Jakie szczepionki na COVID-19 będą akceptowane przy wjeździe do USA?

W końcu stało się to, na co tak długo czekaliśmy! Mamy dobre wiadomości i z wielką radością się nimi dzielimy! Administracja Prezydenta Joe Bidena poinformowała, że od 8 listopada 2021 r. Stany Zjednoczone otwierają swoje granice. Przedstawiono również nowe wymagania dotyczące podróży, które dotyczą większości turystów i gości z zagranicy. A oto szczegóły.

Czy muszę być zaszczepiony, aby wjechać do USA?

Od 8 listopada 2021 roku do USA mogą wjechać podróżni, którzy przyjęli pełną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Podczas odprawy lotniskowej, konieczne jest przedstawienie papierowej lub elektronicznej formy certyfikatu szczepienia, wystawionego zgodnie z przepisami kraju, w którym to szczepienie zostało wykonane. Niezaszczepieni podróżni niezależnie od narodowości, nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu i nie wjadą do USA.

Poza dowodem potwierdzającym przyjęcie szczepionki, niezbędny jest również negatywny wynik testu na COVID-19. Test nie może być jednak wykonany wcześniej niż 72 h przed wylotem. Akceptowane są teksty NAAT, antygenowe, rapid, a także testy domowe, które spełniają warunki określone przez CDC. Do przedstawienia wyniku testu zobowiązani są wszyscy podróżujący, którzy mają już ukończony 2. rok życia, niezależnie od obywatelstwa i kraju wylotu. Co więcej? Konieczne jest oczywiście bezwzględne przestrzeganie nakazu noszenia maseczki oraz wskazanie podczas lotu odpowiednich danych, które umożliwiają określenie lokalizacji podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Linie lotnicze będą przechowywać adres e-mail i kontaktowy numer telefonu pasażerów na wypadek, gdyby inni podróżni zachorowali na COVID-19. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, linia lotnicza będzie mogła skontaktować się z pozostałymi pasażerami feralnego lotu.

Szczepionki na COVID-19 – jakie będą akceptowane w USA?

Administracja Stanów Zjednoczonych otworzyła granice dla w pełni zaszczepionych turystów i zagranicznych gości, lecz jednym z warunków jest przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Akceptowane są wyłącznie te preparaty, które mają autoryzację Światowej Organizacji Zdrowia i amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Są to zatem następujące szczepionki:

 • Janssen/Johnson & Johnson (szczepionka jednodawkowa)
 • Pfizer-BioNTech (szczepionka dwudawkowa)
 • Moderna (szczepionka dwudawkowa)
 • AstraZeneca (szczepionka dwudawkowa)
 • BIBP/Sinopharm (szczepionka dwudawkowa)
 • Covishield (szczepionka dwudawkowa)
 • Sinovac/Coronavac (szczepionka dwudawkowa)

Zarówno certyfikat szczepienia, jak i wynik tekstu na COVID-19, muszą zawierać dane, które umożliwiają identyfikację podróżnego. Na zaświadczeniu powinny znajdować się takie informacje, jak m.in. imię i nazwisko, data urodzenia, data pobrania próbki, wynik testu oraz nazwa instytucji, która przeprowadziła badanie.

Według definicji osoba w pełni zaszczepiona, to osoba, która przeszła jedną z poniższych kuracji:

 • otrzymała dawkę akceptowanej szczepionki jednodawkowej nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą do USA;
 • otrzymała drugą dawkę akceptowanej szczepionki dwudawkowej nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą do USA;
 • otrzymała pełną serię testowanej w USA szczepionki AstraZeneca or Novavax nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą do USA;
 • otrzymała drugą dawkę szczepienia mieszanego wykonanego zaakceptowanymi szczepionkami podawanymi w odstępie minimum 17 dni nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą do USA.

Jakie szczepionki na COVID-19 nie będą akceptowane przy wjeździe do USA?

Ponieważ jednym z warunków przekroczenia granicy Stanów Zjednoczonych jest przyjęcie szczepionki zatwierdzonej przez WHO i FDA, przy wjeździe do USA nie są akceptowane takie szczepionki jak:

 • Abdala,
 • Sputnik V,
 • Soberana.

Zgodnie z rozporządzeniami jedynie obywatele amerykańscy, którzy zrezygnowali ze szczepienia przeciwko COVID-19, nadal mogą bez przeszkód przekraczać granicę USA. Muszą oni jednak przedstawić negatywny wynik testu, datowany najwyżej na 1 dzień przed wejściem na pokład samolotu. Niezaszczepieni podróżni innych narodowości, mogą spodziewać się odmowy wjazdu do USA. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących dokumentów lub samej podróży zachęcamy do wizyty na oficjalnej stronie Ambasady Stanów Zjednoczonych, gdzie znajdują się wszystkie na bieżąco aktualizowane informacje.