Wiza tranzytowa do USA – jak ją uzyskać?
Spis treści
Planujesz podróż przez USA? Nawet jeśli nie zamierzasz pozostawać na terenie kraju, podlegasz obowiązkowi posiadania wizy bądź – od niedawna – autoryzacji w systemie ESTA. Poznaj rodzaje wiz tranzytowych i dowiedz się, jakie wymagania musisz spełnić, aby je uzyskać.
Czy muszę uzyskiwać wizę tranzytową?
Do niedawna Polacy planujący podróż przez USA, nawet jeśli finalną destynacją było inne państwo, byli zobowiązani do uzyskania wizy tranzytowej. Od 11 listopada 2019 roku, dzięki włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego, obywatele polscy mogą pominąć ten krok, dokonując rejestracji w systemie ESTA celem uzyskania autoryzacji podróży.
Są jednak osoby, które mogą mieć problem z autoryzacją w systemie – jak na przykład osoby, które aplikowały wcześniej o wizę i nie została im ona przyznana bądź podróżowały do krajów uznanych przez władze USA za niebezpieczne. Obecnie na tej liście znajduje się między innymi Iran i Irak, a także Somalia, Korea Północna oraz Jemen.
W naszym artykule znajdziesz informacje na temat poszczególnych rodzajów wiz tranzytowych do USA i tego, kto może się o nie ubiegać. Dowiesz się również, jak można zdobyć wizy, ile wynosi ich ważność i jakie kryteria należy spełnić, aby uzyskać wizę tranzytową do USA.
Rodzaje wiz tranzytowych do USA
Wizy tranzytowe dzielą się na dwa rodzaje, jednak należy pamiętać, że możesz skorzystać z wizy turystycznej B-1/B-2 na podobnych zasadach. Taki wybór będzie korzystniejszy, ponieważ umożliwia Ci zmianę planów i pozostanie na terenie Stanów Zjednoczonych nieco dłużej w celach biznesowych lub turystycznych.
Jeśli zdecydujesz się na ubieganie się o wizę tranzytową do USA innego typu, masz do wyboru wizę typu C lub D. Pierwsza kategoria przeznaczona jest dla wszystkich, którzy będą przebywać na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki wyłącznie przez chwilę w celach tranzytowych.
Wybierając ten wariant, należy pamiętać, że uniemożliwia on podróżowanie po Stanach czy złożenie wizyty krewnym. Druga jest z kolei przewidziana dla członków załogi samolotu lecącego do Stanów bądź statku wpływającego na wody terytorialne USA.
Wiza turystyczna lub autoryzacja w systemie ESTA zamiast wizy tranzytowej?
Jeśli dysponujesz już wizą turystyczną, możesz skorzystać z niej przy tranzycie. Jeśli nie masz wizy B-1/B-2, a zależy Ci na nieco przedłużonym tranzycie z możliwością podróży, wybierz formularz ESTA. Jest to znacznie mniej skomplikowany sposób na uzyskanie pozwolenia na przebywanie w USA niż uczestniczenie w procesie wizowym. Wystarczy zarejestrować się w internetowym systemie podając wszystkie niezbędne informacje.
Następnie należy czekać na autoryzację, która dokonywana jest do 48 godzin. Uzyskując ją, masz prawo przekroczenia granic Stanów Zjednoczonych w przeciągu dwóch lat. Autoryzacja w ESTA upoważnia Cię do przebywania na terytorium USA przez 90 dni.
Łączenie wizy tranzytowej i turystycznej
Osoby często podróżujące w ramach pracy, na przykład członkowie załogi, często ubiegają się symultanicznie o oba rodzaje wiz – C-1 bądź D oraz turystyczną B1/B2 czy rejestrują się w systemie ESTA. Wszystko dlatego, że posiadanie dwóch wiz jednocześnie ułatwia im podróżowanie i umożliwia większą swobodę w przemieszczaniu się między kolejnymi rejsami.
Oczywiście, wiza turystyczna do USA nie umożliwia pracy na terytorium Ameryki. Jednak w przypadku osób pracujących na jednostkach w obrębie szelfu kontynentalnego, możliwa jest praca na wizie B1-B2 po uzyskaniu dokumentu upoważniającego od amerykańskiej Straży Przybrzeżnej.
Wizy tranzytowe do USA – w konsulacie lub ambasadzie czy w porcie?
Wizy tranzytowe są wydawane na okres maksimum 29 dni – oprócz wizy D, która może zostać wydana na dłużej w amerykańskim porcie lotniczym lub morskim. W konsulacie jest to niemożliwe. Wizę D można również przedłużyć, co jest niemożliwe w przypadku wizy turystycznej.
Inne zalety uzyskania wizy D w amerykańskim porcie? Przede wszystkim możliwość wielokrotnego przekraczania granicy, wykluczona w przypadku wiz uzyskiwanych w konsulatach. Wszystko to sprawia, że wśród załogi jest to najczęściej wybierana metoda uzyskiwania wiz. Dostarczenie zbiorowej listy pasażerów i załogi służbom imigracyjnym umożliwia łatwe i szybkie przekroczenie granic.