W trakcie wakacji chcemy intensywnie zwiedzać i dodatkowo uczestniczyć w kilku koncertach, które odbywają się w tych okolicach.

Czy nie będzie problemów z pobytem w hotelu, gdy część z nas nie ukończyła 18 roku życia?

O: Większość amerykańskich hotelu przyjmuje gości, którzy ukończyli 21 lat. Przynajmniej jedna osoba musi być w tym wieku, jako opiekun grupy. Ta zasada obowiązuje dlatego, że w większości pokojów znajduje się mini-bar z różnymi alkoholami oraz istnieje możliwość zamówienia go do pokoju hotelowego.

Jednak niektóre hotele mają mniej rygorystyczne wymagania wobec wieku gości. Przy wybieraniu noclegu upewnijcie się dwa razy, czy przyjmują oni osoby poniżej 21-ego roku życia. Jeżeli macie obawy związane z wyborem hotelu, możecie zlecić rezerwację agencji podróży.
Przy wyborze hotelu upewnijcie się, że jest dobrze skomunikowany z resztą miasta. Szczególnie warto zwrócić uwagę na komunikację publiczną, który dojeżdża we wszystkie rejony miasta.

P: Mam zamiar wybrać się do Nowego Jorku na 5-dniową wycieczkę. Wydaje mi się, że to zdecydowanie zbyt krótko i planuje wrócić tutaj za kilka miesięcy na kolejne 2 tygodnie. Czy będzie to podejrzane, jeżeli wrócę do USA po dwóch miesiącach od ostatniej wizyty? Zaznaczam, że korzystam z Programu Ruchu Bezwizowego. Czy to może skończyć się deportacją?

O: Program Ruchu Bezwizowego jest stworzony dla osób, które planują wielokrotnie odwiedzać USA, więc nie powinno to stwarzać żadnego problemu. Wiza wydana w tym programie obejmuje swoim terminem ważności obie wycieczki, więc zwykła wiza nie będzie potrzebna, dopóki odwiedzacie USA w celach turystycznych lub biznesowych.

P: Jak długo trzeba czekać na autoryzację podróży do USA? Przykładowo, osoba mieszkająca w Polsce chce wybrać się na krótką wycieczkę do Stanów Zjednoczonych. Ile może potrwać proces ubiegania się o wizę?

O: Jeżeli obędzie się bez żadnych opóźnień, to zazwyczaj czeka się około tygodnia lub dwóch w przypadku krótkiej wizyty. To zależy również od kraju pochodzenia aplikującego oraz celu wizyty.

W niektórych przypadkach, regularna wiza nie jest potrzebna. Niektóre kraje objęte są Programem Ruchu Bezwizowego, który umożliwia przebywanie na terenie USA do 90 dni. Przed wprowadzeniem tego program, wszyscy odwiedzający Stany Zjednoczone musieli posiadać wizę.

Konieczność posiadania wizy jest uzależniona od kraju, gdyż nie wszystkie biorą udział w Programie Ruchu Bezwizowego. W przypadku obywateli Polski, którzy planują pozostać w USA nie dłużej niż 90 dni, potrzebne jest wyłącznie potwierdzenie wydawane prze Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, który można uzyskać poprzez złożenie odpowiedniego formularza online. Mogą tam pojawić się różne pytania, nawet dotyczące poglądów faszystowskich czy członkostwa w organizacji terrorystycznej. Często są one zaskoczeniem dla osób wypełniających dokumenty, ale są to obligatoryjne pytania, które zadawane są większości aplikujących.
Dla uzyskania szczegółowych informacji na temat rodzajów wiz, terminu wydania oraz długości pobytu, warto odwiedzić stronę internetową ambasady kraju docelowego.

P: Jakiś czas temu popełniłem wykroczenie drogowe i zastanawiam się, czy może to wpłynąć na złożony przeze mnie wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego? Zaplanowałem podróż na koniec tego roku, ale otrzymałem 6 punktów karnych za prowadzenie samochodu bez wykupionego ubezpieczenia.

Wypełniłem wszystkie dokumenty, ale nie jestem pewny czy wykroczenie drogowe nie będzie wzięte pod uwagę jak przestępstwo. Zaznaczam, że złożona przeze mnie aplikacja o wizę ESTA, została rozpatrzona pozytywnie.

O: Lekkie wykroczenia nie są brane pod uwagę przy weryfikowaniu wniosku o wizę. Jednak w przypadku aresztowania lub/i wyroku możliwe, że wniosek zostanie odrzucony.

W tym przypadku, zaznaczenie odpowiedzi “Nie” przy pytaniu o kryminalną przeszłość, jest zgodne z prawdą i nie wpłynie na decyzję o wydaniu wizy.

P:Jak długo może zająć proces uzyskania wizy dla dwóch starszych kobiet? Zaznaczam, że obie mamy polskie obywatelstwo i planujemy pozostać w USA na okres 2 tygodni. Celem podróży jest odwiedzenie kilku starych znajomych, którzy mieszkają tam na stałe.

O: Obywatele Polski nie muszą aplikować o wizę na pobyty 3 miesięczne lub krótsze. W tym przypadku warto skorzystać z Programu Ruchu Bezwizowego. Wszystkie formalności można załatwić przez Internet, a decyzja o przyznaniu wizy jest wydawana zazwyczaj od razu. 

P: Czy muszę składać podanie o wizę, jeżeli lecę z Warszawy do Chicago? Mam 12 lat i zarezerwowany lot do Chicago, który mam odbyć sam w tym roku. Samolot będzie miał międzylądowanie w Londynie, gdzie pozostanie przez dwie godziny.

Czytałem o zasadach lotu w przypadku dzieci i odkryłem, że linia British Airways pozwala na samotny lot. Czy to prawda?

Dodatkowo chciałem zapytać, co powinienem robić w czasie między kolejnymi lotami? Jakie rzeczy powinienem ze sobą zabrać? Czy powinienem mieć przy sobie gotówkę i kartę kredytową?

O: Obywatele USA potrzebują jedynie paszportu, żeby dostać się na teren kraju. W innym przypadku potrzebna jest wiza lub potwierdzenie z Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży, które pozwala na pobyt do 90 dni na terenie Stanów Zjednoczonych. W tym przypadku należy złożyć aplikację, czekać na potwierdzenie i wydrukować jego papierową wersję lub po prostu spisać jego numer.

Nie ma potrzeby posiadania gotówki w trakcie lotu. Jednak warto zabezpieczyć się w drobne pieniądze, które przydadzą się na zakupy na lotnisku. Przed wylotem z Polski, warto wymienić trochę pieniędzy na „awaryjne” funty oraz dolary.

Wielu ludzi polega na swoich telefonach komórkowych, jeżeli chodzi o zapamiętanie bardzo ważnych numerów. Zdecydowanie warto stworzyć listę kontaktów, które przydadzą się w awaryjnych sytuacjach. Najlepiej trzymać taką listę razem z paszportem.

Podstawowe rzeczy jakie powinny znaleźć się w bagażu podręcznym to kompletny zestaw ubrań na zmianę oraz najważniejsze kosmetyki. Dodatkowo można sprawdzić regulamin linii lotnicznych, co może znajdować się w bagażu podręcznym, wnoszonym na pokład samolotu.

Przed wylotem zawsze pozostaje trochę czasu, który warto poświęcić na sprawdzenie czy dopełniliśmy wszystkich formalności oraz czy mamy wszystkie ważne rzeczy przy sobie. Warto spisać listę najważniejszych spraw, które musimy zrobić i sprawdzić ją przed wylotem.
Na dzień przed podróżą sprawdź rozkład samolotów i upewnij się, że nie wprowadzono żadnych zmian w godzinach odlotu.

Koniecznie sprawdź czy posiadasz paszportu, niezbędne dokumenty oraz bilety na samolot zanim udasz się na lotnisko.

Na lotnisku w Warszawie powinieneś stawić się na dwie godziny przed wylotem. Najpierw udaj się do stanowiska Check-in, gdzie otrzymasz karty pokładowe i będziesz mógł nadać bagaż rejestrowany.

Będziesz potrzebował dwóch kart pokładowych na dwa loty: Warszawa-Londyn oraz Londyn-Chicago. Na każdej karcie pokładowej będzie wskazany numer miejsca w samolocie oraz bramki odlotu.

Jeżeli ktoś będzie odstawiał Cię na lotnisko, to nie będzie mógł przejść dalej niż do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Jak przejdziesz kontrolę, udaj się za znakami, które pozwolą Ci odnaleźć bramkę odlotu. W samolocie możesz poprosić stewardessy o wskazanie Twojego miejsca.

Jak tylko wylądujesz w Londynie, udaj się za znakami, dzięki którym znajdziesz drogę do kolejnej bramki odlotu. W razie potrzeby, pracownicy lotniska wskażą właściwą drogą i odpowiedzą na wszystkie pytania.

W trakcie lotu do Chicago otrzymasz formularz Straży Celnej, który rozdawany jest przez personel pokładowy. Koniecznie musisz go uzupełnić przed wylądowanie w USA. Pamiętaj, żeby podać adres oraz numer telefonu do miejsca, gdzie będziesz mieszkał w trakcie pobytu.

Po wylądowaniu udaj się do stanowiska kontroli paszportowej, tam zostaniesz przekierowany do odpowiedniej kolejki przez funkcjonariusza Straży Granicznej.

Jeżeli posiadasz bagaż rejestrowany udaj się do strefy odbioru bagażu, która znajduje się za punktem kontroli paszportowej. Znajdziesz tutaj wózki oraz obsługa, która pomoże Ci w niesieniu bagażu. Po odebraniu bagażu udaj się do punktu odprawy celnej, gdzie funkcjonariusz odbierze od Ciebie formularz, który wypełniałeś na pokładzie samolotu. Następnie udaj się do wyjścia, które będzie wyraźnie oznaczone odpowiednimi znakami.

Jeżeli ktoś będzie na Ciebie czekał to spotkasz go po wyjściu ze strefy przylotów.

P: Czy coś będzie się jeszcze działo po złożeniu wniosku o wizę? Dodam, że już otrzymałem potwierdzenie dla nachodzącej podróży do USA. Mimo tego, jestem ciekawy czy coś jeszcze muszę zrobić? Czy muszę składać jakieś dodatkowe dokumenty przed przylotem do Stanów Zjednoczonych?

A: Zgoda na Twój przylot została już potwierdza i nie ma potrzeby składania dodatkowych wniosków. Teraz potrzebujesz tylko biletów lotniczych, planu podróży oraz potwierdzeń rezerwacji hotelowych. Dodatkowo musisz posiadać przy sobie potwierdzenie zgody na przylot do USA. Możesz je wydrukować lub spisać numer potwierdzenia.

Pamiętaj o tym, że potrzebujesz również biletu powrotnego, który potwierdzi datę wylotu ze Stanów Zjednoczonych. Trzeba go mieć już w dniu przylotu do USA.

Warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje teren Stanów Zjednoczonych. Usługi medyczne na terenie USA są na wysokim poziomie, jednak na pewno nie należą do najtańszych, więc warto się zabezpieczyć. Możesz je zdobyć w biurach ubezpieczeniowych lub nawet u linii lotniczych.  Jeżeli już posiadasz takie ubezpieczenie, to pamiętaj żeby zabrać odpowiednie dokumenty które to potwierdzą.

Nie planuj daty wylotu na ostatni dzień ważności wizy. Szczególnie gdy planujesz kolejne podróże do Stanów Zjednoczonych. W amerykańskim prawie, każdy rozpoczęty dzień liczy się jako cały dzień pobytu. Przykładowo, pierwszego dnia przyjechałeś o godzinie 23:59, a dziesiątego dnia wyjeżdżasz o 12:01. To w dalszym ciągu jest 10 dni pobytu.

Zdecydowanie bezpieczniej zaplanować powrót na dwa dni przed wygaśnięciem wizy, gdyż przekroczenie czasu możliwego pobytu jest bardzo surowo karane przez rząd amerykański. Kolejne aplikacje w ramach Programu Ruchu Bezwizowego lub o wizę na dłuższy okres mogą zostać odrzucone.

P: Przekroczyłem czas pobytu na wizie J1. Czy będę mógł jeszcze wrócić do USA?

Kilka lat temu przypadkowo pomieszałem dokumenty, które były mi potrzebne do uzyskania wizy J1. Źle wyliczyłem czas pobytu i został 12 dni dłużej na terenie USA. Ostatnio znowu aplikowałem o możliwość otrzymania wizy i otrzymałem zgodę. Jednak dalej mam obawy, że nie zezwolą mi przekroczyć granicy. Czy macie jakiekolwiek rady, które mogą mi pomóc? Czy jest możliwość, że nie zostanę wpuszczony na teren USA po tamtym zdarzeniu?

O: Sam fakt otrzymania wizy ESTA nie gwarantuje wpuszczenia na teren USA. Wielu ludzi przekonało się o tym w praktyce, ponieważ zostali odesłani do domu już na kontroli granicznej. Powodów może być wiele, ale jednym z nich jest złamanie warunków pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych.

P: Jestem obywatelem Polski, ale moja żona posiada rosyjskie obywatelstwo. Jakiego rodzaju wizy potrzebujemy?

Wraz z żoną musimy jechać do USA na ceremonię ukończenia szkoły przez naszego syna. Nie jesteśmy pewni o jaki rodzaj wizy musimy się ubiegać. Wiem, że jako obywatel Polski nie muszą posiadać wizy, ale czy moja żona jej potrzebuje? Czy muszę ubiegać się o możliwość wjazdu za pomocą Program Ruchu Bezwizowego?

O: Żona będzie musiała aplikować o otrzymanie wizy turystycznej B-2. Aplikować można w najbliższych konsulacie lub ambasadzie amerykańskiej, tam gdzie obecnie mieszkacie.

Jeżeli problem jest związany z upłynięciem daty ważności Zielonej Karty i mieszaliście na terenie USA dłużej niż rok, to można składa wniosek o wizę ESTA, które jest częścią Programu Ruchu Bezwizowego. Za samą aplikację należy uiścić opłatę, która może zostać uregulowana za pomocą karty kredytowej.

P: W tym roku mam zaplanowany lot do USA i planuję zostać tam przez 5 dni. Ostatnio słyszałem jednak o zmianach w regulaminie dotyczących podróży i dodatkowych wymaganiach. Mają one wpływ na czwarty dzień mojej podróży, czyli dzień przed wylotem z USA. Czy po wprowadzeniu zmian muszę podawać właściwą datę powrotu czy wystarczy tylko o tym wspomnieć?

O:  Jeżeli wniosek został zaakceptowany, to będzie ważny przez dwa lata lub do czasu wygaśnięcia paszportu. Nie ma potrzeby ponownego składania wniosku.

Możesz złożyć wniosek o autoryzację podróży w ramach Programu Ruchu Bezwizowego na naszej stronie. To obowiązkowy wymóg dla wszystkich osób podróżujących do USA z krajów objętych programem.

P: Jaki jest koszt samej aplikacji o wizę? Mam zamiar pracować jak niania w USA i chciałam najpierw dowiedzieć się z jakimi kosztami muszę się liczyć?

O: Sama podróż do USA nie wymaga wizy, wystarczy skorzystać z Programu Ruchu Bezwizowego. Dokładny cennik uzyskania takiej wizy można znaleźć na naszej stronie. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę trzeba aplikować o wizę pracowniczą.

P: Moja amerykańska wiza została anulowana. Czy to możliwe, że moja aplikacją o wizę J1 zostanie odrzucona, ponieważ mam chłopaka w Stanach Zjednoczonych?

To właśnie mój przypadek, jakiś czas temu pracowałam w USA. W mojej poprzedniej pracy zakochałam się w chłopaku, który nie jest Amerykaninem i posiada wizę HB1. Musiałam wracać do Polski, ale od tego czasu latałam co miesiąc do USA, żeby zobaczyć się z chłopakiem. Sytuacja zmieniła się, kiedy zostałam zatrzymana przez Straż Celną, która oznajmiła, że zdecydowanie zbyt często odwiedzam USA i wydaje im się to podejrzane. Moi przyjaciele sugerowali, że w takich sytuacjach lepiej ukrywać związek z chłopakiem i tak właśnie zrobiłam. Zostałam jednak przyłapana na kłamstwie i zostałam odesłana do Polski. Moja wiza została całkowicie anulowana.

Nadarzyła się okazja, że mogę uzyskać wizę J1. Jestem umówiona na spotkanie w konsulacie w tej sprawie.  Imię mojego chłopaka jest wymienione w oświadczeniu. Czy powinnam powiedzieć, że to jest tylko mój przyjaciel? Czy moja aplikacja o wizę może zostać odrzucona przez to, że mam chłopaka w USA? Czy macie dla mnie jakąś radę?

O: Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To prawdopodobne, że pracownicy konsulatu negatywnie rozpatrzą aplikację o wizę J1 i uznają, że używasz jej tylko do spotkania się ze swoim chłopakiem. Utracone zezwolenie z Programu Ruchu Bezwizowego może być kluczowym elementem, który spowoduje, że Twoje podanie zostanie odrzucone. Mądrym posunięciem będzie powiedzenie o chłopaku. Możecie też rozważyć zawarcie związku małżeńskiego i przeprowadzę do USA na podstawie wizy H4. Jednak, ta wiza dalej nie uprawnia do pracy na terenie US