Zasady ruchu drogowego w USA – jakie są? Przepisy i znaki drogowe
Spis treści
Po czym rozpoznać turystę na ulicach Nowego Jorku? Po tym, że stoi na przejściu na czerwonym świetle. Przepisy ruchu drogowego obowiązują każdego, ale Manhattan… Manhattan to co innego! Tu każdy się spieszy i nikt nie ma czasu. Po co więc czekać, by przejść przez pasy?! Siedząc za kółkiem, miej to na uwadze… Jeśli wyruszasz autem w podróż po Stanach, pamiętaj, że tutejsze przepisy mogą być inne niż te, które znamy w Polsce. Co warto sprawdzić jeszcze przed urlopem? Czym różnią się znaki drogowe w USA od tych, które mamy w Polsce?
Najważniejsze zasady ruchu drogowego w USA
Choć we wszystkich stanach przepisy drogowe są prawie takie same, trzeba pamiętać, że wcale nie muszą. Poszczególne zapisy prawa stanowego mogą się od siebie różnić, a największe miasta mają często własne niepisane zasady… Różnice są jednak niewielkie i dotyczą zwykle ograniczenia prędkości i wysokości kar za złamanie prawa. Najważniejszych informacji dostarczą nam tablice przy wjeździe do danego stanu i znaki drogowe w USA.
Poznaj najważniejsze zasady ruchu drogowego w USA:
- białe linie rozdzielają pasy ruchu w tym samym kierunku;
- żółte linie rozdzielają pasy ruchu w przeciwnych kierunkach;
- nie wolno przekraczać pojedynczej i podwójnej ciągłej linii;
- zawsze wyprzedza się lewym pasem;
- na skrzyżowaniu w lewo skręca się PRZED pojazdami skręcającymi z przeciwnego kierunku, a nie ZA nimi;
- pieszy ma zawsze pierwszeństwo, zatrzymaj się, gdy ktoś chce przejść przez jezdnię;
- zawsze należy ustąpić pojazdowi uprzywilejowanemu;
- nie wolno wyprzedzać autobusu szkolnego, gdy ma włączone czerwone migające światła.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa:
- wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa;
- młodsze dzieci muszą siedzieć z tyłu w fotelikach lub na podwyżkach, nie mogą zajmować przedniego siedzenia;
- w czasie jazdy nie wolno pić alkoholu;
- w czasie jazdy nie wolno pisać wiadomości w telefonie, a w niektórych stanach w ogóle nie wolno używać telefonu podczas prowadzenia auta;
- w USA autostop jest zakazany;
- po zachodzie słońca oraz w czasie niepogody należy używać świateł, a w niektórych stanach trzeba mieć włączone światła, gdy używa się wycieraczek;
Pamiętaj, aby stosować się do przepisów. Na policję możesz natknąć się wszędzie! Radiowóz często pojawia się znikąd, nawet tam, gdzie się tego kompletnie nie spodziewasz. Widziałeś kiedyś w filmie radiowóz ustawiony gdzieś w zaroślach przy drodze? Amerykańska drogówka bardzo lubi się tak ustawiać. Jeśli widzisz z daleka auto stojące między pasami na autostradzie, to niemal na pewno będzie to policja. Jeśli zostaniesz zatrzymany, stań na poboczu, otwórz okno i czekaj w samochodzie, trzymając ręce na kierownicy. Nie wysiadaj, jeżeli to zrobisz, funkcjonariusz zapewne chwyci za broń… To kolejna zasada rodem z Hollywood, o której trzeba pamiętać.
Czym różnią się zasady ruchu drogowego w USA od polskich?
W Ameryce obowiązuje ruch prawostronny, więc w zasadzie jeździ się podobnie, jak w Polsce. Jest jednak sporo zasad i przepisów, których nie my stosujemy na co dzień. Na początku amerykańskie zasady mogą się wydać dziwne, lecz po paru dniach, dziwne będą raczej… polskie restrykcje. Czym różnią się zasady ruchu drogowego w USA?
1. Skręcanie w prawo na czerwonym świetle
Ogólnie zasada jest prosta – w Stanach można skręcać w prawo na czerwonym świetle, pod warunkiem, że nie ma tabliczki “NO TURN ON RED”. Jeśli taki znak znajduje się przy sygnalizatorze, skręcanie jest zabronione. Warto również wspomnieć, że w USA nie stosuje się zielonej strzałki, a same światła znajdują się zawsze za, a nie przed skrzyżowaniem.
2. Znak STOP zamiast znaku pierwszeństwa
Znaki STOP są uniwersalne i znane na całym świecie. W Stanach jest ich jednak bardzo dużo! Na mniejszych skrzyżowaniach i uliczkach osiedlowych, gdzie nie ma świateł, stoi znak STOP. W Polsce funkcjonują najczęściej znaki pierwszeństwa lub zasada “ustąp jadącemu z prawej strony”. Amerykanie tej zasady nie stosują, a zamiast znaku pierwszeństwa stawiają STOP, gdzie każdy musi się zatrzymać. Pierwszeństwo na skrzyżowaniu ze znakiem ALL WAY STOP ma ten, kto podjechał jako pierwszy. W Polsce raczej by się to nie sprawdziło, lecz w Stanach działa bez zarzutu. Rzadko dochodzi do kolizji, lecz trzeba być uważnym.
3. Wspólny środkowy pas do skrętu
Na szerszych miejskich drogach często znajduje się również wspólny środkowy pas do skrętu. Jest on przeznaczony dla wszystkich pojazdów zmierzających w obu kierunkach. Bardzo dobrze się sprawdza i niezwykle rzadko stwarza ryzyko kolizji. Pas jest szczególnie przydatny, gdy z podporządkowanej ulicy zjeżdżamy w lewo i chcemy włączyć się do ruchliwej drogi. Możemy wówczas spokojnie zjechać na pas pomocniczy i poczekać na odpowiedni moment. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie utrudnia ruchu i nie hamuje aut za skręcającym pojazdem.
4. Parkowanie zawsze zgodnie z kierunkiem pasa
Amerykanie lubią porządek i nie tolerują niechlujnego parkowania. Poruszając się autem po największych miastach w USA, musisz być mistrzem parkowania równoległego. Parkingów publicznych jest bardzo mało, a w sumie to nie ma ich wcale! Na osiedlach mieszkańcy mają czasem parking w piwnicy lub na dachu kamienicy, pozostali parkować muszą na jezdni wzdłuż krawężnika. Pamiętaj, że zawsze parkuje się zgodnie z kierunkiem pasa.
Jeśli chcesz stanąć po przeciwnej stronie ulicy, musisz zawrócić. Inaczej otrzymasz pouczenie. Zwracaj też uwagę na tabliczki informacyjne i nie zastawiaj hydrantu przeciwpożarowego, gdyż za to mandat jest gwarantowany! W USA nie ma jednak przepisów, które określają, w jakiej odległości od skrzyżowania można zaparkować. W Polsce jest to 10m, a w Stanach takiego wymogu nie ma. W wielu miejscach oznacza się jednak krawężnik farbą, a każdy kolor co innego oznacza…
5. Kolorowe oznaczenia na krawężnikach
Zgodzisz się pewnie, że parkowanie w USA to niełatwa sztuka? Jednak to jeszcze nie koniec nauki. Na każdym odcinku ulicy obowiązywać mogą inne zasady i ważny jest nawet kolor krawężnika!
- Czerwony to całkowity zakaz zatrzymywania się i parkowania;
- Biały pozwala zatrzymać się na chwilę, lecz kierowca nie może opuszczać pojazdu;
- Żółty daje możliwość chwilowego postoju z krótką wysiadką, np. by coś komuś doręczyć;
- Zielony pozwala zaparkować na krótki czas, zazwyczaj do 15 minut;
- Niebieski to miejsce parkingowe tylko dla osób niepełnosprawnych.
6. Wjazd na autostradę i wydzielone pasy ruchu
W Polsce mamy strzałki, które są namalowane, gdy zaczynają łączyć się dwa pasy. W USA tych strzałek nie ma i wielu Polaków tęskni za nimi najbardziej… W Stanach kierowca zdany jest tylko na siebie, a pas na autostradzie zwęża się bardzo szybko. Warto jednak pamiętać, że włączając się do ruchu, trzeba dostosować prędkość do jadących aut, a użytkownik autostrady ma obowiązek nas wpuścić. Nieudzielenie pierwszeństwa to tu bardzo zły nawyk.
Katorgą bywa też skrajny prawy pas, gdyż w Polsce poprawnie jest trzymać się blisko prawej krawędzi drogi, co w Stanach może skończyć się niezamierzonym zjechaniem z autostrady, na którą wrócić może być ciężko… Na wielu drogach wydzielony jest również skrajny lewy pas Carpool Line, po którym w godzinach szczytu poruszać się mogą tylko motocykliści i auta z pasażerami.
W samochodzie przebywać muszą co najmniej dwie osoby, więc ci, którzy jadą sami, nie są uprzywilejowani. Carpool pas oddziela zwykle ciągła podwójna linia, której przekroczenie kosztuje nawet $400 mandatu! Niekiedy na autostradach wydzielone są też pasy dla aut wyposażonych w elektroniczne transpondery i dla pojazdów przewożących większą ilość pasażerów.
7. Dziękowanie na drodze
Większość tutejszych przepisów drogowych wymaga nie tylko bezwzględnego przestrzegania, lecz również kultury… Mimo to Amerykanie nie mają nawyku dziękowania migaczami. Kierowcy są tutaj bardzo uprzejmi i wyrozumiali, chętnie udzielają pierwszeństwa i bez problemu wpuszczają auto podporządkowane, lecz dziękowania światłami nie znają. Większość kierowców podnosi w tym geście prawą rękę, co kierowca z boku lub z tyłu również powinien widzieć.
Jakie znaki drogowe zobaczymy w USA?
W Ameryce jest wiele przepisów, które różnią się od tych, które obowiązują w Polsce. Znaki drogowe w USA również są inne, a wiele z nich będzie dla Ciebie zupełną nowością. Jakie są znaki drogowe w USA i czym się różnią od tych w Polsce?
Znaki drogowe w USA – znaki informacyjne
Amerykanie uwielbiają umieszczać na znakach dużo informacji. Na jednej tabliczce może znaleźć się dużo tekstu, a znaków może być kilka obok siebie! Z jednej strony sporo czytania, z drugiej jednak wszystko przedstawione jasno i klarownie. Znaki drogowe w USA bardzo często opierają się na tekście i wiele zasad oznacza się w takiej właśnie formie. Hasła są jednak proste, więc wcale nie trzeba znać języka na perfekcyjnym poziomie.
Znaki drogowe w USA – znaki ograniczenia prędkości
Znaki ograniczenia prędkości w USA wyglądają inaczej niż w Polsce. Są to białe pionowe tabliczki, na których określona jest maksymalna dozwolona prędkość, podana w milach na godzinę. Można też spotkać znaki określające prędkość minimalną, a także czarne tabliczki z ograniczeniem, które obowiązuje w nocy. Najwyższe ograniczenie prędkości to 85 mil/h, ok. 137 km/h, a najniższe 30 mil/h, czyli ok. 48 km/h.
Znaki drogowe w USA – znaki parkowania
Wspominaliśmy już, że Amerykanie lubią, gdy znaki zawierają dużo informacji, a parkowanie to prawdziwa sztuka… Kolorowanie krawężnika to jednak stanowczo za mało, gdy możliwości tabliczek parkowania są nie do opisania! Na znakach parkowania zawsze jest mnóstwo tekstu i zawsze trzeba uważnie czytać, co jest napisane! Niektóre ze znaków określają np. widełki czasowe i dni tygodnia, kiedy parkowanie w danym miejscu jest lub nie jest dozwolone.
Przepisy i znaki drogowe są w Stanach bardzo ważne, lecz najważniejszy jest zawsze zdrowy rozsądek. Każdego roku przez Stany podróżują miliony turystów, którzy docierają do celu, więc i Tobie się uda! Szerokiej drogi!