Koszty życia w USA – ile realnie kosztuje?

Istnieje przekonanie, że Stany Zjednoczone to kraina mlekiem i miodem płynąca… ale czy rzeczywiście tak jest? Jak wygląda codzienne życie w Stanach? Jakie są zarobki i ile wynoszą koszty utrzymania w USA? Najłatwiej byłoby powiedzieć, że „to zależy”… Wszystko zależy bowiem od tego, o jakie miasto pytamy, gdzie pracujemy i ile osób utrzymujemy. Ludzie, którzy przyjeżdżają dziś do USA, wciąż mają mentalność ludzi, którzy emigrowali do Stanów w latach 80.

Większość ma nadzieję spełniać swój „American Dream”… To prawda, że w Stanach Zjednoczonych można dobrze zarabiać i żyć lepiej niż w Polsce, ale zbyt duże oczekiwania niemal na pewno skończą się bolesnym zderzeniem z rzeczywistością… Ile kosztuje życie w USA? Jakie są koszty utrzymania w USA? Sprawdźmy.

Ile kosztuje życie w USA? Na jakim poziomie żyje middle class, czyli klasa średnia?

W Stanach Zjednoczonych bez problemu można zarabiać $100,000 rocznie. Można też i więcej, nie jest to żaden problem. Na polskie realia to oczywiście bardzo dużo, nie zapominajmy jednak, że nie jesteśmy w Polsce… Żyjemy w Stanach Zjednoczonych! Chodzi zatem o to, ile kosztuje życie i jakie są koszty utrzymania w USA. Na co może pozwolić sobie przeciętna amerykańska rodzina klasy średniej i jak w Ameryce rozumie się „życie na średnim poziomie”.

Słownik Języka Polskiego i Oxford Dictionary definiują klasę średnią bardzo podobnie. Wskazują, że jest to grupa społeczna pomiędzy klasą robotniczą a klasą wyższą, do której należą ludzie o ustabilizowanej sytuacji zawodowej i finansowej. Amerykanie jednak rozumieją pojęcie klasy średniej nieco inaczej… Mentalność amerykańska bardzo niechętnie uznaje podział na klasy, bo w USA wszyscy czują się panami! W 2014 roku telewizja CNN określiła, że średniej klasy amerykańskie gospodarstwo domowe zarabia do $125,000 rocznie.

Życie na przeciętnym poziomie prowadzi zatem 51% społeczeństwa. Klasa wyższa obejmuje 20% Amerykanów, a 29% stanowi klasę niższą. Największy amerykański dziennik “USA Today”, dokonał również analizy i zbadał, ile kosztuje życie w USA i ile powinna zarabiać przeciętna czteroosobowa rodzina, aby żyć w Stanach na dobrym, średnim poziomie. W badaniu wzięto pod uwagę:

 • Hipotekę na kwotę $247,500 wraz z kosztami utrzymania nieruchomości,
 • Jedno auto,
 • Życie codzienne i koszty utrzymania w USA, czyli wyżywienie, odzież, chemię, kosmetyki itd.
 • Rodzinną polisę zdrowotną,
 • Rodzinne wakacje raz w roku,
 • Podatki federalne i stanowe – 30%,
 • Wpłatę na program emerytalny.

Choć charakterystyki stylu życia klasy średniej przedstawione przez CNN i “USA Today” były do siebie bardzo zbliżone, okazało się, że zaszła pewna rozbieżność. Według CNN gospodarstwo domowe klasy średniej zarabiało do $125,000 rocznie, natomiast analiza “USA Today” wykazała, że aby żyć na dobrym, ale przeciętnym poziomie, czteroosobowa rodzina powinna zarabiać co najmniej $130,357 rocznie. Jakie są zatem realne koszty utrzymania w USA? Ile kosztuje życie w USA?

Ile kosztuje życie w Stanach Zjednoczonych?

Modelowa amerykańska rodzina żyjąca na średnim poziomie, mieszka w przeciętnym domu, ma dwoje dzieci, 2 auta, polisę zdrowotną i oszczędności emerytalne. Zarabiając $100,000 rocznie, $21,000 odkłada na emeryturę i pozostaje jej $49,000, aby opłacić ratę hipoteczną, rachunki, opiekę nad dziećmi i pokryć koszty utrzymania rodziny, dwóch samochodów i wyjechać na rodzinne wakacje raz w roku. W dużym zaokrągleniu będzie wyglądać to następująco:

 • Hipoteka ($180,000 na 30 lat, oprocentowanie stałe 4,25%) wraz z ubezpieczeniem i kosztami utrzymania nieruchomości – $12,500 rocznie
 • Utrzymanie dwóch aut – około $13,000
 • Opieka nad dziećmi – ok. $20,000
 • Koszty życia codziennego – $12,000
 • Rodzinne wakacje – ok. $2,000
 • Rachunki – ok. $5000

Okazuje się, że $49,000 to stanowczo za mało! Rata hipoteczna, rachunki, przedszkole dla dzieci, 2 auta i koszty utrzymania w USA, wyniosły bowiem łącznie… $64,500! Oznacza to, że naszej modelowej amerykańskiej rodzinie już na starcie brakuje co najmniej $15,500 rocznie, aby żyć na średnim poziomie. Muszą zatem oszczędzać. Nie mogą stołować się w restauracji, nie mogą zabrać dzieci mecz futbolowy, ani na wakacje. Nie ma też mowy o zajęciach dodatkowych, oszczędnościach i nowych iPhonach!

A jeśli przyjdzie im się jeszcze zmierzyć z kosztem wyższego wykształcenia dzieci lub chorobą, której nie obejmuje ubezpieczenie zdrowotne, to za takie pieniądze wylądują pod mostem… Próbując żyć tak, jak powinna żyć statystyczna amerykańska rodzina na średnim poziomie, zabraknie im około $30,000 rocznie! Okazuje się zatem, że American Dream nie jest nawet dla… przeciętnego Amerykanina.

Realne koszty życia w USA – ile miesięcznie wydaje statystyczny Amerykanin?

Trudno jednoznacznie określić, ile pieniędzy rzeczywiście wydaje miesięcznie statystyczny Amerykanin, gdyż:

 • podatki “property tax”, “sales tax” różnią się między stanami,
 • ubezpieczenie samochodu różni się między stanami i zależy od historii kierowcy,
 • ubezpieczenie domu lub mieszkania zależy od kosztu nieruchomości i stanu USA, gdyż duże znaczenie ma to, czy region jest zagrożony powodziami, tornadami lub huraganami,
 • ubezpieczenie zdrowotne zależy od zakresu i pokrycia przez pracodawcę,
 • koszty edukacji dzieci różnią się między szkołami.

Warto również zaznaczyć, że Ameryka jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem zarobków, jak i realnych kosztów utrzymania. Kwota $100,000 ma zupełnie inną wartość w biednej Oklahomie i inną w bogatym Nowym Jorku. Poza tym niezależnie od tego, gdzie dokładnie mieszkamy, ciężko jest tak samo przeżyć dwa kolejne miesiące. Wszyscy doskonale wiemy, że życie nieustannie zaskakuje nas nieplanowanymi wydatkami. Biorąc jednak pod uwagę podstawowe kwestie, to koszty utrzymania w USA będą przedstawiać się następująco:

 • Mieszkanie – Ceny mieszkań zarówno w Michigan, jak i w Nowym Jorku, różnią się w zależności od standardu i lokalizacji. Mieszkanie w dobrej, bezpiecznej okolicy, gdzie znajdują się dobre szkoły, będzie znacznie droższe, niż takie same lokum w mniej popularnej dzielnicy. Miesięczny koszt wynajmu mieszkania z jedną sypialnią (czyli dwupokojowego według polskich standardów) na przedmieściach Detroit to średnio $800-$1400. Za takie mieszkanie na nowojorskim Brooklynie lub Queens zapłacimy już około $1500-$1800, a za kawalerkę ok. $1200. Czasami w cenie wynajmu wliczone są już media, najczęściej jednak trzeba za nie płacić oddzielnie. Dla dwóch osób będzie to dodatkowe $200-$250 na miesiąc. Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, jest ubezpieczenie mieszkania. Ubezpieczenie jest często wymagane, ale jego koszt nie jest na szczęście wysoki – ok. $100-$150 rocznie.
 • Samochód – W USA życie bez samochodu jest praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza w Michigan, w New Jersey i na przedmieściach Nowego Jorku oraz innych miast. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zarówno ceny paliwa, jak i ceny aut są w USA sporo niższe niż w Europie. Sprawny, używany samochód można tu kupić za ok. $2,000-$3,000. Inną opcją jest leasing, który jest w Stanach bardziej dostępny niż w Polsce i mogą z niego korzystać również prywatne osoby. Miesięczny koszt leasingu auta o wartości $20,000-$25,000 to ok. $300-$500. Rata może być też niższa, jeśli mamy już dobrą historię kredytową. Do tego dochodzi jeszcze ubezpieczenie samochodowe, które wynosi średnio $250 miesięcznie.
 • Ubezpieczenie zdrowotne – System opieki zdrowotnej funkcjonuje w Stanach inaczej niż w Polsce. W USA nie istnieje coś takiego jak ZUS i składka ubezpieczeniowa, którą odprowadza za nas pracodawca. W USA każdy sam wykupuje sobie ubezpieczenie zdrowotne i wybiera pakiet, jakiego potrzebuje. Koszt ubezpieczenia to około $300-$600 na miesiąc, lecz i tak przy każdej wizycie trzeba jeszcze dodatkowo zapłacić ok. $30. Niektórzy pracodawcy pokrywają część kwoty ubezpieczenia swoich pracowników.
 • Koszty życia w USA, czyli zakupy i wyżywienie – Ile kosztuje życie w USA? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż wszystko zależy od miejsca zamieszkania, ilości osób i indywidualnych potrzeb. Jednak w przypadku dwóch osób zakupy spożywcze i przemysłowe to koszt ok. $1800-$2500 miesięcznie. W Stanach bardzo dużo ludzi stołuje się w fast-foodach i w małych osiedlowych knajpach, gdyż w ten sposób można ograniczyć wydatki związane z jedzeniem.
 • Telefony, internet i inne wydatki – Dwa abonamenty telefoniczne zawierające nielimitowane rozmowy i smsy oraz 8GB internetu to ok. $80-$100 miesięcznie. Kolejną zaletą są tu bardzo niskie ceny odzieży, gdyż markowe jeansy, bluzy czy buty można tu kupić nawet za $25.
 • Wszechobecny tips – Tips to napiwek, który jest w Stanach praktycznie obowiązkowy. Zostawia się go w restauracji, w myjni, w salonie fryzjerskim, salonie kosmetycznym, w taksówce i wielu innych miejscach. Napiwek wynosi średnio 15%-20% ceny usługi i nie sposób o nim zapomnieć… kelner, fryzjer czy kierowca na pewno się o niego upomni.

W Stanach Zjednoczonych można zarabiać całkiem nieźle i żyć na przyzwoitym poziomie, lecz dolary nie rosną na drzewie, ani nie leżą na ulicy… Nawet w USA trzeba się sporo napracować, by móc cieszyć się życiem na dobrym poziomie!