Jak znaleźć i dostać pracę w USA?
Spis treści
Marzysz o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych? To skomplikowane przedsięwzięcie. O wiele trudniejsze niż celowanie w kraje europejskie. Aby zacząć nowe życie w USA, nie wystarczy paszport i dobre chęci, gdyż do Stanów nie możemy wyjechać i zostać tak długo, jak tylko chcemy. Aby podjąć legalną pracę w Ameryce i rozpocząć tam nowe życie, wciąż potrzebujemy wizy pracowniczej. Jak dostać wizę pracowniczą? Jak znaleźć pracę w USA?
Wiza pracownicza do USA – jak ją dostać?
W 2019 roku Polska dołączyła do Visa Waiver Program, który pozwala podróżować bez wiz do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych. Pojawiło się wówczas błędne przekonanie, że od teraz możemy wyjeżdżać do USA na stałe, zostać tam, zamieszkać i podjąć legalną pracę. Niestety to tak nie działa i nie jest to takie łatwe. Visa Waiver Program nie pozwala nam na długotrwały pobyt ani na podjęcie pracy czy nauki w Stanach Zjednoczonych. Aby móc legalnie pracować w USA, potrzebujemy wizy pracowniczej. Zdobycie wizy wymaga sporo czasu i wielu formalności. Nie jest to zatem łatwe, lecz nie jest też niemożliwe! Zawsze warto próbować i mieć nadzieję, że nam się uda i powiedzie. Istnieją różne rodzaje wiz pracowniczych do USA, więc koniecznie sprawdź, czy masz szansę otrzymać wizę.
- WIZA H-1B (zawody specjalistyczne) – wiza przeznaczona jest dla osób, które mają wysokie kwalifikacje (co najmniej tytuł licencjata) w zawodzie specjalistycznym, który znajduje się na liście USCIS. Aby otrzymać tę wizę, potrzebujemy przede wszystkim oferty pracy od amerykańskiego pracodawcy. Przyszły pracodawca, który zdecyduje się nas zatrudnić, jest zobowiązany do złożenia stosownej petycji w Urzędzie Imigracyjnym. Cały proces jest bardzo trudny i czasochłonny. Wiza jest ważna niecałe 3 lata, lecz jest możliwość jej przedłużenia o kolejne 2 lata. Można też wnioskować o wizy dla członków najbliższej rodziny, ale niestety taka wiza nie daje współmałżonkowi prawa do podjęcia pracy w Stanach Zjednoczonych.
- WIZA H-2B (pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani) – Ta wiza przeznaczona jest dla osób pracujących w zawodach, na które jest największe zapotrzebowanie na amerykańskim rynku pracy. Co jednak ważne, pracodawca przed złożeniem petycji w naszej sprawie, musi udowodnić, że bardzo długo szukał pracownika na to stanowisko, lecz nie znalazł osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Następnie musi uzyskać zaświadczenie z Departamentu Pracy, że w USA brakuje pracowników wykonujących ten konkretny zawód, a to na pewno nie będzie łatwe…
- WIZA H-3 (staż) – Wiza dla osób, które udają się na max. 2-letni staż zorganizowany przez pracodawcę, ale w innej dziedzinie niż nasze wykształcenie. Za staż można otrzymywać wynagrodzenie, ale nie może być to staż dostępny w kraju, z którego pochodzi stażysta.
- WIZA L-1 (pracownicy oddelegowani do oddziału firmy) – To wiza dla pracowników firm, które mają centralę, bądź filię w Stanach Zjednoczonych. To najlepsza opcja, by podjąć pracę w USA, gdyż wystarczy co najmniej roczny staż pracy w danej firmie i decyzja pracodawcy o przeniesieniu pracownika. W tym przypadku można ubiegać się również o wizę dla członków rodziny z pozwoleniem na pracę współmałżonka i podjęcie nauki przez dzieci.
- WIZA O – Wiza dla osób szczególnie uzdolnionych w dziedzinie nauki, sztuki, biznesu, sportu i wielu innych dziedzin. Wymagania są jednak niezwykle wysokie, gdyż trzeba przedstawić opinię środowiska i udowodnić swoje ponadprzeciętne osiągnięcia. Niezbędny jest również udział przyszłego pracodawcy, gdyż nie ma możliwości samodzielnego ubiegania się o tę wizę. Wiza jest ważna max. 3 lata.
Jak znaleźć pracę w USA?
W większości przypadków, zanim zaczniemy ubiegać się o wizę pracowniczą do USA, musimy mieć już pracodawcę, który zdecydował się nas zatrudnić. Jednak szukanie zatrudnienia w Stanach na pewno nie będzie łatwe, jeśli będziemy to robić zdalnie. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość, gdyż nawet mając bardzo imponujące CV, możemy szukać pracy długie miesiące, a nawet lata. Jak znaleźć pracę w USA?
- Wykorzystaj znajomości
Statystyki wskazują, że aż 70% pracowników w USA otrzymało pracę dzięki znajomościom i dostało etat z czyjegoś polecenia. Najczęściej osoby poszukujące pracy, dostają od znajomych informację, gdzie zwolniło się miejsce i gdzie można znaleźć dobrą posadę. Najlepiej byłoby mieć zatem znajomości w Stanach Zjednoczonych, a oprócz tego posiadać wysokie, specjalistyczne kwalifikacje w zawodzie z listy USCIS. Jednak nawet znajomości, wysokie wykształcenie i umiejętności nie gwarantują, że wszystko pójdzie szybko i łatwo. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i uparcie dążyć do celu. Jak dostać pracę w USA, jeśli nie mamy znajomości?
- Załóż profil w serwisie ogłoszeniowym
Serwisy i portale typu LinkedIn są w Stanach bardzo popularne. Wiele amerykańskich firm poszukujących pracownika, w pierwszej kolejności z tego typu portali korzysta. Bardzo często firmy zatrudniają też do pomocy wyspecjalizowanych rekruterów, którzy spośród setek różnych profili wyszukują najlepszych kandydatów. Jednak rekruterom zależy przede wszystkim na czasie, gdyż chcą jak najszybciej znaleźć odpowiednią osobę, która ma największe szanse na zatrudnienie. Dlatego też niewielu rekruterów decyduje się na człowieka, który nie mieszka w Stanach i nie ma doświadczenia. Taka szansa istnieje, jeśli firma poszukuje specjalisty, który ma szczególne osiągnięcia. Profesjonalny profil w serwisie na pewno nie zaszkodzi, ale może nie wystarczyć na początku drogi. Jak znaleźć pracę w USA, jeśli wciąż mieszkamy w Polsce i w Stanach nie mamy doświadczenia?
- Szukaj pracy bezpośrednio u pracodawcy!
Jak znaleźć pracę w USA, mieszkając jeszcze w Polsce? Największe szanse na dostanie pracy w Stanach Zjednoczonych mamy, kiedy szukamy bezpośrednio u pracodawcy. Zamiast w serwisach społecznościowych poszukaj na lokalnych stronach ogłoszeniowych i firmowych witrynach internetowych. Wysyłaj CV bezpośrednio do firm i potencjalnych pracodawców. W wielu miastach USA świetnie sprawdza się lokalny serwis craigslist.org, a na terenie północno-wschodnich Stanów pomocny będzie portal Bazarynka.com, gdzie znajdują się polonijne ogłoszenia z okolic New Jersey i Nowego Jorku. Wejdź i sprawdź, czy jakaś firma nie szuka akurat informatyka, programisty czy chemika… A jeśli znajdziesz taką ofertę pracy, to sprawdź, czym konkretnie zajmuje się firma, dostosuj swoje CV oraz list motywacyjny. Spróbuj swoich sił! Masz naprawdę duże szanse. Wiele lokalnych amerykańskich firm może zaoferować naprawdę dobrą pracę. Kto wie, może ten mail przewróci Twoje życie do góry nogami?
Jak dostać pracę w USA? Model idealnego pracownika
Tak jak cała Ameryka, tak i amerykański rynek pracy jest bardzo zróżnicowany. Kto ma największe szanse na znalezienie w USA dobrze płatnej pracy? W Stanach bardzo ceni się wysokie kwalifikacje, kierunkowe wykształcenie, konkretne umiejętności i specjalistyczną wiedzę. Dlatego też specjaliści posiadający konkretne kwalifikacje i zdolności są tu bardzo doceniani i mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki niż w Polsce. Lekarz, informatyk, programista, stomatolog, prawnik, księgowy czy mechatronik na pewno w USA narzekać na pracę i zarobki nie może.
Stany Zjednoczone z otwartymi ramionami przyjmują fachowców innych narodowości, w tym również z Polski. Trzeba jednak pamiętać, że w USA nie możemy pracować na takich samych zasadach jak w Unii Europejskiej. Aby móc legalnie pracować w Stanach, musimy spełnić pewne wymagania. Potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniej wizy, a ponadto niektórzy specjaliści, tacy jak np. lekarze, stomatolodzy czy prawnicy, posiadający dyplom polskiej uczelni wyższej, nie mogą podjąć pracy w swoim zawodzie, dopóki nie nostryfikują w USA swojego dyplomu. Dopiero po uzyskaniu licencji wydanej przez państwo amerykańskie, mogą wrócić do swojego zawodu i szukać pracy.
Jak nostryfikować dyplom lekarza w USA? W pierwszej kolejności należy zdać egzaminy nostryfikacyjne Step 1-3 i egzamin z języka angielskiego. Następnie trzeba się dostać na rezydenturę i ponownie przejść szkolenie medyczne, które skończyliśmy już w Polsce. Po zakończeniu rezydentury należy jeszcze raz zdać egzamin specjalizacyjny i dopiero potem wrócić do pracy. Nie będzie więc ani szybko, ani łatwo, ale na pewno będzie warto! W USA zarówno lekarze, jak i pielęgniarki mają bardzo dobre stawki.
Praca w USA – czy warto wyjeżdżać?
Zastanawiasz się, czy warto szukać pracy w USA i wyjeżdżać? Cóż, to oczywiście zależy. Jeśli masz wysokie wykształcenie i kwalifikacje, jesteś specjalistą w swoim fachu i zdobędziesz pozwolenie na pracę, to możesz liczyć na dobre zatrudnienie i bardzo wysokie wynagrodzenie. Jeśli znajdziesz już swojego pracodawcę, który zechce Cię zatrudnić i sponsorować Twoją aplikację, to zmiany z pewnością będą dla Ciebie opłacalne.
Jeśli jednak nie masz specjalistycznego wykształcenia ani kwalifikacji, to latami możesz szukać pracodawcy. Uzyskanie wizy H-2B jest niezwykle trudne i skomplikowane. Trudno będzie zdobyć niezbędne zaświadczenia i jeszcze trudniej udowodnić, że w USA brakuje pracownika, choćby bez doświadczenia. Raczej niewielu pracodawców zdecyduje się narażać i ściągać na siebie zainteresowanie Departamentu Pracy… a bez zatrudnienia i pracodawcy nie zdobędziesz pozwolenia na podjęcie pracy.
Oczywiście i bez tego można znaleźć zajęcie na miejscu – pracę na budowie lub pracę opiekunki do dzieci, ale zatrudnienie “na czarno” na terenie Stanów Zjednoczonych to łamanie przepisów imigracyjnych. Połączenie tego przewinienia z samowolnym wydłużeniem sobie pobytu może zakończyć się deportacją do kraju i dożywotnim zakazem wjazdu do Stanów… NIE POLECAMY!