Wycieczka do USA na własną rękę. Jak się przygotować?

Planujesz zwiedzić USA na własną rękę? To dobry pomysł. Zauważcie, że stosunkowo niewiele biur podróży oferuje wycieczki do USA! Tak naprawdę Stany Zjednoczone o wiele lepiej zwiedza się samodzielnie, na podstawie własnego planu! Jeśli nie wiecie jak się do tego zabrać i od czego zacząć, tu znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje jak powinna zostać przygotowana wycieczka do USA na własną rękę. Miłej lektury!

Wiza turystyczna do USA czy ESTA?

Aby wyjechać do USA w celach turystycznych, nie potrzebujemy już wizy! Zostały one oficjalnie zniesione w listopadzie 2019 roku, kiedy Polska dołączyła do programu Visa Waiver. Co to dokładnie oznacza?

Jeśli planujemy podróż w celach turystycznych lub biznesowych nie dłuższą niż 90 dni, wystarczy przed planowanym lotem wypełnić aplikację w systemie ESTA. Kiedy otrzymamy autoryzację, już nic nie stoi na przeszkodzie, aby wsiąść do samolotu za ocean! Pamiętajcie jednak, że również i w tym przypadku, ostateczną decyzję o wpuszczeniu nas do USA podejmuje urzędnik imigracyjny na przejściu granicznym – tu nic się nie zmieniło!

Koszty podróży do USA

Wyjazd do USA to dość duży wydatek! Jednak nie można jednoznacznie określić, ile kosztuje wyjazd do Stanów. Koszty zależą od wielu czynników, takich jak długość pobytu, liczba odwiedzonych miejsc i liczba osób. Jedno jest pewne – zanim kupisz bilety lotnicze, sporządź orientacyjny kosztorys całej wycieczki, uwzględniając:

 • opłata za rozpatrzenie wniosku o ESTA,
 • ubezpieczenie zdrowotne i od nieszczęśliwych wypadków,
 • bilety lotnicze,
 • zakwaterowanie lub camping,
 • wynajęcie auta z ubezpieczeniem i benzyna,
 • bilety wstępu do parków i obiektów turystycznych,
 • transport miejski,
 • wyżywienie,
 • opłaty za parkingi, autostrady i mosty,
 • dodatkowe pieniądze na zakupy i pamiątki.

Cała kwota wyniesie nie mniej niż kilkanaście tysięcy złotych – to pewne – lecz ile dokładnie, to zależy oczywiście od tego, co planujecie i na co się decydujecie. Jeśli będziecie spać pod namiotem i stołować się w mniejszych knajpach i fast foodach, zapłacicie o wiele mniej niż za noclegi w drogim hotelu w centrum miasta i jedzenie w drogich restauracjach.

Jedzenie  to  koszt ok. $50 – $100 dziennie na osobę. Do tego wypożyczenie auta, noclegi, nieplanowane wydatki i atrakcje, które wcale nie są tanie – np. jeden taras widokowy w Nowym Jorku to koszt ok. $40. Przygotujcie też dodatkową kwotę na zakupy!

Bilety lotnicze w zależności od przewoźnika i rodzaju połączeń to wydatek 2 -3,5 tys. złotych od osoby. Cena uzależniona jest od wielu czynników – oczywiście od klasy podróży, bagażu i rodzaju połączenia. Znaczenie ma również to, czy kupujemy bilety bezpośrednio, czy u pośrednika. Czasem warto skorzystać z wyszukiwarki tanich lotów.

Zaplanuj podróż odpowiednio wcześnie!

Samodzielne zorganizowanie takiego wyjazdu zajmuje dużo czasu, nawet kilka tygodni. Trzeba znaleźć bilety, noclegi, zrobić wstępne rozeznanie i plan podróży. O wielu rzeczach trzeba pomyśleć dużo wcześniej! Dlatego, zanim wsiądzie w samolot, warto sprawdzić aktualne przewodniki i oficjalne strony atrakcji, które zamierzacie odwiedzić. Warto zorientować się też jak wyglądają amerykańskie realia, przepisy drogowe i jakie są odległości do przejechania.

Wiele popularnych atrakcji turystycznych w USA cieszy się tak dużą popularnością, że bilety trzeba rezerwować wiele miesięcy przed wyjazdem! Takim miejscem będzie na pewno Statua Wolności w Nowym Jorku, Alcatraz w San Francisco, czy Upper Antelope. To samo dotyczy hoteli, miejsc na polach kempingowych i noclegów w parkach narodowych. Nie liczcie na to, że da się to załatwić na miejscu  –  niestety nie! Nie znajdą się 2 wolne bilety wstępu ani kawałek wolnego pola na namiot. Chyba że lubicie spontaniczne podróże, ale w takim razie przygotujcie się na naprawdę ekstremalną mega dawkę adrenaliny…

Jak zaplanować trasę podróży po USA?

Pamiętajcie, że Stany Zjednoczone to ogromny i bardzo zróżnicowany kraj. Nie zobaczycie w nim wszystko w ciągu jednego 2-tygodniowego wyjazdu! Nie starajcie się upychać na siłę! – To i tak nic nie da! Nie należy przeceniać swoich sił i możliwości, gdyż wakacje powinny być odpoczynkiem, a nie katorgą. Jak ułożyć trasę? Na co zwrócić uwagę?

 • Jeśli macie tylko 2 tygodnie, nie planujcie wycieczki autem ze wschodniego wybrzeża na zachodnie! To jest niemożliwe! Z Nowego Jorku do Los Angeles jedzie się autem ok. 2 doby… bez przerwy!
 • Sporządźcie listę miejsc, które koniecznie chcecie zobaczyć – Nowy Jork, Niagara, Wielki Kanion w Kolorado, Floryda?
 • Wrzućcie miejsca w google maps i połączcie punkty. Zobaczycie odległości, możliwe trasy i czas podróży. Google poinformuje Was również o różnicy czasu między stanami, gdyż w USA jest kilka stref czasowych.
 • Rozpiszcie trasę na każdy dzień, uwzględniając planowany czas na wszystkie atrakcje, postoje na trasie i posiłki – zobaczycie czy Wasz plan będzie wykonalny, czy też nie.
 • Korzystajcie z rad i wskazówek, które znajdziecie na grupach tematycznych, choćby na Facebooku. Pytajcie, korzystajcie z doświadczenia innych osób, dzielcie się obawami – niektóre wskazówki mogą być bardzo cenne. Jeśli ktoś mówi, że przejechał o połowę krótszą trasę, niż planujecie i prawie padł ze zmęczenia – weźcie to sobie do serca!
 • Weźcie pod uwagę korki, remonty, warunki pogodowe i podstępne żarty GPS-a, który pewnego dnia może zechcieć zrobić Wam psikusa i wyprowadzić Was w maliny… 😉

Przyjemnego planowania i udanej podróży!