Wynajem samochodu w USA – ile kosztuje i jak tanio wypożyczyć auto? Praktyczne rady
Spis treści
Wybierasz się do USA i planujesz wypożyczyć samochód? To bardzo dobry i pomysł! Ciężko jest bowiem zwiedzać Stany Zjednoczone bez auta, zwłaszcza jeśli marzy Ci się wycieczka objazdowa po najpiękniejszych amerykańskich parkach. W takiej sytuacji nie ma innej opcji jak tylko wynajem samochodu. Wypożyczenie samochodu w USA jest dzisiaj bardzo proste (prostsze niż kiedykolwiek!), a planując podróż odpowiednio wcześnie, można trafić na wyjątkowe okazje. Wiemy jednak, że robiąc to po raz pierwszy, możesz czuć się zagubiony, dlatego postanowiliśmy Ci trochę pomóc. Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad i kilka cennych wskazówek, abyś mógł uniknąć najczęstszych błędów i znaleźć dobry, tani, komfortowy wózek!
Wynajem samochodu w USA – jak to zrobić?
Wypożyczenie samochodu w USA jest bardzo łatwe i bardzo przystępne. Zastanawiasz się, co będzie do tego potrzebne? Aby wynająć auto w Stanach Zjednoczonych nie potrzeba wiele, zwykle wystarczy mieć zaledwie:
- prawo jazdy – najlepiej międzynarodowe, ale większość wypożyczalni honoruje też prawo jazdy polskie i paszport jako drugi dokument w celu potwierdzenia tożsamości.
- karta kredytowa lub debetowa (Visa, Mastercard),
- ukończone 25 lat.
Jeśli nie posiadasz ważnej karty kredytowej lub nie masz jeszcze 25 lat, to zapoznaj się dokładnie z regulaminem wypożyczalni aut. W tym biznesie jest bowiem duża konkurencja, więc niektóre firmy za dodatkową opłatą wypożyczają auta osobom, które ukończyły 19 lat. Ze znalezieniem wypożyczalni też nie ma zwykle większego problemu, gdyż przedstawiciela firmy spotkać możemy praktycznie w każdym hotelu. W ten sposób dopełnienie wszelkich formalności zajmuje chwilę, gdyż we wszystkim pomoże nam pracownik reprezentujący firmę. Najlepiej jednak przed podpisaniem umowy trochę się rozejrzeć i sprawdzić, na jakich warunkach wypożyczymy auto… przez internet.
Jak tanio wypożyczyć samochód w Ameryce?
Przedstawiciela wypożyczalni samochodowej znajdziemy praktycznie w każdym hotelu, lecz najlepiej szukać oferty w zakamarkach internetu. Internet to najlepsze miejsce na znalezienie dobrego auta w promocyjnej cenie. Rezerwacja online nic nie kosztuje i w razie potrzeby bezpłatnie się ją anuluje. Można więc zamówić samochód, będąc jeszcze w Polsce i lecieć do Stanów już na gotowe. Rezerwacja internetowa to w zasadzie zamówienie konkretnego modelu, terminu i ceny, bez zobowiązań i bez konsekwencji. Nic więc nie stoi też na przeszkodzie, by zabukować auto w kilku firmach od razu i ostatecznie skorzystać z najlepszej oferty. W ten sposób można upolować znakomite promocje i zaoszczędzić spore pieniądze. Anulowanie pozostałych rezerwacji i tak będzie bezpłatne, nie ma zatem powodów do zmartwień.
Wynajem samochodu w USA drogą internetową zawsze okazuje się najbardziej opłacalną opcją. Nawet jeśli nie szukaliście auta przed wylotem, warto to zrobić, będąc już w pokoju hotelowym. Oferty na stronach internetowych zawsze są bardzo bogate i bardziej atrakcyjne niż stacjonarnie. Cena, którą zapłacicie za wynajem auta w hotelu, będzie około 30% wyższa od tej z internetu.
Ile kosztuje wynajem samochodu w USA?
Ile kosztuje wynajem samochodu w Stanach Zjednoczonych? To wszystko zależy – od pakietu, umowy i kilku innych rzeczy. Po pierwsze wynajem auta można podzielić na trzy najpopularniejsze „systemy”:
- dzienna stawka + ograniczone darmowe mile,
- dzienna stawka + mile płatne za określoną stawkę,
- dzienna stawka + darmowe nieograniczone mile.
Cena wypożyczenia samochodu w USA jest zazwyczaj jasno określona, lecz do tego dochodzi jeszcze podatek i polisa ubezpieczeniowa. Cena ubezpieczenia jest wyliczana osobno dla klasy auta i oferty. To już nie zawsze jest jasne, gdyż jedne wypożyczalnie wymieniają wszystkie koszty w sposób szczegółowy, a inne podają tylko widełki i zakres cenowy. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, zawsze najlepszy będzie kontakt bezpośredni.
1. Ubezpieczenie
Wypożyczalnie oferują kilka rodzajów ubezpieczenia do wyboru, a poszczególne pakiety różnią się między sobą:
- CDW (Collision Damage Waiver) i LDW (Loss Damage Waiver) pokrywają odpowiedzialność finansową w razie wypadku, wandalizmu lub kradzieży samochodu. Ubezpieczenia CDW/LDW są zwykle połączone, lecz w zależności od firmy ubezpieczeniowej, mogą mieć inną nazwę oraz zakres. Koniecznie należy więc sprawdzić, co dokładnie obejmują, by nie było niespodzianek. Koszt to około $10-$20 dziennie, w zależności od wypożyczalni i wieku osoby wypożyczającej.
- SLP (Supplemental Liability Protection) nazywane tez SLI (Supplemental Liability Insurance) to dodatkowe ubezpieczenie odpowiedzialności wypadkowej o wartości do 1 miliona dolarów, które dla zagranicznych turystów powinno być już wliczone w cenę wynajmu. Koszt to ok. $10/dzień.
- PAI (Personal Accident Insurance) pokrywa wydatki medyczne i koszty leczenia, zarówno kierowcy, jak i każdego pasażera. Koszt polisy to ok. $5/dzień.
- PEC (Personal Effects Coverage) to ubezpieczenie, które pokrywa finansowo kradzież lub zniszczenie wyposażenia samochodu, lecz w większości przypadków nie jest ono konieczne, gdyż duplikuje inne ubezpieczenie. Koszt to ok. $7/dzień.
- Ubezpieczenie Roadside Assistance obejmuje wszystkie drobne awarie, naprawy i zdarzenia losowe, jakie mogą nam się przytrafić na drodze. To ubezpieczenie nazywane jest w Polsce „pomocą drogową”.
O ile ubezpieczenie SLI jest dla każdego turysty obowiązkowe, tak LDW, PAI i PEC to polisy opcjonalne i bardzo często zduplikowane. To propozycja dla osób wyjątkowo przezornych, które nie czują się pewnie, podróżując autem po Stanach Zjednoczonych. Jeśli zatem dla własnego spokoju i bezpieczeństwa potrzebujesz lepszego zabezpieczenia, to zastanów się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. Natomiast Roadside Assistance, czyli „pomoc drogowa” to też opcjonalna, lecz bardzo przydatna opcja. Jeśli nie jest ona od razu wliczona, to bardzo dobrze, aby została jednak wykupiona. Ubezpieczenie Roadside Assistance to wydatek stosunkowo nieduży, który może zaoszczędzić sporo pieniędzy w podróży. Holowanie auta z Alabamy czy Arizony może kosztować nawet $500, dlatego pomoc drogowa za niespełna $100, to znacznie lepsza opcja. Warto pamiętać również o ubezpieczeniu na światła, szyby i opony, gdyż są to najbardziej narażone na uszkodzenia części samochodu.
Łączny dzienny koszt ubezpieczenia samochodu to $15-$30. Przy 14-dniowej podróży oznacza to $210-$420, a w przypadku wynajęcia auta wyższej klasy należy się liczyć z wydatkiem ok. $1650. Na Alasce czy na Hawajach może to być nawet dwukrotnie więcej!
2. Podatek
Do atrakcyjnej z pozoru ceny wynajmu samochodu, musimy doliczyć również podatek, który wszyscy mają obowiązek płacić. Kwotę poznamy zaraz po zatwierdzeniu rezerwacji, więc cały koszt będzie nam wcześniej znany. Wysokość podatku zależy m.in. od klasy samochodu oraz danego regionu, albowiem poszczególne stany określają przepisy i podatki w sposób indywidualny. Dwutygodniowy wynajem SUV-a w Los Angeles kosztuje ok. $1000 należy spodziewać się dodatkowych 350$ podatku.
3. Paliwo w USA
Do kosztów wynajmu samochodu należy jeszcze doliczyć ceny benzyny. Galon paliwa kosztuje obecnie w Stanach ok. $3,08-$4,40, więc podczas dwutygodniowej podróży przez najsłynniejsze Parki Narodowe USA musimy się liczyć z łącznymi kosztami w granicach ok. $600-$900, jednak dokładna kwota będzie zależna od długości trasy, aktualnych cen paliwa i samochodu. Niektóre wypożyczalnie mają już w cenie pełen bak paliwa, więc auto możemy zwrócić bez tankowania, co pozwala zaoszczędzić ok. $35 – $60. Nie polecamy natomiast wyboru opcji z uzupełnieniem benzyny, albowiem wypożyczalnie liczą sobie za benzynę co najmniej 30% drożej niż stacje paliw.
Czy wypożyczenie auta w USA jest opłacalne?
Wychodząc z założenia, że samochód jest jednym z najważniejszych elementów podróży, auto powinno być niezawodne, bezpieczne i komfortowe. Renomowane wypożyczalnie przy największych lotniskach w USA oferują średniej klasy SUV w cenie $50-$60 dziennie, a pojazdy nieco wygodniejsze i pojemniejsze w cenie $70-$80, co oznacza, że za dwutygodniowy wynajem samochodu zapłacimy ok. $1200. Oczywiście można też zrezygnować z wygody i spojrzeć na mniejsze samochody, lecz średni koszt wynajmu (z ubezpieczeniem, podatkiem i paliwem) to i tak ponad 12 000 zł. Czy wypożyczenie auta w USA jest zatem opłacalne? To zależy. Jeśli planujemy urlop w wielkim mieście, możemy liczyć na komunikację miejską, która na pewno nas nie zawiedzie, jednak wycieczka objazdowa po Stanach Zjednoczonych będzie znacznie wygodniejsza, jeśli będziemy mieć auto.
Na co musisz zwrócić uwagę przy wypożyczaniu auta w USA?
Nawet jeśli znajdziemy wyjątkową ofertę wynajmu samochodu, musimy zwrócić szczególną uwagę na zapisy w umowie i warunki użytkowania. O czym powinniśmy pamiętać? Na co trzeba zwrócić uwagę?
- Rodzaj prawa jazdy – Wewnętrzne przepisy każdej amerykańskiej wypożyczalni samochodów osobowych mówią o konieczności posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Mimo to większość firm honoruje polskie prawo jazdy i paszport jako drugi dokument tożsamości. Zawsze warto się jednak upewnić, jak to wygląda w danej wypożyczalni.
- Wynajem samochodu tylko z dobrej wypożyczalni! – Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ, jeśli zepsuje się auto, to i my mamy również zepsute wakacje! Warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie Road Assistance jest już wliczone w cenę przez wypożyczalnię. Jeśli takiego pakietu brakuje, warto tę opcję wykupić. Roadside Assistance to koszt zaledwie kilku dolarów dziennie, ale w przypadku jakiejkolwiek awarii wystarczy zadzwonić na “hot line” i czekać na serwis z nowym samochodem.
- Karta kredytowa czy debetowa? – Coraz więcej wypożyczalni w USA akceptuje już europejskie karty debetowe, jeśli możemy przedstawić wykupione bilety powrotne. Proszę jednak dokładnie zapoznać się z warunkami wynajmu i płatności w danej wypożyczalni samochodów.
- Sprawdź, gdzie możesz poruszać się wypożyczonym samochodem – Niektóre wypożyczalnie pozwalają poruszać się wynajętym autem, tylko w obrębie kilku sąsiednich stanów! Jeśli zatem wybierasz się dalej, koniecznie sprawdź, czy jest to zgodne z umową i prawem.
- Często obowiązuje dodatkowa opłata za drugiego kierowcę – Jeśli zamierzasz prowadzić auto sam przez całą drogę, to nie ma sprawy. Jednak ze względu na duże odległości czasem dobrze mieć zmiennika, drugiego kierowcę. Podpisując umowę wynajmu auta, koniecznie zwróć uwagę, czy wypożyczalnia pobiera za to dodatkową opłatę.