Koronawirus i podróż do USA – zwrot kosztów biletów, ograniczenia i zmiany zasad wydawania wiz

Koronawirus w USA pojawił się szybciej niż w Polsce i narobił sporego zamieszania. Nikt nie podejrzewał, że USA zacznie wkrótce bić rekordy w rozprzestrzenianiu się wirusa, a Nowy Jork stanie się centrum pandemii COVID-19! Dziś koronawirus w USA rozszalał się już na dobre i na razie, nie odpuszcza!

Pandemia COVID-19 w USA przewróciła życie w USA i na całym świecie do góry nogami. Wielu z nas musiało zrezygnować z długo wyczekiwanego wyjazdu i odłożyć go na “potem”… Potem, które nie wiadomo kiedy nadejdzie… Koronawirus pokrzyżował Ci plany? Nie wiesz, co dalej? Co z biletami do USA i Twoją wizą? Sprawdźmy.

Ograniczenia i zmiany zasad w wydawaniu wiz do USA

Jedno jest pewne, dopóki koronawirus w USA choć trochę nie ustąpi, podróże za ocean będą bardzo utrudnione. W tej chwili wstrzymane są wszystkie loty, zawieszono postępowania wizowe, a 17 marca Prezydent Trump wprowadził w Stanach Zjednoczonych stan wyjątkowy.

Pierwszym krokiem Ameryki w walce z koronawirusem było podjęcie decyzji o zawieszeniu lotów z Europy i zamknięciu granic dla cudzoziemców, którzy przebywali w Strefie Schengen. Następnie Departament Stanu USA poinformował, że kraj zawiesza także wszelkie działania związane z wizami. Wstrzymano spotkania i wydawanie wiz imigracyjnych i nieimigracyjnych w większości państw na świecie. W tym również w Polsce. Proklamacja obowiązuje do odwołania.

Zarówno Ambasada w Warszawie, jak i Konsulat Generalny w Krakowie nie wykonuje obecnie czynności związanych z wizami. Nie zatwierdza się obecnie wiz turystycznych i biznesowych B1/B2, wiz studenckich F/J/M, wiz pracowniczych H/L/O/P/R ani wiz dla członków załogi C1/D. Bez zmian postępuje jedynie obsługa obywateli Stanów Zjednoczonych i osób, które spełniają kryteria wyjątku. 

Zawieszone spotkania wizowe

Koronawirus w USA przeszkodził również w przypadku umówionych wcześniej spotkań w Ambasadzie. Wszystkie spotkania zostały anulowane. Można je natomiast przełożyć na inny termin, bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat. Najbliższe terminy spotkań dla wszystkich kategorii wizowych zaplanowano w maju, ale pod warunkiem, że pozwolą na to okoliczności. Jeśli Twoja sytuacja spełnia kryteria wyjątku, które wyszczególnione są na stronie Ambasady, możesz złożyć prośbę o pilne spotkanie. 

Kto może podróżować do USA w trakcie pandemii koronawirusa? 

Koronawirus w USA zmienił plany wielu osób. Zawieszenie lotów i ograniczenia wprowadzone dla obywateli Europy wynikające z Proklamacji Prezydenta Trumpa, dotyczą zarówno do posiadaczy wiz tradycyjnych, jak i osób podróżujących na podstawie wizy ESTA. Próby łamania ograniczeń mogą skutkować anulowaniem autoryzacji ESTA! 

Zgodnie z rozporządzeniem do USA podczas trwania epidemii koronawirusa podróżować mogą tylko:

  • osoby, dla których USA jest miejscem stałego pobytu, czyli obywatele i stali rezydenci USA,
  • najbliższa rodzina obywateli i rezydentów, czyli małżonkowie i dzieci, 
  • rodzeństwo, rodzice lub prawni opiekunowie niepełnoletnich obywateli i rezydentów,
  • osoby podróżujące w imieniu rządu polskiego i osoby, których podróż leży w interesie narodowym USA. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki.

Z powodu wirusa większość linii lotniczych zawiesiła jednak połączenia, a do 15 maja 2020 roku zamknięte są zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Ostatni lot czarterowy do Stanów Zjednoczonych odbył się 24 kwietnia, a Linie LOT poinformowały, że kolejne rejsy nie będą organizowane, do zniesienia ograniczeń dotyczących podróży. 

Koronawirus w USA – zwrot kosztów podróży

Koronawirus w USA narobił dużego zamieszania. Ambasada zawiesiła przyznawanie i wydawanie wiz, a rozmowy z konsulem zostały anulowane. 

Zwrot opłaty za wniosek wizowy do USA i autoryzację ESTA

Ambasada informuje, że wszelkie opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego i autoryzację ESTA nie podlegają zwrotowi. Jeśli jednak Twoja wizyta została odwołana, możesz wybrać nowy termin spotkania bez żadnych dodatkowych kosztów. Opłata wizowa aktualna jest przez rok, a zatwierdzona autoryzacja ESTA przez okres do dwóch lat.

Zwrot kosztów za bilet lotniczy do USA

Z powodu koronawirusa większość przewoźników zawiesiła połączenia do 9 maja włącznie, lecz ze względu na zamknięcie zewnętrznych granic UE, odwołane zostały wszystkie rejsy do 15 maja 2020 roku.

Ani przepisy polskie, ani europejskie nie przewidziały takiej sytuacji, jednak zgodnie z Rozporządzeniem pandemia to okoliczności nadzwyczajne i zwalniają przewoźnika z wypłaty odszkodowania za odwołane loty. Pasażerowie mają jednak prawo otrzymać zwrot pieniędzy za wykupiony bilet. W celu uzyskania dokładnych informacji na ten temat zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z daną linią.

1. PLL LOT

Posiadaczom biletów na rejsy w terminie 15.03-15.05, linie LOT oferują bezpłatną zmianę rezerwacji na inny termin, który zapewni dodatkowo do 30% zniżki na kolejną podróż w ciągu roku. Można też przekształcić bilet na voucher i wymienić go na nowy lot. Można również złożyć wniosek o zwrot pieniędzy. Jednak w tym wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość. Z powodu dużej ilości zgłoszeń, termin rozpatrzenia wniosków jest mocno wydłużony. 

2. Lufthansa

Lufthansa oferuje bezpłatną zmianę rezerwacji. Pasażerowie, którzy kupili bilety przed 5 marca na podróż w terminie do 30 kwietnia, mogą zmienić rezerwację na inny termin, ale zarówno miejsce wylotu, jak i lotnisko docelowe muszą pozostać bez zmian. 

Kiedy sytuacja wróci do normy? Ciężko powiedzieć, gdyż w tej chwili jest bardzo niestabilna. Wszystko zmienia się z dnia na dzień, w związku z czym bardzo ciężko jest udzielić jakichkolwiek informacji. Departament Stanu USA zapewnia, że Ambasady powrócą do rutynowych działań, tak szybko, jak to będzie możliwe. Ograniczenia dotyczące podróży również zostaną zniesione. W tym momencie nie można jednak podać żadnej konkretnej daty. Zachęcamy więc do śledzenia oficjalnej strony Ambasady USA, gdzie informacje są na bieżąco aktualizowane.