Wiza pracownicza do USA – jak ją uzyskać? Formalności i potrzebne dokumenty
Spis treści
Wielu Polaków wyjeżdża z kraju, licząc na rozpoczęcie nowego, lepszego życia. Emigrujemy, przede wszystkim, ze względu na lepsze zarobki i życie na wyższym poziomie. Najczęściej wybieramy Wielką Brytanię, Niemcy czy Holandię, jednak wciąż wiele osób marzy, o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych. Niestety, jest to o wiele trudniejsze, niż wyjazd do krajów europejskich.
Aby zacząć nowe życie w USA, nie wystarczą same chęci i paszport, gdyż legalna praca w Stanach Zjednoczonych, wymaga pozwolenia na pracę. A żeby to pozwolenie uzyskać, najpierw potrzebujemy odpowiedniej wizy pracowniczej. Jak załatwić sobie legalną pracę w USA?
Wiza ESTA a praca w USA
Od listopada 2019 roku Polska dołączyła do ruchu bezwizowego. Wiele osób sądzi, że dzięki temu, możemy teraz podróżować do USA bez ograniczeń, zostać tam, tak długo jak chcemy, a nawet zamieszkać i podjąć legalną pracę. Niestety, jest to błędne przekonanie.
Ruch bezwizowy, umożliwia nam podróżowanie do Stanów, bez konieczności posiadania tradycyjnej wizy i osobistej rozmowy z konsulem. Musimy dokonać jedynie elektronicznej rejestracji, by uzyskać autoryzację wyjazdu i wizę ESTA, która daje nam możliwość pobytu w USA, w celach turystycznych i biznesowych, do 90 dni! Jednak, co najważniejsze, wiza ESTA nie daje nam prawa do podjęcia legalnej pracy w USA! Zarówno pobyt przekraczający 90 dni, jak i podjęcie pracy lub nauki na terenie Stanów, nadal wymaga odpowiedniej wizy, wydanej przez konsula w ambasadzie lub konsulacie.
Wiza pracownicza do USA – rodzaje wizy pracowniczej USA
Wiele osób kuszą wysokie zarobki w USA, aby jednak rozpocząć legalną pracę, konieczna jest wiza pracownicza do USA. Uzyskanie jej wymaga czasu i dopilnowania wielu formalności. Nie jest to łatwe, ale – możliwe! Istnieją różne rodzaje wiz do USA, a między innymi 5 wiz pracowniczych do USA, które przedstawiamy poniżej.
WIZA H-1B (zawody specjalistyczne)
Ta wiza pracownicza do USA, przeznaczona jest dla osób, które posiadają wysokie kwalifikacje i tytuł, co najmniej licencjata zawodu specjalistycznego. Profesje zawodów specjalistycznych, określa zaś USCIS. Ta wiza wymaga, przede wszystkim, otrzymania oferty od pracodawcy, który zdecyduje się nas zatrudnić i sponsorować naszą aplikację wizową. Przyszły pracodawca zobowiązany jest do złożenia petycji w Urzędzie Imigracyjnym i przedstawienia warunków umowy. Cały proces jest bardzo trudny i czasochłonny. Trwa co najmniej kilka miesięcy. Wiza ważna jest niecałe 3 lata, jest możliwość przedłużenia jej o kolejne 2 lata i można zmienić pracodawcę w ramach ważności wizy. Nie można niestety, zagwarantować pracy współmałżonkowi.
WIZA H-2B (pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani)
Ta wiza jest dla pracowników w zawodach, na które jest największe zapotrzebowanie, ale pracodawca, przed złożeniem petycji w naszej sprawie, musi udowodnić, że bardzo długo publikował ofertę pracy i uzyskać z Departamentu Pracy zaświadczenie, że w USA brakuje pracowników wykonujących ten konkretny rodzaj pracy. A to nie będzie łatwe.
Wiza H-3 (staż)
Wiza dla osób udających się do USA, na maksymalnie 2-letni staż zorganizowany przez pracodawcę, ale w innej dziedzinie niż nasze wykształcenie. Za staż można otrzymywać wynagrodzenie, ale nie może być to staż dostępny w kraju, z którego pochodzi stażysta.
Wiza L-1 (pracownicy oddelegowani do oddziału firmy)
To wiza dla pracowników firm, które mają centralę, bądź filię w Stanach. Wystarczy, co najmniej roczne zatrudnienie w firmie i decyzja pracodawcy o przeprowadzeniu transferu. To najlepsza i najwygodniejsza opcja, by podjąć pracę w USA, tym bardziej, że można również ubiegać się o wizę dla najbliższej rodziny, z pozwoleniem na pracę dla małżonka i naukę dzieci.
WIZA O
Wiza dla osób szczególnie uzdolnionych – w nauce, sztuce, biznesie, sporcie, a także kinematografii i innych dziedzinach. Wymagania są jednak niezwykle wysokie. Niezbędne jest udowodnienie swoich osiągnięć, opinia środowiska, oraz udział przyszłego pracodawcy, gdyż nie ma możliwości samodzielnego ubiegania się o tę wizę. Wiza jest ważna max. 3 lata.
Jak dostać wizę pracowniczą do USA – formalności i potrzebne dokumenty
W większości przypadków, zanim zaczniesz ubiegać się o wizę pracowniczą, musisz już mieć pracodawcę, który zdecydowany jest Cię zatrudnić. Pracodawca, nie wcześniej niż 6 miesięcy przed proponowaną datą rozpoczęcia pracy, musi złożyć w Twojej sprawie formularz I-129. W pierwszej kolejności, formularz musi zostać zatwierdzony przez Urząd Imigracyjny (USCIS), a kiedy pracodawca otrzyma potwierdzenie, w postaci formy I-797, wtedy dopiero Ty, możesz poczynić kolejne kroki:
- skompletować dokumenty
- złożyć elektroniczny wniosek DS-160, który w przypadku ubiegania się o każdy rodzaj wizy nieimigracyjnej, wygląda tak samo.
- uiścić opłaty urzędowe (osoby ubiegające się o wizę L-1, na podstawie petycji ogólnej, muszą wnieść dodatkową opłatę związaną z zapobieganiem i wykrywaniem nadużyć)
- umówić się rozmowę z konsulem,
Podczas rozmowy z konsulem, niezbędne będą dokumenty:
- potwierdzenie złożenia wniosku DS-160,
- ważny paszport,
- zdjęcie (5cm x 5 cm) z ostatnich 6 miesięcy,
- potwierdzenie opłat urzędowych,
- numer wydrukowany na zatwierdzonej petycji I-129, w celu weryfikacji.
- kopia formularza I-797 oraz 3 kopie formularza I-129S, w przypadku osób ubiegających się o wizy L-1.
Wnioski o wizę H, L i O, ambasada może rozpatrywać, maksymalnie 90 dni przed zatwierdzoną datą zatrudnienia, podaną w I-797. W związku z tym, wiza pracownicza do USA, zostanie Ci przyznana, nie wcześniej niż 3 miesiące przed pierwszym dniem zatrudnienia. Pamiętaj jednak, że Ty, ze względu na przepisy federalne, możesz wjechać na teren Stanów, nie wcześniej niż 10 dni przed datą rozpoczęcia pracy, podaną na formularzu I-797.