Kiedy Polacy będą mogli znowu podróżować do USA po epidemii COVID-19?
Spis treści
Pandemia koronawirusa narobiła sporo zamieszania. Kiedy w 2019 roku zanotowano pierwsze przypadki, chyba nikt nie podejrzewał, że wirus przewróci wkrótce świat do góry nogami. Tymczasem… Mamy już 2021 rok i wciąż zmagamy się z wieloma ograniczeniami. Koronawirus nadal nie odpuszcza i ma się całkiem dobrze, czego nie możemy niestety powiedzieć o sobie. Podróż do Stanów wciąż jest marzeniem wielu Polaków, lecz wszyscy musieli zrezygnować ze swoich planów. Czy w te wakacje uda się w końcu je zrealizować? Czy do USA można już podróżować?
Czy możemy podróżować z Polski do USA? Czy Stany Zjednoczone przyjmują turystów?
Pandemia COVID-19 mocno dotknęła zarówno Europę, jak i Stany Zjednoczone. Od marca 2020 roku podróże międzykontynentalne zostały bardzo ograniczone. Kłopot jest również z tegorocznymi wakacjami, gdyż podróże wciąż są obarczone dużymi restrykcjami. W Stanach nadal obowiązuje wiele obostrzeń, a władze apelują o zachowanie dystansu społecznego i szczególnej ostrożności. Jak więc wygląda kwestia podróży? Czy USA pozwala turystom na przekraczanie granicy?
Niestety, jak wynika z informacji aktualnych dnia 15 czerwca 2021 r., granicę Stanów Zjednoczonych mogą przekraczać tylko wybrane osoby. Wciąż obowiązuje Proklamacja, która weszła w życie 26 stycznia 2021 r. Proklamacja utrzymuje, że cudzoziemcy, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali m.in. w krajach Strefy Schengen, nie uzyskają prawa wjazdu do USA, niezależnie od spełnienia formalnych kryteriów. Ograniczenie to obowiązuje do odwołania, lecz przewidziano również szereg wyjątków, które dotyczą m.in. stałych rezydentów i członków ich rodzin.
Obostrzenia w USA – Kto może podróżować do USA?
Niestety, Stany Zjednoczone w dalszym ciągu nie przyjmują turystów, więc wjazd w celach turystycznych i biznesowych wciąż nie jest możliwy. Zgodnie z rozporządzeniem, granicę Stanów Zjednoczonych przekraczać mogą jedynie:
- obywatele i stali rezydenci USA, czyli osoby, dla których Stany Zjednoczone są miejscem stałego pobytu,
- członkowie rodziny obywateli i rezydentów USA – ich małżonkowie i dzieci,
- rodzice, rodzeństwo lub prawni opiekunowie niepełnoletnich obywateli i rezydentów Stanów Zjednoczonych,
- osoby podróżujące w imieniu rządu,
- osoby mające ważny interes narodowy,
- studenci posiadający wizę F-1 i M-1, podróżujący ze Strefy Schengen, Wielkiej Brytanii i Irlandii mają prawo wjazdu bez dodatkowych formalności.
Od 16 lipca władze USA będą też rozpatrywać prośby o wjazd ze względu na ważny interes narodowy. O tym, jakie sprawy kwalifikują się pod tym pojęciem, zadecyduje rząd USA. Dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących w celach humanitarnych i zdrowotnych, a także dziennikarzy, narzeczonych i niektórych podróżujących w ramach wymiany międzynarodowej. Pełna lista osób uprawnionych do wnioskowania, dostępna jest na stronie Departamentu Stanu.
Testy i zaświadczenia – Jakie dokumenty trzeba mieć, aby wjechać do USA?
Nawet osoby, którym przepisy zezwalają na przylot do USA, muszą jeszcze spełniać pewne wymagania. Zarówno rezydenci, jak i członkowie ich rodzin, potrzebują jeszcze kilku dokumentów.
Przed wejściem na pokład samolotu:
Wszyscy podróżni w wieku powyżej 2 lat, którzy wybierają się do Stanów samolotem, niezależnie od kraju i obywatelstwa, przy wejściu na pokład muszą okazać któreś z poniższych zaświadczeń:
- negatywny wynik testu na Covid-19 – Można przedstawić zarówno formę elektroniczną, jak i papierową, ale test powinien być wykonany najpóźniej 72 godziny przed wylotem. Honorowane są testy: antygenowe, RT-PCR, RT-LAMP, TMA, NEAR, HDA i NAAT;
- Dokumentację ozdrowieńca COVID-19 – Przedstawić należy pozytywny wynik testu, wykonanego nie później niż na 90 dni przed wylotem, zaświadczenie lekarskie z informacją o wyzdrowieniu i zezwolenie na odbycie podróży. Również i w tym przypadku, dokumenty mogą być w formie elektronicznej lub papierowej.
- Certyfikat szczepienia na COVID-19;
- Formularz „ujawnienia i potwierdzenia” – Zarówno ozdrowieńcy, jak i osoby z negatywnym wynikiem testu, muszą przedstawić również wypełniony formularz, który można pobrać tutaj.
W zależności od stanu docelowego USA, oprócz powyższych dokumentów i zaświadczeń, konieczne może być wypełnienie dodatkowych formularzy.
Na przejściu granicznym:
Po zajęciu miejsca na pokładzie samolotu, dokumenty i zaświadczenia, warto zostawić sobie pod ręką, gdyż bardzo możliwe, że przydadzą się jeszcze na lotnisku. Aby pomyślnie przejść kontrolę graniczną na pewno potrzebny będzie paszport, ale oprócz niego przydać się może też negatywny wynik testu, dokumentacja ozdrowieńca lub certyfikat szczepienia. W zasadzie to od oficera imigracyjnego zależy, które z naszych dokumentów zapragnie obejrzeć.
Przypominamy jednak, że jak tylko sytuacja wróci już do normy, Polacy wybierający się do Stanów w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni, nie potrzebują już wizy. Należy wypełnić jedynie wniosek ESTA w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization).
Wyjazd do USA a kwarantanna
Jak wyglądają zasady dotyczące kwarantanny? Czy po przylocie do USA trzeba poddać się obowiązkowej kwarantannie? Teoretycznie, po wylądowaniu w Stanach Zjednoczonych nie trzeba już poddawać się obowiązkowej kwarantannie, lecz na pewno jest ona konieczna po powrocie do Polski. Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem z kwarantanny zwolnione są tylko:
- osoby zaszczepione przeciwko COVID-19,
- dzieci do lat 12, które podróżują pod opieką dorosłych posiadających Certyfikat szczepienia,
- osoby, które po przylocie przebywają na terytorium Polski nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot w ciągu 24 godzin od przybycia,
- osoby, które posiadają negatywny wynik testu na COVID-19, jednak test może być wykonany najpóźniej 48 godzin przed przylotem,
- ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
Podczas lotu powrotnego do Polski obsługa samolotu poprosi nas również o wypełnienie tzw. Karty Lokalizacji Pasażera, dzięki której pracownicy ochrony zdrowia będą w stanie skontaktować się z nami, gdyby okazało się, że któryś z podróżujących z nami pasażerów, chorował na COVID-19.
Kiedy Polacy znów będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych?
Kiedy będziemy mogli znów bez przeszkód podróżować do USA i z powrotem?
Na to pytanie nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi… Możemy jedynie zapewnić, że ograniczenia zostaną zniesione tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.
Pojawiła się niedawno iskierka nadziei, gdy Stany Zjednoczone umieszczono na liście bezpiecznych podróży Unii Europejskiej. Oznacza to, że osoby ze Stanów Zjednoczonych powinny niebawem bez problemu podróżować do krajów Unii Europejskiej. Powinny… Zmiany wyglądają bowiem na bardzo obiecujące, ale nie to tak proste, jak się wydaje. Dlaczego?
- Po pierwsze owa lista weryfikowana jest co dwa tygodnie, a kraje można do niej dodać i tak samo zdjąć, jeśli sytuacja diametralnie się zmieni.
- Po drugie, jest to tylko zalecenie UE, a wdrożenie nowej polityki wciąż leży w kwestii poszczególnych krajów.
- Po trzecie, zniesienie ograniczeń dla podróżujących ze Stanów, wcale nie musi iść w parze ze wzajemnością ze strony amerykańskiej.
Mamy jednak nadzieję, że już niedługo również i Stany zniosą zakaz podróżowania dla osób Polski. Krążyły pogłoski, że miało się to stać już w połowie maja, lecz tak się nie stało. Harmonogram został bowiem opóźniony z powodu obaw dotyczących nowych wariantów koronawirusa. Jak widać, sytuacja na świecie wciąż jest bardzo niestabilna, a wszystko zmienia się praktycznie z dnia na dzień. W tej sytuacji udzielenie konkretnej odpowiedzi jest po prostu niemożliwe. Zachęcamy jednak do śledzenia oficjalnej strony Ambasady USA, na której informacje na bieżąco są aktualizowane.