Opieka zdrowotna w USA – co zrobić, kiedy zachorujesz w Ameryce?
Spis treści
Nieszczęścia chodzą po ludziach i to zwykle parami… Zawsze musimy pamiętać, że wypadki się zdarzają i choroby każdego czasem dotykają. Jak działa polska służba zdrowia, doskonale wiemy – gdy trafimy do lekarza, dostaniemy pomoc. Jak wygląda opieka zdrowotna w USA? Co zrobić, gdy zachorujemy w Stanach Zjednoczonych?
System ubezpieczeń i opieka zdrowotna w USA – jak to działa?
Jak działa służba zdrowia w USA? Czy funkcjonuje tak samo, jak polska? Otóż niekoniecznie. W Stanach nie ma bowiem czegoś takiego jak NFZ, każdy sam wykupuje sobie ubezpieczenie. System ubezpieczeń zdrowotnych i służba zdrowia w USA działa zupełnie inaczej niż polska. W Stanach nie ma odpowiednika NFZ, a pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania składki ubezpieczeniowej za pracownika. Duże firmy oferują z reguły pokrycie części kosztów prywatnego ubezpieczenia, lecz z małymi bywa różnie. W przypadku firm mniejszych wszystko zależy od pracodawcy. Jeśli firma nie oferuje ubezpieczenia zdrowotnego, można je sobie wykupić samemu – zarówno sobie, jak i swojemu dziecku.
Każdy obywatel Stanów może sobie polisę wykupić, ale tak naprawdę, wcale nie musi. Ubezpieczenie zdrowotne w USA nie jest obowiązkowe. Każdy może finansować koszty leczenia z własnych środków lub wykupić ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Na wykupienie polisy jest czas od połowy listopada do połowy grudnia każdego roku. Jeśli w tym czasie się tego nie zrobi, niemożliwe będzie nabycie ubezpieczenia w innym miesiącu. Jeśli ktoś termin przegapi lub świadomie z ubezpieczenia zrezygnuje, to najlepiej niech przez cały rok wcale nie choruje. Jedyne wyjątki umożliwiające wykupienie polisy w innym czasie niż wyznaczony, to zmiana sytuacji życiowej, np. rozwód, wstąpienie w związek małżeński lub pojawienie się na świecie pociechy.
Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne w USA?
W Stanach obowiązuje rynkowy model opieki zdrowotnej – 40% wydatków finansują władze federalne lub stanowe, a 60% m.in. prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane są głównie przez tzw. organizacje zintegrowanych świadczeń zdrowotnych, które pełnią jednocześnie rolę dostawcy usług medycznych i ubezpieczyciela, ograniczając tym samym swobodę wyboru świadczeniodawcy przez pacjenta.
Trzeba bowiem pamiętać, że ubezpieczenie nie daje dostępu do wszystkich placówek w mieście, lecz tylko tych, które współpracują z naszym ubezpieczycielem. Na czym to wszystko polega? Po wizycie lekarz wysyła rachunek do ubezpieczyciela, który pokrywa całość lub tylko część kosztów usługi. Zazwyczaj polisa nie pokrywa jednak rachunku w całości, więc za każdą wizytę trzeba jeszcze dopłacić. Koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu to ok. $150 bez ubezpieczenia i ok. $40 w przypadku jego wykupienia. Czy jest jeszcze jakaś inna opcja? Czy w USA istnieje publiczna służba zdrowia?
Czy istnieje publiczna służba zdrowia w USA? Jak działają publiczne programy opieki zdrowotnej?
Choć służba zdrowia w USA przoduje pod względem technologii, to jednak Stany Zjednoczone są jednym z nielicznych wysokorozwiniętych państw na świecie, gdzie stosunkowo niewiele osób posiada ubezpieczenie. Jak w tej sytuacji wygląda pomoc medyczna oraz leczenie? Czy publiczna służba zdrowia w USA istnieje? To skomplikowane – I tak, i nie…
Teoretycznie publiczna służba zdrowia w USA nie istnieje, a na pewno nie w takiej formie, jaką mamy w Polsce. Wiadomo jednak, że nikt nie pozostanie bez pomocy medycznej tylko dlatego, że nie może pozwolić sobie na zakup ubezpieczenia. To jasne i logiczne, że zawsze i wszędzie ratowanie ludzkiego życia jest najważniejsze! Jak zatem wygląda opieka zdrowotna w USA i jak funkcjonuje amerykańska służba zdrowia?
Osoby, które nie posiadają ubezpieczenia, mogą się ubiegać o pomoc stanową lub federalną. Na ogół władze lokalne zapewniają jakąś formę pomocy dla dzieci, seniorów, imigrantów czy kobiet w ciąży. Istnieją publiczne programy opieki zdrowotnej, takie jak np. Medicaid, Medicare i tzw. Obamacare, lecz są one dostępne tylko dla określonej grupy osób.
- Obamacare (ACA) to uchwalona w 2010 roku ustawa federalna, która zreformowała system opieki zdrowotnej w USA. Głównym celem ustawy było zredukowanie kosztów opieki zdrowotnej i zwiększenie liczby osób ubezpieczonych. Program zrealizowano poprzez zmiany w prawie podatkowym, wprowadzenie dotacji, nałożenie regulacji na rynki medyczne i ubezpieczeniowe, a także rozszerzenie istniejących oraz stworzenie nowych programów rządowych. ACA nakłada dodatkowy podatek na osoby i gospodarstwa domowe, które ubezpieczenia nie posiadają, zapewniając jednocześnie rządowe dopłaty do składek ubezpieczeniowych dla osób, które najmniej zarabiają.
- Medicaid to program prowadzony wspólnie przez władze federalne i stanowe mający na celu pomoc dla osób o niskich dochodach. Każdy stan ma swoje własne przepisy regulujące Medicaid, lecz w założeniu program ten pokrywa koszty usług medycznych, wizyt lekarskich i hospitalizacji. Stali rezydenci, którzy wjechali na teren USA przed dniem 22 sierpnia 1996 roku, mogą uzyskać świadczenie po spełnieniu określonych warunków, natomiast ci, którzy wjechali później, muszą spełnić zarówno warunki, jak i posiadać co najmniej 5-letni staż pobytu w Stanach.
- Medicare to publiczny program zdrowotny, który obejmuje osoby po 65. roku życia lub cierpiące na określone schorzenia. Medicare pokrywa koszty usług medycznych w przypadku choroby lub obrażeń, lecz nie pokrywa kosztów opieki okresowej, takiej jak np. badania kontrolne, opieka dentystyczna, czy okulistyczna. Program Medicare składa się z kilku wariantów. Wariant “A” jest bezpłatny i pokrywa koszty opieki szpitalnej oraz koszty w wybranych domach opieki. Wariant “B” wymaga opłacenia comiesięcznej składki i pokrywa koszty wizyt u lekarza, przewóz karetką pogotowia, badania laboratoryjne i usługi ambulatoryjne. Wariant pokrywający koszt leków na receptę, ułatwia zakup przyjmowanych leków, przepisanych przez lekarza. To wariant opcjonalny, który również wymaga uiszczenia dodatkowej składki miesięcznej.
- Stan Nowy Jork poszedł o krok dalej i zapewnia opiekę zdrowotną wszystkim osobom potrzebującym, niezależnie od tego, czy stać ich na pokrycie kosztów leczenia lub ubezpieczenia. Jest to największy system opieki zdrowotnej w kraju, obejmuje 11 szpitali, ośrodki zdrowia, centra urazowe i domy opieki. Co roku zapewnia on podstawowe usługi medyczne dla ponad miliona nowojorczyków w ponad 70 placówkach na terenie miasta.
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne w USA?
Opieka zdrowotna w USA jest bardzo droga, więc kwota na rachunku może być bardzo wysoka… W Stanach Zjednoczonych nawet obywatele nie leczą się za darmo, a koszty opieki medycznej mogą być tak wysokie, że hospitalizacja będzie się równać finansowej katastrofie! Ubezpieczenie to bardzo ważna sprawa, dla każdego Amerykanina, który wie, ile kosztuje opieka zdrowotna w USA.
Oczywiście, jeżeli konieczne jest uzyskanie pomocy medycznej w nagłym przypadku, to każdy ją otrzyma na pogotowiu w najbliższym szpitalu. Większość szpitali zobowiązana jest federalnymi przepisami do przyjmowania pacjentów z nagłych przypadków, nawet jeśli nie mogą za usługi zapłacić. W praktyce jednak bywa z tym różnie. Ponieważ dochodziło do częstych nadużyć, znacznie zaostrzono kwalifikacje i warunki. Jeśli zdarzy się wypadek i potrzebny będzie chirurg, ortopeda lub pobyt w szpitalu, to rachunek może opiewać na tysiące dolarów!
Ile kosztują przykładowe zabiegi, badania i usługi medyczne w USA?
- 1 dzień hospitalizacji – ponad $2000 (bez żadnych usług medycznych),
- Badanie typu PET/CT – ok. $6000,
- Badanie krwi – ok. $500-$1000,
- Pomoc przy złamanej nodze – ok. $4000,
- Wizyta u stomatologa (ból zęba lub plomba) – ok. $300 – $1200.
Sumy mogą być tak zawrotne i tak imponujące, że uwierz nam – wolisz wykupić ubezpieczenie zdrowotne.