Zielona karta do USA – co to jest i jak ją zdobyć?

Mówi się, że dziś Stany Zjednoczone nie są już tak atrakcyjnym miejscem dla emigrantów, jak w latach 90. Teoretycznie, ponieważ liczba osób zainteresowanych przeprowadzką, wcale nie maleje! Aby jednak móc, legalnie mieszkać i pracować w USA, niezbędna jest zielona karta.  Co to jest zielona karta do USA? I jak ją zdobyć?

Co to jest Zielona Karta?

Zielona karta to potoczna nazwa Karty Stałego Pobytu Stanów Zjednoczonych. Dokument ten pozwala na legalny, stały pobyt i pracę w USA. Uprawnia do wielokrotnego przekraczania granicy USA i identyfikuje rezydenta, czyli osobę która nie posiada obywatelstwa amerykańskiego. Mając zieloną kartę, posiadasz również ochronę prawną, równą obywatelom kraju i możesz głosować w lokalnych wyborach. Po upływie 5 lat, możesz ubiegać się o obywatelstwo amerykańskie i rozpocząć proces naturalizacji.

Jak zdobyć Zieloną Kartę?

Proces imigracyjny w USA, do tej pory jest długotrwały i skomplikowany. Aby zdobyć ten dokument trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż proces może ciągnąć się latami… W tej chwili, nawet małżonkowie obywateli amerykańskich, czekają na uzyskanie zielonej karty, około 2-3 lata. A jak można ją zdobyć?

Sponsorowanie rodzinne

Sponsorowanie rodzinne to najpopularniejszy i zarazem najłatwiejszy sposób, aby uzyskać zieloną kartę.

Obywatel USA może sponsorować:

  • małżonka
  • dzieci
  • rodziców, jeżeli obywatel ma skończone 21 lat
  • rodzeństwo, jeżeli obywatel ma skończone 21 lat

Stały rezydent może sponsorować:

  • małżonka
  • dziecko

Bardzo popularne jest ostatnio, zawieranie fikcyjnych małżeństw. Obywatel USA, w zamian za ślub i sponsorowanie “małżonki”, przyjmuje średnio 50 tys dolarów! Oczywiście, fikcyjne małżeństwo, jedynie dla zielonej karty jest nielegalne i w przypadku wykrycia oszustwa, obie osoby poniosą poważne konsekwencje. Jednak jest to praktykowane, na tak potężną skalę, że Urząd Imigracyjny, bardzo często przeprowadza drobiazgowe kontrole! Osobom, które celowo zawarty małżeństwo grozi natychmiastowa deportacja z USA.

Podczas wywiadu, zadaje małżonkom intymne pytania, zwraca uwagę na wspólne zdjęcia, a nawet przychodzi z wizytą do domu. W związku z podwyższonym ryzykiem, zielona karta dla małżonka, jest początkowo wydana tylko warunkowo, na 2 lata.

Sponsorowanie pracownicze

Zieloną Kartę można otrzymać również poprzez pracodawcę. Aby zdobyć dokument w ten sposób, należy posiadać umiejętności, doświadczenie i odpowiednie wykształcenie. Przede wszystkim jednak, trzeba być już zatrudnionym w amerykańskiej firmie. Dla wielu jest to kusząca opcja, gdyż zarobki w USA są znacznie wyższe niż w Polsce. W tym przypadku, pracodawca najpierw musi udowodnić, że przez długi czas szukał na to stanowisko obywatela USA, lecz nie znalazł nikogo, kto posiadałby odpowiednie umiejętności, bądź kwalifikacje, a następnie, może złożyć w imieniu pracownika odpowiednią aplikację do Urzędu Imigracyjnego.

Kolejnym sposobem, może być też założenie biznesu w USA! Jeśli jesteś biznesmenem, zamierzasz otworzyć w Stanach firmę, zatrudnić min. 10 osób i zainwestować, co najmniej pół miliona dolarów, zielona karta jest Twoja!

Loteria wizowa USA

Aby uzyskać zieloną kartę do USA, możesz wziąć udział w losowaniu loteria wizowa. Polega ona na wylosowaniu osób, które wraz z najbliższą rodziną, będą miały szansę otrzymać wizę imigracyjną.

Jest to loteria, więc wystarczy łut szczęścia. Zgłoszenia przyjmuje się zazwyczaj od października do listopada każdego roku, a wyniki ogłaszane są na początku maja.

Zielona karta do USA – warunki utrzymania

Zielona karta nie jest wydawana dożywotnio, więc można ją stracić! Musisz więc przestrzegać przepisów, dopełniać obowiązków i stosować się do wymagań, aby tę kartę utrzymać. Najczęstszą przyczyną utraty zielonej karty jest zbyt długi wyjazd poza granice USA. Na ile czasu możesz wyjechać?

  • do 6 miesięcy – taka nieobecność nie grozi żadnymi konsekwencjami.
  • 6-12 miesięcy – taki wyjazd spowoduje pytania na granicy, na które lepiej być przygotowanym
  • powyżej 1 roku – taka nieobecność oznacza dla inspektora imigracyjnego porzucenie USA, a poza tym, przerywa ciągłość rezydencji na potrzebę naturalizacji