Polskie i międzynarodowe prawo jazdy – czy są ważne w USA?
Spis treści
Jeśli byłeś w Stanach Zjednoczonych, zauważyłeś zapewne, że osoby mieszkające tam na stałe, legitymują się najczęściej prawem jazdy. Mają je praktycznie wszyscy. Nawet ci, których nikt nigdy nie widział za kierownicą auta.
Jeśli wybierasz się w podróż do USA, warto pomyśleć o wypożyczeniu samochodu. Stany to bardzo duży i rozległy kraj, w którym najwygodniej jest poruszać się autem. Potrzebujesz oczywiście prawa jazdy… Pytanie tylko, jakiego?
Czy polskie i międzynarodowe prawo jazdy honorowane jest w USA? Czy możesz kierować samochodem w trakcie pobytu w USA na wizie turystycznej, posiadając tylko polskie prawo jazdy? Rozwiejemy Twoje wątpliwości i odpowiemy na te pytania.
Dokumenty tożsamości w USA
Podstawowym dokumentem tożsamości, jakim posługujemy się w Polsce, jest dowód osobisty. W Stanach Zjednoczonych nie ma jednolitego dokumentu, który obowiązywałby wszystkich obywateli we wszystkich stanach.
Wszelkie próby wprowadzenia dokumentu federalnego zakończyły się fiaskiem. Uznano to bowiem za przejaw totalitaryzmu i odebrano jako próbę ograniczenia wolności osobistej, zamach na niezależność stanów i próbę wprowadzania dyktatury rządu federalnego. To nie mogło się więc udać… Nie w USA!
Jedynym powszechnie akceptowanym dokumentem tożsamości w całych Stanach jest prawo jazdy, które w każdym stanie różni się wyglądem i paszport amerykański – Dokładnie w takiej kolejności. Aby przekroczyć granicę potrzebujesz paszportu, ale zaraz obok niego jednym z najważniejszych dokumentów w USA jest właśnie prawo jazdy. Czy może być polskie?
Czy polskie prawo jazdy jest ważne w USA?
Tak! Polskie prawo jazdy honorowane jest w USA. Możesz więc legalnie zasiąść za kierownicą samochodu w każdym stanie… Ameryki oczywiście 😉 Jest to możliwe na mocy umowy o ruchu drogowym, którą w 1949 roku w Genewie podpisała zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone.
Umowa zobowiązuje wszystkie stany Ameryki do akceptowania polskiego prawa jazdy jako uprawnienia do poruszania się po amerykańskich drogach.
Dokument pełni również funkcję identyfikacyjną ID, czyli dokumentu potwierdzającego tożsamość. Możesz się nim legitymować w przypadku kontroli drogowej czy potwierdzenia pełnoletności przy zakupie alkoholu lub wejścia do klubu. Ale…
Termin ważności polskiego prawa jazdy w USA
Polskie prawo jazdy posiada w USA taki sam termin ważności, jak Twoja wiza, którą otrzymałeś na przejściu granicznym od urzędnika imigracyjnego. Jeśli ważność wizy wygaśnie, a Ty pozostaniesz na terenie Stanów jako nielegalny imigrant – czego absolutnie nie polecamy – to Twoje prawo jazdy również straci swoją ważność.
Nie będziesz mógł posługiwać się nim jako uprawnienia do prowadzenia auta, ale wciąż pozostanie pełnowartościowym dokumentem ID.
Międzynarodowe Prawo jazdy w USA – czym jest i kto go potrzebuje?
Międzynarodowe pozwolenie na kierowanie pojazdem, które potocznie nazywamy międzynarodowym prawem jazdy, jest w rzeczywistości jedynie dokumentem uzupełniającym. Pomaga on w prawidłowym tłumaczeniu informacji zawartych w oryginalnym prawie jazdy, ale nie jest on akceptowany jako samodzielny dokument.
Ani jako uprawnienie do prowadzenia pojazdu, ani jako identyfikator. Międzynarodowe prawo jazdy muszą mieć osoby legitymujące się dokumentem wydanym w kraju, który nie posługuje się alfabetem łacińskim.
Najlepszym przykładem będzie tu Rosja, Grecja, Japonia, Tajlandia czy Chiny. Do oryginalnego prawa jazdy wymaga się wówczas dołączenia dokumentu uzupełniającego, w celu ułatwienia prawidłowej identyfikacji osoby oraz posiadanych przez nią uprawnień.
W USA potrzebują go jedynie osoby pochodzące z krajów, które nie podpisały umowy w Genewie. Oficjalnie wystarczy nam więc polskie prawo jazdy, ale jednak warto je mieć – na wszelki wypadek. Każdy ze stanów USA posiada swoje własne regulacje dotyczące przepisów drogowych, które również ulegają zmianom. Choć dokument nie jest oficjalnie wymagany, to jednak często rekomenduje się jego posiadanie.
Jeśli zdecydujesz się wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, pamiętaj również, że na terenie USA jest ono ważne tylko przez rok od daty wystawienia. Po upływie tego terminu nie można go przedłużyć, lecz należy ponownie złożyć wniosek o nowy dokument.