Podatki w USA – jak wysokie są i od czego zależą?
Spis treści
“Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” – tak mawiał Benjamin Franklin, amerykański polityk i jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Podatki płacimy wszyscy, płacimy ich dużo i prawie wszędzie… Podatki to norma w każdym kraju i w każdym społeczeństwie. W USA niemal wszystko jest opodatkowane, a systemy podatkowe są tu bardzo skomplikowane. Płacenie podatków to przykra konieczność, od której nie ma ucieczki. Płacimy je zarówno od naszych dochodów, jak i wielu innych rzeczy, a co się okazuje, czasem możemy płacić je nawet po śmierci. Jak wysokie są podatki w poszczególnych stanach USA? Jak wygląda amerykański system podatkowy?
System podatkowy w Stanach Zjednoczonych
USA to federacja, czyli państwo, które składa się z wielu odrębnych stanów. Każdy stan tworzy własne reguły, ustala swoje własne prawa, lecz podlega przy tym jednemu wspólnemu rządowi. Oznacza to, że wszystkich obywateli obowiązują zarówno przepisy lokalne, jak i będące ponad nimi przepisy federalne. Płaci się zatem podatki, które narzuca nam stan, podatki, które narzuca nam hrabstwo i podatki, których wymaga od nas państwo. Wszyscy obywatele podlegają pod IRS (Internal Revenue Service) i mogą korzystać z wielu podatkowych ulg i udogodnień. Internal Revenue Service to odpowiednik polskiej Izby Skarbowej. Urząd zajmuje się egzekucją podatków federalnych i posiada specjalne przywileje, które pozwalają mu bez wyroku sądowego zablokować konto bankowe podatnika i ściągnąć zaległe podatki.
W Ameryce tak samo, jak w Polsce, istnieje obowiązek składania corocznych zeznań za każdy rok podatkowy, który trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Ostatnim dniem składania deklaracji jest 15 kwietnia. Podatek dochodowy płacony na rzecz państwa jest głównym źródłem funduszy rządu federalnego. Z niego utrzymuje się cała administracja rządowa i armia Stanów Zjednoczonych. Do tego dochodzą jeszcze składki na Medicare i ubezpieczenia społeczne, z których finansuje się system ubezpieczeń medycznych i społecznych, czyli emerytury dla seniorów i pomoc dla osób potrzebujących. Jakie są najważniejsze podatki w USA, z których każdy obywatel rozlicza się praktycznie na co dzień? Jakie są najważniejsze podatki w poszczególnych stanach USA?
Najważniejsze podatki w USA
Podatki w USA są naprawdę różne. Istnieje wiele rodzajów podatków. Oczywiście nie jesteśmy w stanie opisać ich wszystkich, dlatego wyróżnimy kilka najważniejszych, z których rozlicza się każdy obywatel. Wyszczególnić należy przede wszystkim: podatek dochodowy, podatek od nieruchomości i podatek od sprzedaży.
Income Tax – Podatek dochodowy w USA
Pieniądze, które otrzymujemy z tytułu wykonywanej pracy lub prowadzonego biznesu to “dochód podlegający opodatkowaniu”, a więc pewna kwota wynagrodzenia zostaje potrącona i odprowadzana przez pracodawcę do skarbu państwa. Podatek dochodowy Income tax nakładany jest przez rząd federalny, władze stanowe, a niekiedy też i władze lokalne. Dzieli się zatem na trzy składowe:
Federal tax, czyli federalny podatek dochodowy
Podatek dochodowy Federal tax płacony na rzecz państwa jest głównym źródłem funduszy rządu federalnego. Pobierany jest bez względu na stan, a jego wysokość zależy od wysokości uzyskanego dochodu. Zasada jest zatem prosta – im więcej zarabiamy, tym więcej podatku płacimy. Stawki w roku 2021 wynoszą od 10-37%. Do tego dochodzą jeszcze składki z tytułu FICA (Federalnej Ustawy o Składkach Ubezpieczeniowych), z których finansuje się system ubezpieczeń społecznych i medycznych dla emerytów i osób najbardziej potrzebujących. Na ten cel pracownikom potrąca się 7,65% dochodu, a drugie tyle odprowadza pracodawca. Osoby samozatrudnione płacą całość 15,3%, ale część z tego zalicza się jako koszt prowadzenia działalności. Według Internal Revenue Service tabela opłat Federal tax wygląda następująco:
10% | $0 – $9,875 | 10% dochodu podlegającego opodatkowaniu |
12% | $9,876 – $40,125 | $987.50 plus 12% od kwoty powyżej $9,875 |
22% | $40,126 – $85,525 | $4,617.50 plus 22% od kwoty powyżej $40,125 |
24% | $85,526 – $163,300 | $14,605.50 plus 24% kwoty powyżej $85,525 |
32% | $163,301 – $207,350 | $33,271.50 plus 32% kwoty powyżej $163,300 |
35% | $207,351 – $518,400 | $47,367.50 plus 35% kwoty powyżej $207,350 |
37% | $518,401 i więcej | $156,235 plus 37% kwoty powyżej $518,400 |
State tax, czyli stanowy podatek dochodowy
W większości stanów USA oprócz federalnego podatku dochodowego Federal tax pobierany jest jeszcze drugi podatek dochodowy State tax. Podatek stanowy State tax jest oddzielnym bytem i nakładają go tylko niektóre samorządy stanowe, najczęściej na podstawie podatku dochodowego. To obciążenie finansowe nie dotyczy Teksasu, Florydy, Alaski, Południowej Dakoty, Nevady, Wyoming i stanu Waszyngton.
Local tax, czyli lokalny podatek dochodowy
Następnym obciążeniem jest lokalny podatek dochodowy Local tax, który nie podlega zwrotowi i zostaje przeznaczony m.in. na służbę zdrowia, lokalną policję i edukację. Pod Local tax uwzględnić należy też m.in. The Property tax czy Real estate tax, które pobierane są od wartości nieruchomości. Konstytucja Stanów Zjednoczonych pozwala stanom na ustanowienie innej taryfy podatkowej na paliwo, podatku nieruchomości czy podatku od sprzedaży.
Real estate taxes – Podatek od nieruchomości w USA
Real estate tax to podatek własnościowy, który płacimy za każdą posiadaną nieruchomość. Podatki od nieruchomości płacą właściciele domów, budynków komercyjnych, gruntów czy mieszkań typu co-op. Co ciekawe, podatkowi mogą podlegać również samochody, łodzie i fabryki. Podatki te odprowadzane są zazwyczaj do władz lokalnych i stanowią ich główny dochód. Finansuje się z nich m.in. miejskie szkoły publiczne, straż pożarną czy instytucje odpowiedzialne za wywóz śmieci i oczyszczanie miasta. Stawki podatkowe różnią się w zależności od wartości danej nieruchomości i lokalizacji, gdyż są one ustalane indywidualnie przez władze lokalne. Podatki w poszczególnych stanach USA, a nawet hrabstwach, mogą więc różnić się od siebie. Oznacza to, że kupując dom w Pensylwanii, możemy zapłacić całkiem inną stawkę niż za taki sam dom w New Jersey, a opłata za dom w hrabstwie Westchester może być wyższa niż w hrabstwie Nassau, mimo że oba leżą w stanie New York.
Sales tax – Podatek od sprzedaży w USA
Zakupy w USA to czysta przyjemność. Tamtejsze towary słyną atrakcyjnej ceny i wysokiej jakości. A jak wygląda podatek VAT? Otóż podatku VAT w USA nie ma, ale istnieje Sales tax, czyli podatek od sprzedaży. Sales tax to podatek lokalny i państwowy, który dodawany jest do ceny produktu lub usługi. Tutaj również, każdy stan i rząd lokalny może działać na własną rękę i jego wysokość ustanowić indywidualnie. Stawki podatkowe bardzo różnią się od siebie nie tylko ze względu na lokalizację, ale też rodzaj towaru i jego wartość. Sales tax w dużej mierze zależy bowiem od typu i ceny usługi lub przedmiotu. Telewizor i elektronika mogą być opodatkowane według jednej stawki, odzież, obuwie i kosmetyki według drugiej, a obiad w restauracji czy produkty spożywcze jeszcze innej. W niektórych stanach stawki na poszczególne dobra wynoszą np. 8% czy 10% ceny towaru. W przypadku kupna samochodu możemy podatku uniknąć, jeśli zadeklarujemy, że auto zostanie natychmiast wywiezione za granicę. Dealer może jednak żądać podania danych firmy transportowej, która ma wywieźć samochód.
Trzeba również pamiętać, że podatek od sprzedaży płaci się na ostatnim etapie obrotu towarami, więc ceny, które widnieją w sklepach na metkach, to ceny netto, bez podatku. Podatek doliczany jest dopiero przy kasie. Dlatego też np. w Pensylwanii, za komputer w cenie $999, zapłacimy ostatecznie $1,058.94, gdyż zostanie doliczone 6% podatku za sprzęt elektroniczny. W Nowym Jorku za towar o wartości $99.99 możemy zapłacić $108.24. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli pchamy wózek wypełniony po brzegi… Lepiej wiedzieć i uniknąć zaskoczenia. Jednym z najlepszych miejsc na robienie zakupów jest np. stan Delaware, gdyż tam nie ma podatku od sprzedaży.
Wysokość podatków w poszczególnych stanach USA
USA to kraj składający się z wielu odrębnych stanów, które mogą ustalać własne reguły i własne prawo. Z tego też względu podatki w poszczególnych stanach USA bardzo różnią się od siebie. Różnica jest bardzo widoczna pod względem danin lokalnych. Podatki są tak zróżnicowane, jak i całe Stany!
Podatki w poszczególnych stanach USA:
- W Texasie płacimy podatek dochodowy tylko na rzecz państwa, do stanu płacić nie trzeba.
- Alaska również nie pobiera lokalnego podatku dochodowego, ale nalicza opłatę od wydobycia ropy i gazu.
- W Tennessee i New Hampshire nie płaci się podatków dochodowych od wypłaty, ale od zysków z akcji i obligacji.
- W Kalifornii oprócz składek federalnych pobiorą nam jeszcze 13,3% od wypłaty!
- Z kolei 37 stanów pozwala gminom lokalnym nakładać sumujące się podatki od sprzedaży. Wśród nich, jak na ironię – Alaska i Montana, które są wolne od podatku od sprzedaży!
- Dobrym przykładem sumujących się danin jest miasto Lake Providence w Luizjanie. Sam podatek od sprzedaży wynosi tam… 11,45%!
Stany z najwyższym podatkiem od sprzedaży:
- Tennessee – 9,55%
- Arkansas – 9,53%
- Louisiana – 9,52%
- Washington – 9,23%
- Alabama – 9,22%
Stany z najniższym podatkiem od sprzedaży:
- Alaska – 1,76%
- Oregon – 0%
- Delaware – 0%
- Montana – 0%
- New Hampshire – 0%
Stany z największym podatkiem dochodowym:
- California – 13,3%
- Hawaje – 11%
- New Jersey – 10,75%
- Oregon – 9,9%
- Minnesota – 9,85%
- Dystrykt Kolumbii – 8,95%
- New York – 8,82%
- Vermont – 8,75%
- Iowa – 8,53%
- Wisconsin – 7,65%
Stany bez podatku dochodowego:
- Wyoming
- Washington
- Texas
- South Dakota
- Nevada
- Florida
- Alaska
Podatki w poszczególnych stanach USA – podsumowanie
Sumując wszystkie podatki nałożone na obywateli, okazuje się, że Amerykanie płacą średnio 9,9% podatków stanowych i lokalnych. Wśród najwyżej opodatkowanych stanów znajduje się Nowy Jork, a jeden z najwyższych lokalnych podatków dochodowych narzuca Dystrykt Kolumbii. Podatnik płaci tam ponad $11,311 rocznie. Dodatkowym obciążeniem dla osób zarabiających powyżej 1 mln dolarów rocznie jest stanowy podatek 1%, przekazywany na zdrowie psychiczne mieszkańców.
Pięć stanów z najwyższymi dochodami z podatków per capita za rok fiskalny 2018 to:
- Nowy Jork – $9,829
- Connecticut – $8,494
- Północna Dakota – $7,611
- New Jersey – $7,423
- Hawaje – $7,332
Pięć stanów z najniższymi dochodami z podatków to:
- Tennessee – $3,286
- Alabama – $3,527
- Południowa Karolina – $3,705
- Mississippi – $3,767
- Arizona – $3,824