Osoba kontaktowa w ESTA do USA – kim jest i jak ją uzupełnić?
Spis treści
Wybierając się w podróż do Stanów Zjednoczonych, w pierwszej kolejności musimy uzyskać wizę amerykańską lub elektroniczną autoryzację ESTA. Choć wypełnienie formularza i złożenie go w systemie ESTA jest bardzo proste, to jednak niektóre pytania mogą budzić wątpliwości. Jednym z takich punktów jest zazwyczaj prośba o podanie danych osoby kontaktowej w USA. Jak to rozumieć? Kim może być osoba kontaktowa w USA?
Aplikacja ESTA – Osoba kontaktowa w USA
Na początek zastanówmy się, kim jest właściwie osoba kontaktowa w USA, której dane są wymagane podczas wypełniania formularza ESTA. Sam termin “osoba kontaktowa w USA” może brzmieć nieco dziwnie, lecz w rzeczywistości są to po prostu dane kontaktowe hotelu, w którym mamy rezerwację lub dane kontaktowe osoby, którą w USA odwiedzamy i u której się zatrzymamy. Proste, prawda?
Podanie danych osoby kontaktowej w USA jest zatem dość proste, jeśli odwiedzamy konkretną osobę lub wybraliśmy pobyt w konkretnym mieście w USA, w jednym hotelu lub kurorcie. Są jednak też takie sytuacje, które znacznie komplikują sprawę, więc dość ciężko będzie wypełnić ten punkt i podać dane osoby kontaktowej w USA.
Aplikacja ESTA – Osoba kontaktowa w USA podczas wycieczki po Stanach Zjednoczonych
Jeśli wybieramy się na wycieczkę po Stanach Zjednoczonych i w trakcie pobytu będziemy regularnie zmieniać hotele, to możemy nie wiedzieć, który z nich uwzględnić jako o osobę kontaktową w formularzu. Oczywiście nie trzeba tu podawać danych kontaktowych wszystkich hoteli, w których się zatrzymamy. Wystarczy wpisać tylko pierwszy hotel, w którym mamy rezerwację.
Warto również pamiętać, że hotele nie są jedynymi punktami kontaktowymi, które możemy wskazać, jeśli więc zatrzymujemy się u krewnego, to możemy podać jego dane kontaktowe. Podobnie w przypadku wynajmu wakacyjnego i rezerwacji poprzez strony internetowe (np. Airbnb lub inne), musimy podać dane kontaktowe naszego gospodarza. Dlatego też trzeba pamiętać, by zawsze poprosić o te informacje podczas dokonywania rezerwacji. Dzięki temu unikniemy kłopotu i nie utkniemy w trakcie składania wniosku ESTA.
ESTA – Co wpisać, jeśli nie znamy jeszcze osoby kontaktowej w USA?
Zawsze warto planować podróże z wyprzedzeniem i z uwzględnieniem wszelkich nieprzewidzianych okoliczności i sytuacji, które w przypadku braku czasu mogą nawet zupełnie pokrzyżować nam plany dotyczące wyjazdu. Mimo iż maksymalny czas przetwarzania formularza w systemie ESTA wynosi 72 godziny, to zaleca się złożenie wniosku ESTA nawet kilka tygodni lub kilka miesięcy wcześniej. Zdarza się czasem, że wypełniamy aplikację dużo wcześniej, nie mając jeszcze zarezerwowanego hotelu. W tym przypadku podanie osoby kontaktowej może wydawać się trudne, ale spokojnie… Znamy proste rozwiązanie! Można po prostu wybrać opcję “unknown”, czyli “nie wiem” lub “nieznane”.
Choć to dość zaskakujące, to władze amerykańskie odpowiedzialne za rozpatrywanie wniosków ESTA, w pełni akceptują taką odpowiedź na pytanie o osobę kontaktową i jej dane. Warto jednak wiedzieć, że jeśli taka odpowiedź we wniosku ESTA zostanie zaakceptowana, to urzędnik imigracyjny na przejściu granicznym może nas poprosić o dane osoby kontaktowej w USA. Jeśli więc zaznaczymy w formularzu opcję “nieznane”, to warto mieć przy sobie wydruk dokonanej rezerwacji hotelowej lub dane kontaktowe osoby, u której się zatrzymamy. Można więc ubiegać się o certyfikat ESTA bez wcześniejszej rezerwacji hotelu, lecz warto dokonać jej jeszcze przed wylądowaniem na miejscu. Podróżowanie do USA bez rezerwacji miejsca noclegowego jest bardzo ryzykowne, gdyż w takiej sytuacji jest bardzo prawdopodobne, że urzędnik imigracyjny odmówi nam wjazdu do kraju.