Ubezpieczenie do USA – jak wybrać odpowiednie?

Wyjeżdżając na urlop do USA, każdy z nas z góry zakłada, że będzie zwiedzał, świetnie się bawił i bezpiecznie wróci do domu. Trzymamy kciuki i wierzymy, że tak właśnie będzie! Musimy jednak wziąć pod uwagę również choroby, wypadki i wydarzenia losowe.

Warto więc wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do USA, które pomoże nam uniknąć przykrych i bardzo kosztownych niespodzianek. W Stanach Zjednoczonych europejska karta EKUZ nie jest honorowana, a amerykańska służba zdrowia i koszty leczenia są naprawdę bardzo drogie!

Przy kosztach, jakie i tak ponosisz na sam wyjazd, ubezpieczenie turystyczne nie będzie wielkim wydatkiem, ale może okazać się wielkim wybawieniem!

Jak funkcjonuje służba zdrowia
i ubezpieczenie zdrowotne w USA?

System ubezpieczeń zdrowotnych w USA działa zupełnie inaczej niż w Polsce. W Stanach nie ma czegoś takiego jak nasze polskie NFZ. Pracodawca nie ma zwykle obowiązku odprowadzania składki ubezpieczeniowej za pracownika i co więcej, ubezpieczenie zdrowotne wcale nie jest w USA obowiązkowe.

Obywatel może je sobie wykupić, ale nie musi. Jeśli chce, ma na to czas tylko od połowy listopada do połowy grudnia każdego roku. Jeśli nie wykupi, to nie będzie go miał przez cały rok. Jedyne wyjątki to zmiana sytuacji życiowej, np. wstąpienie w związek małżeński, rozwód lub narodziny dziecka.

W USA również to rodzic musi wykupić polisę swojemu dziecku. Jednak dla każdego Amerykanina ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ważne, gdyż doskonale zdaje on sobie sprawę z tego, ile kosztuje amerykańska opieka lekarska.

Obywatel posiadający polisę może korzystać z placówek, które współpracują z danym ubezpieczycielem, ale… polisa również nie pokrywa całości kosztów leczenia! Nawet idąc do lekarza pierwszego kontaktu, bardzo często trzeba jeszcze dopłacić ok. $40!

Ubezpieczenie do USA – czy jest potrzebne?

Jak widzisz, nawet obywatele amerykańscy nie leczą się za darmo. Turysta tym bardziej! A ile kosztuje leczenie w USA? Jeśli przeziębisz się podczas urlopu, za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacisz ok. $150.

Jeśli podczas wycieczki zacznie boleć Cię ząb lub wypadnie Ci plomba i udasz się do stomatologa, przygotuj się na koszt ok. $300 – $1000. Pomoc przy złamanej nodze wyniesie Cię ok. $4000.

A jeśli zdarzy się wypadek, potrzebny będzie chirurg i pobyt w szpitalu to otrzymasz rachunek nawet na $35000 – $100000! Imponujące sumy, prawda? I uwierz nam, nie chcesz ich przeliczać na złotówki… a już tym bardziej płacić z własnej kieszeni.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać do USA?

Suma ubezpieczenia jest kwotą, do której firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty leczenia, badań, zabiegów i ewentualnego transportu do Polski.

Wybierając określony wariant, pamiętaj, że jeżeli koszty ewentualnej opieki medycznej przekroczą wartość ubezpieczenia, to tę różnicę będziesz musiał pokryć sam. Dlatego szukaj ofert, w których proponowana jest jak najwyższa suma ubezpieczenia! To jest najważniejszy element polisy i tym powinieneś się kierować, podczas dokonywania wyboru.

Minimalna suma ubezpieczenia, jaką warto brać pod uwagę, powinna wynosić 200 000 PLN. Kwota 500 000 PLN zapewniłaby Ci jeszcze lepszą ochronę podczas podróży do USA. Niekiedy można też trafić na oferty proponujące pokrycie każdych kosztów ubezpieczenia, ale takie bezlimitowe polisy zdarzają się naprawdę bardzo rzadko.

Drugą ważną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, są też choroby przewlekłe. Jeśli takie schorzenie Cię dotyczy, to bardzo ważne, aby Twoja polisa również to uwzględniała. Najprościej mówiąc, wybierz ten wariant, który zawiera odpowiednie dla Ciebie pakiety i zabezpieczenia!

Kolejną ważną rzeczą jest:

  • Assistance (ASS), które zapewnia np. pokrycie kosztów Twojego ewentualnego transportu do kraju.
  • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), czyli zabezpieczenie finansowe, które zostanie wypłacone jako rekompensata za takie urazy jak złamania, a także zapewnia wypłatę odszkodowania pieniężnego Twojej rodzinie w przypadku Twojej śmierci.
  • Ubezpieczenie OC, które pokryje koszty i zabezpieczy Cię na wypadek, gdybyś to Ty z własnej winy wyrządził komuś krzywdę lub spowodował komuś straty materialne.

Ile kosztuje ubezpieczenie do USA?

Ceny ubezpieczeń turystycznych do USA są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. W Polsce najniższe ceny takiego ubezpieczenia turystycznego do USA wynoszą ok. 55 zł dla 1 osoby za tydzień, 110 zł za dwie osoby oraz ok. 220 zł dla całej rodziny.

Oczywiście każdy ubezpieczyciel proponuje własne stawki, jednak zawsze są to koszty bardzo niskie, w porównaniu z tymi, które trzeba by było ponieść za ewentualną opiekę medyczną w Stanach Zjednoczonych.