Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

Nowy Jork to ogromne miasto, które liczy sobie ponad 8 milionów mieszkańców, z każdego zakątka świata! Zachwyca swoją różnorodnością i podbija serca turystów! Kto znajdzie się tam raz, będzie chciał tam wracać cały czas. Aby zwiedzić Nowy Jork wystarczy mieć wyłącznie wizę ESTA, która pozwala pozostać na terenie USA przez okres 90 dni. 

Nowy Jork to największe i najpopularniejsze miasto w całych Stanach, które może się pochwalić licznymi atrakcjami! Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

Fifth Avenue w Nowym Jorku

Piątą Aleję zna każdy! W końcu to najpopularniejsza Aleja na świecie! Zanim pierwszy raz pojawisz się w Nowym Jorku, już wiesz, że 5 Aleja jest luksusowa i kosmicznie droga. To właśnie tutaj znajdują się najdroższe butiki słynnych projektantów mody i restauracje największych gwiazd show-biznesu! Warto odwiedzić to miejsce w okresie świątecznym, kiedy wystawy sklepowe prześcigają się pomysłowością i przepychem dekoracji! Minusem tego miejsca są tłumy turystów, ale to nic dziwnego – najsłynniejszą aleją na świecie, chce pospacerować każdy!

Niedaleko stąd, znajduje się również słynny łamacz chmur, Rockefeller Center, pod którym, co roku w Boże Narodzenie, staje ogromna choinka i znajduje się słynne nowojorskie lodowisko pod rzeźbą Prometeusza.

Rockefeller Center – Top Of The Rock

Na szczycie wieżowca Rockefeller Center, znajduje się taras widokowy Top Of The Rock, który jest czynny zarówno w dzień, jak i w nocy. Jednorazowy bilet wstępu kosztuje około $35 za osobę, ale za dodatkowe $15, można wejść na taras ponownie np. nocą. Wstęp nie jest więc najtańszy, ale zdecydowanie warto na niego wejść! Oferuje doskonały widok na cały Central Park i panoramę dolnego Manhattanu. Dzięki temu, że czas pobytu nie jest określony, nie trzeba się spieszyć. Jeśli zastanawiasz się, który taras widokowy w Nowym Jorku odwiedzić, zdecydowanie na Top Of The Rock możesz podziwiać najpiękniejsze widoki.

Times Square

Times Square to centrum świata, które tętni życiem całą dobę! Królestwo kolorowych neonów, głośne, szumne, zatłoczone, gdzie odbywa się najpopularniejsza impreza sylwestrowa, z opadającą kulą. Spotkasz tam Nagiego Kowboja, żywą Statuę Wolności, Myszkę Mickey i całą resztę bohaterów z kreskówek Disney’a, którzy z wielką przyjemnością, zapozują z Tobą do zdjęć. Ale zastanów się, czy na pewno chcesz za to zapłacić, aż 20 dolarów?!

Times Square to miejsce, które przyciąga miliony turystów z całego świata, odpychając jednocześnie… mieszkańców Nowego Jorku! Nowojorczycy omijają to miejsce szerokim łukiem i szczerze go nie cierpią!

World Trade Center

Kompleks budynków World Trade Center, nigdy nie będzie już tym samym, co przed zamachami z 11 września 2001 roku. Ta tragedia na zawsze wpisała się w historię miasta i pamięć jego mieszkańców. Dziś na terenie World Trade Center, znajduje się, mająca 541 m wieża, odbudowana po zamachu oraz muzeum WTC Memorial, w całości poświęcone tragedii. Muzeum najlepiej odwiedzić we wtorek, gdyż można wtedy wejść za darmo. Wejście na taras widokowy “One World Obserwatory” na 102 piętrze odbudowanej wieży, kosztuje około $35 za osobę dorosłą i ok. $26 za dziecko.

W miejscu gdzie stały bliźniacze wieże, znajdziemy teraz dwie fontanny, na których wypisano nazwiska wszystkich ludzi, którzy stracili życie w zamachu – pracowników WTC, pasażerów wszystkich samolotów, a także funkcjonariuszy służb ratowniczych. Przez cały rok, pracownik muzeum umieszcza białą różę przy nazwisku osoby, która danego dnia obchodziłaby urodziny.  

Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge łączy Manhattan z Brooklyn’em. Ma 1834 metry długości, 26 metrów szerokości, a jego budowa pochłonęła 15 milionów dolarów! Dziś, jest to symbol Nowego Jorku, choć niegdyś uważany był za najbrzydszy z nowojorskich mostów i był traktowany jako rysa, niszcząca urok tego czarującego miasta! A jego historia jest długa i bardzo interesująca…

Budowa mostu rozpoczęła się 3 stycznia 1870 r. i trwała aż 13 lat! Kiedy w końcu, w maju 1883 roku, oddano go do użytku, ludzie i tak nie chcieli z niego korzystać! Uważano bowiem, że most jest słaby, niesolidny i po prostu się zawali! Rok po oficjalnym otwarciu, do Nowego Jorku zawitał cyrk, a władze miasta potrzebowały głośnego przedstawienia, żeby zademonstrować mieszkańcom, że Brooklyn Bridge jest bezpieczny! W maju 1884 roku, mostem przeprowadzono 21 cyrkowych słoni, 7 wielbłądów i 10 dromaderów! Poskutkowało… a konstrukcja do dziś cieszy się wielką popularnością. 

Będąc w Nowym Jorku, koniecznie musisz się przespacerować mostem na drugi brzeg rzeki East River, skąd będziesz podziwiać przepiękny widok na Manhattan z…

Dumbo

Dumbo to park znajdujący się tuż przy Brooklyn Bridge, nad brzegiem rzeki East River, na Brooklynie. Stąd możesz podziwiać malownicze widoki, panoramę Manhattanu! I odwiedzić miejsce z widokiem na most Manhattan Bridge, gdzie między jego podstawami, idealnie komponuje się budynek Empire State Building! Tego kultowego miejsca nie możesz ominąć!

Statua Wolności

Statua Wolności to już wizytówka całych Stanów Zjednoczonych! Czy wiesz, że była ona darem narodu francuskiego dla Amerykanów, jako znak przymierza zawartego podczas wojny o niepodległość USA? Statua Wolności, tak naprawdę wykonana jest z miedzi i oryginalnie była koloru miedzianego. Jednak w wyniku korozji atmosferycznej, pokryła się patyną i zmieniła ubarwienie. Najpierw zamierzano ją czyścić, ale uznano, że powłoka dodatkowo zabezpiecza jej powierzchnię…

Statuę można zwiedzić i wejść do środka, ale… nie jest to łatwe, gdyż bilety często trzeba rezerwować, już wiele miesięcy wcześniej! A żeby zobaczyć ją z bliska, wcale nie trzeba ustawiać się w gigantycznej kolejce! Popłyń darmowym promem na Staten Island, który przepływa tuż obok niej! Zobaczysz wtedy, nie tylko Damę z pochodnią w ręce, ale również przepiękną panoramę Manhattanu.

Central Park

Central Park to serce Nowego Jorku. Miejsce, które pozwala na chwilę wytchnienia na łonie natury, w samym środku betonowej miejskiej dżungli! Każdy znajdzie tutaj miejsca, które można podziwiać w licznych produkcjach filmowych.

Chociażby, nasz ulubieniec Kevin, podczas samotnej podróży do Nowego Jorku, ukrywał się w Central Parku przed złodziejaszkami i poznał swoja przyjaciółkę karmiącą gołębie. W Central Parku zobaczycie pomnik Jagiełły, Alicji w Krainie Czarów, Hansa Christiana Andersena i Memorial Johna Lennona “Imagine”.

Latem, można się wybrać na krótki rejs łódką po jeziorze, posiedzieć na ławce lub po prostu poleżeć na trawie i podziwiać drapacze chmur, które otaczają nas dookoła. W pobliżu Central Parku znajdują się też słynne muzea – Natural History Museum i Metropolitan Museum of Art.

Dzielnica Biznesowa Wall Street

Słynnej nowojorskiej Dzielnicy Biznesowej Wall Street, nikomu nie trzeba chyba szczególnie przedstawiać? Budynek Giełdy na Wall Street, to jeden z najbardziej znanych symboli Nowego Jorku, wokół którego wiecznie panuje tłok. Zakamarkami Wall Street, nieustannie przemierzają miliony turystów i zmieszani z tłumem biznesmeni.

Będąc tam, nie można zapomnieć o zdjęciu z pomnikiem Szarżującego Byka, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Broadway oraz Morris St. Ciężko jest się do Byka dostać, bo kolejka jest naprawdę długa, ale dotknięcie go ma zapewnić bogactwo i powodzenie! Więc cóż… trzeba poczekać!

Dworzec Grand Central w Nowym Jorku

Dworzec główny Grand Central to miejsce, które często jest przez turystów pomijane. Zupełnie niesłusznie, gdyż jest to jedno z tych miejsc w Nowym Jorku, w którym poczujesz się jak w filmie.  Poza tym, nie jest zwykły dworzec, ale również centrum handlowe i miejsce spotkań wielu mieszkańców Nowego Jorku. Zatrzymaj się tu na chwilę i spróbuj ostryg w Grand Central Oyster Bar, lub odwiedź Michael Jordan’s Steak House, który znajduje się przy zachodniej stronie dworca.

Wysepka Roosevelt Island w Nowym Jorku

Roosevelt Island to mała wysepka znajdująca tuż obok Manhattanu i już sama kolejka liniowa, dzięki której można się na tę wyspę dostać, jest atrakcją turystyczną. Wyspa Roosevelta tak naprawdę, nie posiada zbyt wielu atrakcji, ale widok na Manhattan zapiera dech w piersiach!

Nowy Jork posiada tyle atrakcji, że nie sposób wymienić je wszystkie! I choć zazwyczaj skupiamy się tylko na Manhattanie, to pamiętaj, że pozostałe dzielnice Nowego Jorku, również mają swoje uroki i warto je odwiedzić!