Wschodnie wybrzeże USA – co warto zobaczyć?

Wschodnie wybrzeże USA kojarzy nam się głównie z Nowym Jorkiem. Zamykamy oczy i widzimy Manhattan, Time Square, Brooklyn Bridge i drapacze chmur… NYC to bez wątpienia największa atrakcja wschodniego wybrzeża USA, ale nie jedyna! Północno-wschodnie Stany Zjednoczone mają nam wiele do zaoferowania… Co warto zobaczyć?

Co zobaczyć na wschodnim wybrzeżu USA? Jak ułożyć plan zwiedzania?

Planując podróż za ocean, pamiętaj, że świat nie kończy się na Nowym Jorku. Północno-wschodnie Stany Zjednoczone kryją w sobie wiele atrakcji, a wśród priorytetów warto umieścić Chicago, Detroit, Niagara Falls, Boston, Waszyngton… i więcej, jeśli tylko czas na to pozwoli!

Przyda się plan zwiedzania, gdyż co najważniejsze, nie wolno wciskać na siłę kolejnych atrakcji i nie układać planu co do minuty. Nie damy rady zobaczyć wszystkiego! Nie damy rady w 2 tygodnie objechać całych Stanów! To nie wypali! Zamiast stresować się zbyt napiętym grafikiem zwiedzania, pozwólmy sobie na chwilę wytchnienia. Na niektóre miejsca warto zarezerwować więcej czasu, bo przy okazji trafimy na wiele ciekawych miejsc, których nie mamy na liście naszych marzeń! Później możemy żałować, że nie zwiedziliśmy ich dokładniej. Dlatego przed podróżą warto wyznaczyć priorytety, które koniecznie chcemy zobaczyć. Warto skorzystać z naszej propozycji wyprawy po wschodnim wybrzeżu USA. Co warto odwiedzić?

Główne miasta na północno-wschodnim wybrzeżu USA, które warto odwiedzić:

  • Chicago
  • Detroit
  • Niagara Falls
  • Boston
  • Nowy Jork
  • Filadelfia
  • Waszyngton

Chicago stolica amerykańskiej Polonii…

Podróż warto zacząć od Chicago, gdyż jest to miasto, gdzie mieszka liczna Polonia. Jest to więc najbardziej przystępne miasto pod względem cen i dostępności lotów. Chicago położone jest nad brzegiem jeziora Michigan. Znajdziemy tam bardzo zróżnicowane dzielnice o różnym standardzie – od luksusowych, bogatych amerykańskich przedmieść, po ubogie slumsy.

Najpopularniejszym miejscem wśród Polaków jest Avondale, dzielnica w północno-zachodniej części miasta, potocznie nazywana Jackowem. Nazwa Jackowo pochodzi od znajdującego się tam polskiego kościoła św. Jacka. Dziś ciężko tam sprawdzić, jak radzą sobie nasi rodacy na emigracji. W Jackowie… mieszka już bardzo mało Polaków. Warto jednak pojechać i zajrzeć na polską dzielnicę.

Niekoniecznie nas zachwyci i na pewno nie zrobi na nas takiego wrażenia jak centrum Chicago! W centrum panuje cudowna atmosfera wielkiego miasta, którą dobrze znamy z filmów! W Chicago zdecydowanie warto spędzić co najmniej kilka dni.

Warto zwiedzić Art Institute of Chicago, Chicago Cultural Center i Chicago Theatre. Warto zobaczyć Cloud Gate, czyli charakterystyczną kroplę rtęci lub jak kto woli – fasolkę, fontannę Crown Fountain i fontannę Buckinghama, znaną z serialu „Świat według Bundych”.

Oprócz tego obowiązkowy jest spacer po Magnificent Mile, czyli najbardziej prestiżowej ulicy Chicago i przejażdżka kolejką Loop. Z urlopu musimy też przywieźć zachwycające fotografie miasta z Willis Tower. Warto też zajrzeć do wesołego miasteczka Navy Pier i Parku Lincolna, w którym mieści się bezpłatne Zoo. Na pewno będzie ono wielką frajdą dla dzieci.

Detroit owiane sławą najbardziej zrujnowanego miasta w USA…

Wyruszając w stronę Wodospadu Niagara, warto  przy okazji odwiedzić Detroit, które leży tuż przy granicy z Kanadą. Znajduje się ono około 4,5 godziny jazdy od Chicago. Detroit to rodzinne miasto słynnego “ciemnoskórego rapera o białej skórze”… Eminema! Ma ono bardzo ciekawą historię.

Niegdyś Detroit było bardzo rozwiniętym miastem w Stanach. Mieściły się tam liczne ośrodki przemysłowe, firmy finansowe i potężne koncerny samochodowe – Ford Motor Company, General Motors i Chrysler. Miasto przeżywało lata swojej świetności, po którym nadszedł niestety spektakularny upadek… Od tamtej pory Detroit uchodzi za najbardziej zrujnowane miasto w USA. Mimo wszystko warto je odwiedzić i spędzić tam kilka dni.

Koniecznie trzeba odwiedzić Fox Theatre, Stadion Detroit Tigers i siedzibę General Motors, które pracuje nad odbudową metropolii. Warto przespacerować się kilkoma pustymi ulicami i zobaczyć mieszczący się 45 minut drogi od Detroit kampus Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor.

Wodospad Niagara po kanadyjskiej stronie…

Z Detroit do Niagara Falls mamy do pokonania 4 godziny jazdy przez pola i lasy. Widoki nie będą zbyt ekscytujące, ale kiedy tylko dotrzemy na miejsce, usłyszymy niesamowity huk lecącej wody… Amerykanie i Kanadyjczycy od lat spierają się o to, po której stronie rozpiera się ciekawszy widok na Wodospad Niagara… chodzą słuchy, że po kanadyjskiej.

Niagara Falls to bardzo turystyczna miejscowość, która jest niczym mniejsze Las Vegas! Centrum jest zawsze zatłoczone, pełne restauracji, kasyn i kolorowych neonów. Wodospad warto zobaczyć zarówno w dzień, jak i w nocy! Nocą rzeka oświetlona jest kolorowymi światłami, dzięki czemu rozbryzgująca się woda tworzy niebywały efekt.

Warto wybrać się w rejs statkiem i udać się na wieżę Skylon Tower, z której rozciąga się przepiękny widok na rzekę i wodospad. Tylko pamiętajcie, aby się ciepło ubrać! Nad Niagarą można zmarznąć, a do Bostonu jest jeszcze 8 godzin jazdy…

Europejski Boston z Uniwersytetem Harvarda

Po bardzo amerykańskim Chicago, w Bostonie poczujecie się jak w Europie! Króluje tam niska zabudowa z czerwonej cegły, europejska atmosfera i architektura. Oczywiście odwiedzić musimy Szlak Wolności, czyli 4-kilometrową trasę The Freedom Trail, która prowadzi przez stare i nowe dzielnice Bostonu.

Trasa oznaczona jest czerwoną linią cegieł i dociera do 16 historycznych miejsc, takich jak Old State House, z którego odczytano Deklarację Niepodległości. Oprócz tego warto pojechać na kampus Uniwersytetu Harvarda, wieżę widokową w Prudential Tower… i targ rybny! Lepszych owoców morza na pewno nigdzie nie znajdziecie! Z Bostonu wyruszamy w 4-godzinną trasę do Nowego Jorku!

Nowy Jork – szczyt podróżniczych marzeń

Nowy Jork ma w sobie niesamowitą energię! To miasto zachwyca, olśniewa i wprawia w konsternację. Albo pokochasz je całym sercem, albo znienawidzisz… Nowy Jork trzeba bowiem czuć i rozumieć. 3 dni to absolutne minimum… ale nawet tydzień nie wystarczy, aby się tym miastem nacieszyć i wszystko w nim zobaczyć. Jeśli Nowy Jork znajduje się na liście Waszych marzeń, nawet po realizacji wciąż tam pozostanie…

Nowy Jork trzeba zobaczyć zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, ale na darmo wypatrywać na ulicach eleganckich kobiet w szpilkach od Jimmy’ego Choo. Koniecznie trzeba pospacerować po 5th Avenue, Central Parku, Chinatown, artystycznym SoHo, Union Square i przemierzyć Most Brooklyński. Trzeba odwiedzić Financial District, Wall Street, wybrać się na Broadway, do Muzeum Historii Naturalnej, MOMA i zwiedzić turystyczne, znienawidzone przez mieszkańców Time Square.

Koniecznie trzeba popłynąć na Staten Island, aby podziwiać widok na Dolny Manhattan i Statuę Wolności. Warto wjechać na taras widokowy Top Of The Rock na Rockefeller Center, z którego rozciąga się panorama na całe miasto. Nie wolno pominąć także World Trade Center, gdzie znajdują się dziś fontanny upamiętniające ofiary zamachu 9/11. Manhattanu nie da się przejść wzdłuż i wszerz ani zwiedzić wewnątrz Statuy Wolności… chyba że zabukujesz bilety pół roku wcześniej.

Filadelfia dla miłośnika historii USA…

Szkoda przejechać tuż obok pierwszej stolicy Stanów Zjednoczonych i ani na chwilę do niej nie zajechać. Filadelfia to gratka dla miłośnika historii USA, ale warto tu zajrzeć choćby ze względu na architekturę i schody przed Muzeum Sztuki, po których biegał niegdyś Rocky Balboa.

Dziś znajduje się tam posąg filmowej postaci. Warto zaplanować również spacer po Narodowym Historycznym Parku Niepodległości, gdzie mieszczą się słynne symbole, takie jak budynek Independence Hall, Dzwon Wolności czy Rezydencja Benjamina Franklina.

Prócz tego warto zajrzeć pod ratusz, siedzibę Fox TV i udać się na wzniesienie, z którego jawi się charakterystyczny filadelfijski widok na Boathouse Row. Pospaceruj też ulicami miasta, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością, zanim wyruszysz w 2,5-godzinną drogę do Waszyngtonu…

Waszyngton, czyli ramię w ramię z Prezydentem USA…

W Waszyngtonie można zobaczyć Biały Dom, Kapitol, gmach biblioteki kongresu i pomniki dawnych prezydentów. Pomnik Waszyngtona położony jest na wzgórzu, z którego rozpościera się panoramiczny widok na całe miasto. Kawałek dalej znajduje się Park Pamięci II Wojny Światowej i marmurowa statua Lincolna, a po drugiej stronie znajdziemy Memorial Thomasa Jeffersona.

Na zwiedzanie Waszyngtonu wystarczy nam jeden dzień. Na pewno zdążymy pochodzić ulicami miasta, które zachwyci nas porządkiem i piękną architekturą. Jeśli jednak chcielibyśmy zwiedzić wnętrze Kapitolu, Białego Domu, Narodową Galerię Sztuki i wiele innych mieszczących się tu muzeów, wtedy z pewnością potrzebujemy więcej czasu…