Visitax – nowy podatek dla turystów odwiedzających Meksyk

Podróże do USA nadal są utrudnione ze względu na pandemię COVID-19. Dlatego też jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych stał się ostatnio Meksyk. Meksyk jako jeden z niewielu krajów wciąż przyjmuje gości bez żadnych obostrzeń związanych z koronawirusem, więc władze najbardziej turystycznego stanu Quintana Roo postanowiły to wykorzystać i nałożyły nowy podatek Visitax. Kto powinien zapłacić Visitax? W których rejonach Meksyku musimy zapłacić nowy podatek? Czy trzeba posiadać szczepienie na COVID-19, aby wjechać do Meksyku?

W których rejonach Meksyku musimy zapłacić Visitax?

Tulum, Playa del Carmen czy Cancun to dziś jedne z najpopularniejszych kurortowych miejscowości w Meksyku i to właśnie w tym regionie obowiązuje nowy podatek Visitax. Kongres meksykańskiego stanu Quintana Roo, gdzie znajdziemy najpopularniejsze karaibskie kurorty i ośrodki turystyczne, zdecydował bowiem o wprowadzeniu nowego podatku dla turystów z zagranicy. Od 1 kwietnia 2021 r. wszyscy zagraniczni turyści odwiedzający region muszą uiścić podatek turystyczny.

Oczywiście każda dodatkowa opłata czy konieczność wydania dodatkowych pieniędzy nie jest przez nas mile widziana, lecz w stosunku do całkowitych kosztów wakacji w Meksyku, taka opłata nie nadszarpnie mocno naszego budżetu. Nowy podatek turystyczny jest bowiem jednorazowy i wynosi symboliczne 224 MXN, co w przeliczeniu daje około 43 złote. Zezwolenie na pobyt wydawane przez meksykańskie władze państwowe, ważne jest przez cały okres naszego pobytu w Quintana Roo.

Kto powinien zapłacić?

Podatek turystyczny pobierany przez stan Quintana Roo w Meksyku obowiązuje każdego gościa zagranicznego, który odwiedza stan w celach turystycznych. W ten sposób władze regionu chcą zyskać pieniądze na reaktywację i wsparcie branży turystycznej, która bardzo ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Szacuje się, że region może w ten sposób uzyskać nawet 600 mln MXN. Nowe zasady dotyczą jedynie osób dorosłych, co znaczy, że za najmłodszych członków rodziny nie musimy dopłacać. Również osoby przyjeżdżające na studia, do pracy lub w celu innym niż turystyczny, nie muszą płacić podatku Visitax.

Ile trwa opłacenie i otrzymanie potwierdzenia Visitax?

Jak zapłacić nowy podatek, aby oszczędzić sobie czasu, zachodu i formalności? Możliwości jest wiele. Podatek zapłacimy poprzez dedykowaną stronę internetową Visitax, w automacie na lotnisku w Cancun albo podczas rezerwowania wyjazdu zorganizowanego. Można opłacić go od razu jeszcze przed przyjazdem do Meksyku, w momencie przekraczania granicy, lub ewentualnie podczas pobytu na wakacjach. Jeśli preferujemy spokojny wypoczynek i relaksujące wakacje, lepiej zapłacić od razu. W przeciwnym razie musimy pamiętać o tym, aby uiścić podatek jeszcze przed powrotem, a podczas urlopu nie zawsze mamy do tego głowę.

Aby ułatwić nam uiszczenie opłaty, meksykański Sekretariat Finansów i Planowania wprowadził system Visitax. Jest to specjalna strona internetowa, na której każdy podróżny może wypełnić odpowiedni formularz i wpłacić wymaganą kwotę. Jest to bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Trzeba tylko podać nazwisko, wiek, datę wyjazdu i numer paszportu, każdej osoby, która z nami podróżuje. Następnie podać dane niezbędne do realizacji płatności elektronicznej. Proces naliczania i opłacania podatku trwa około 5 minut. Potwierdzenie wpłaty otrzymamy na adres e-mail w ciągu kilku minut. Wszystko, czego potrzebujemy to ważny paszport, e-mail i karta kredytowa lub konto Paypal. Prawda, że niewiele?

Czy za dzieci również trzeba zapłacić Visitax?

Każda rodzina lub grupa podróżujących razem osób może zapłacić podatek łącznie, jednym przelewem. W systemie trzeba jednak podać dane każdego podróżującego. Podatek Visitax obowiązuje tylko turystów, którzy ukończyli 4. rok życia, więc za dzieci poniżej 4 lat nie musimy płacić podatku turystycznego.

Czy trzeba posiadać wydrukowaną wersję Visitax?

Potwierdzenie uiszczenia wpłaty z tytułu podatku Visitax zostanie wysłane na podany we wniosku adres e-mail. Mimo to zawsze lepiej jest przygotować drukowaną kopię potwierdzenia i schować ją razem z innymi dokumentami potrzebnymi w podróży. Dowód zapłaty za każdego podróżnego trzeba będzie okazać przy wyjeździe z Meksyku podczas kontroli bezpieczeństwa lub przed wejściem na pokład samolotu. Pamiętaj, że jeśli coś pójdzie nie tak i nie uda Ci się wydrukować potwierdzenia lub zapłacić stanowego podatku turystycznego Quintana Roo, zawsze możesz liczyć na pomoc pracowników lotniska.

Czy obecnie trzeba posiadać szczepienie na COVID-19, aby wjechać do Meksyku?

Meksyk jest jednym z nielicznych krajów, które do tej pory przyjmują turystów z otwartymi ramionami. Nie nałożono na gości żadnych obostrzeń, a zatem przed przyjazdem do Meksyku nie musimy robić testów na COVID-19 i nie musimy obawiać się kwarantanny. Władze Meksyku nie wymagają od podróżnych negatywnego wyniku testu ani certyfikatu szczepienia. Pamiętaj jednak, że w zależności od stanu docelowego, mogą zostać wprowadzone lokalne ograniczenia. Na przykład we wspomnianym wyżej stanie Quintana Roo, obowiązywać mogą krótsze godziny pracy, ograniczenia ruchu i limit korzystania z transportu publicznego.