Kto nie dostanie wizy do USA?
Spis treści
Od kilku miesięcy możemy podróżować do USA bez wizy. Warto jednak pamiętać, że wiza ESTA pozwala nam na wyjazdy turystyczne, które nie przekraczają 90 dni.
Planując dłuższy pobyt, podjęcie nauki lub pracy na terenie USA nadal musisz posiadać wizę uzyskaną w ambasadzie i niestety zawsze musisz liczyć się z tym, że możesz jej nie otrzymać.
Sam fakt, że Polska dołączyła do ruchu bezwizowego dopiero niedawno, oznacza, że pewna grupa osób, opuszcza ambasadę z pustymi rękami. Kto nie dostanie wizy do USA?
Powody odmowy wizy do USA
Urzędnik konsularny USA ma ciężką pracę. Musi w bardzo krótkim czasie, po kilkuminutowej rozmowie i weryfikacji dokumentów, zdecydować, czy dana osoba kwalifikuje się do otrzymania wizy, czy nie.
W przypadku odmowy konsul podaje nam powód swojej decyzji… problem w tym, że bardzo nieprecyzyjny. Jakie są najczęstsze powody odmowy przyznania wizy do USA?
Naruszenie prawa imigracyjnego
Jeśli byłeś wcześniej w USA, pracowałeś bez zezwolenia lub nielegalnie wydłużyłeś sobie pobyt – naruszyłeś prawo imigracyjne. Bez względu na to, czy “przesiedziałeś” wizę o 1 dzień, czy o 20 lat, z USA wyjedziesz bez problemu. Nie wiadomo tylko czy będziesz mógł tam wrócić…
Jeśli przebywałeś w USA po wygaśnięciu wizy, obowiązuje Cię tzw. karencja, czyli zakaz ponownego wjazdu do USA. A to, czy zakaz jest tymczasowy, czy dożywotni, zależy od paru czynników:
- Jeśli przebywałeś w USA nielegalnie ponad 180 dni, ale mniej niż rok i opuściłeś Stany dobrowolnie, zanim wszczęto proces deportacji, obowiązuje Cię 3-letnia karencja.
- Jeśli przebywałeś w USA nielegalnie ponad rok, obowiązuje Cię 10-letni zakaz wjazdu do USA.
- Jeśli przebywałeś w USA nielegalnie ponad rok lub została wszczęta przeciwko Tobie procedura deportacyjna i następnie spróbujesz wjechać do Stanów nielegalnie, otrzymasz dożywotni zakaz powrotu do USA.
W Stanach Zjednoczonych z prawem nie ma żartów! W USA bardzo przestrzega się ustanowionych zasad i reguł, a każdy, kto spróbuje je ominąć, poniesie konsekwencje. Teoretycznie karencja obowiązuje przez pewien czas, ale nie oszukujmy się – szanse, że po upływie tego okresu znów otrzymasz wizę, są minimalne.
Odmowa udzielenia wizy na mocy paragrafu 214(b)
Ustawy o Imigracji i Obywatelstwie
To jest najczęściej spotykany powód odmowy udzielenia wizy. Co to dokładnie oznacza? Pod tym artykułem kryje się najczęściej:
- brak pewności, że dana osoba wróci na czas do Polski
- brak pewności, że dana osoba w ogóle wróci do Polski
- brak silnych więzi z ojczyzną
I mamy tu legendarne “silne więzi z ojczyzną”, które są największą zmorą osób ubiegających się o wizę do USA. O co w tym do diaska chodzi?! Jakie więzi?! Jak je udowodnić?! W tym tkwi haczyk? Zacznijmy od podstaw – aby dostrzec sens, przede wszystkim musisz zrozumieć, co dokładnie wskazuje prawo amerykańskie.
Ustawa o imigracji mówi, że każda osoba ubiegająca się o wizę do USA postrzegana jest jako potencjalny imigrant… dopóki nie przekona konsula, iż wcale nim nie jest! Musisz zatem udowodnić urzędnikowi, iż nie zamierzasz pozostać w USA na stałe! A ponieważ nie ma żadnych konkretnych kryteriów, które określałyby komu przyznać a komu odmówić wizy, decyzja zależy od subiektywnych odczuć konsula. Dlatego wiele osób, którym jej odmówiono, nie rozumie dlaczego.
Jak udowodnić „silne więzi”?
Wniosek wizowy DS-160 zawiera wiele szczegółowych pytań. Właśnie po to, aby konsul miał jak najwięcej informacji o Twojej sytuacji życiowej. Co jest uznane za “silne więzi”?
Najprościej rzecz ujmując, są to różne aspekty Twojego życia, które łączą Cię z Polską – dobra materialne, osoby i miejsca, do których każdy człowiek chciałby wrócić! Stała praca, dom, rodzina, własna firma.
Jeśli masz w Polsce stałą pracę, kredyt na dom, własną działalność lub zostawiasz w kraju najbliższą rodzinę, to mało prawdopodobne jest, abyś był w stanie to wszystko rzucić, by zostać w USA. W przypadku młodych osób, które dopiero ukończyły studia, urzędnik uwzględnia sytuację rodzinną, plany na przyszłość i możliwości, jakie masz w Polsce.